Search
Close this search box.

Fintech review – Karta na otisk prstu a další akciová jízda

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. MasterCard a Samsung vyrobily platební kartu se čtečkou otisků. Není s ní potřeba zadávat PIN (Živě.cz). Oproti první generaci z roku 2017 má být současná verze levnější a jednodušší, ale pořád stejně bezpečná. Při platbě kartou stačí přiložit palec na čtečku a následně kartu přiložit k terminálu či ji do něj zasunout, biometrické ověření plně zastoupí PIN kód. Karta se ještě letos objeví na jihokorejském trhu pod názvem Samsung Card.
  2. Poplatky úřadům uhradíte online. Městům pomůže stát (Peníze.cz). Projekt Platební brány pro veřejnou správu má umožnit obcím a úřadům zadat kritéria platební brány, na kterou poté ministerstvo vnitra zadá zakázku a vybere pro orgán vhodného dodavatele. Projekt má pomoct s rozšířením podpory online plateb ve veřejné správě. Od příštího roku má online platební bránu spustit také finanční správa.
  3. Nákup jízdenek v pražské MHD bude ještě snazší (Světchytře.cz). Pražská společnost Operátor ICT nabídne zájemcům z řad vývojářů aplikací zdarma tzv. deeplink aplikace PID Lítačka, který umožní nákup jízdenek v pražské MHD z jakékoli další aplikace. Pokud si uživatelé propojené aplikace budou chtít koupit jízdenku, budou automaticky přesměrováni k nákupu v aplikaci PID Lítačka.
  4. Češi si během pandemie zvykli na nákupy on-line, využívají je stabilně (ČeskéNoviny.cz). Zatímco během první vlny pandemie narostly nákupy na internetu skokově, během té druhé už byl nárůst méně výrazný. Zdá se, že Češi si na online nákupy zvykli a další změny budou spíše plynulé než skokové.
  5. Výdejní boxy pro všechny. WeDo přebírá stovku Mall Boxů od Mall Group a otevře je dalším e-shopům (CzechCrunch.cz). Převzetí boxů nebude nijak násilné, obě společnosti spadají pod PPF a boxy zůstanou částečně v barvách Mallu. Hlavní výhodou přechodu pod WeDo bude zpřístupnění boxů e-shopům, které neprodávají pod Mall Group. V současnosti prý probíhají jednání se zhruba dvaceti dalšími partnery.
  6. Akciové šílenství pokračuje: GameStop opět prudce roste (E15.cz). Ve středu akcie Gamestopu po více než měsíci znovu překonaly hranici 300 dolarů. Společnost na optimismus spekulantů zareagovala personálními změnami ve strategickém výboru a dala si za cíl modernizovat služby a stát se online byznysem, což zřejmě dodalo investorům další odvahu k nákupům.
  7. Účet ve Fio bance jde nově založit v mobilu (Měšec.cz). Fyzické osoby si nově mohou založit běžný účet u Fio banky v mobilním bankovnictví. Proces vůbec nevyžaduje návštěvu pobočky, stačí nafotit dva doklady totožnosti, ověřit totožnost selfie videem a poslat ověřovací platbu ze stávajícího účtu.
  8. Rodí se další ryze česká banka. Máme silné trumfy, říká šéf Partners (iDnes.cz). Skupina Partners chce příští rok spustit vlastní banku. Lákadlem mají být moderní fintechové prvky a propojení s finančním poradenstvím. Podle Petra Borkovce mají být nástroje a aplikace banky na úrovni Revolutu.
  9. Švýcaři v referendu odmítli eID provozované komerčním sektorem (Lupa.cz). Ve Švýcarsku se v roce 2018 schválil zákon, podle kterého by elektronická identita byla poskytována soukromými společnostmi pod státní regulací. Švýcarům se však nelíbila představa zneužití jejich osobních dat, a tak v referendu rozhodli, že elektronickou identitu by měl provozovat výhradně stát.
  10. Na co (ne)zapomenout, když se trhy zblázní (InvestičníWeb.cz). Pro drobné investory nebyl přístup na trhy nikdy jednodušší. Investovat se dá prakticky jedním dotykem na displeji, a to do akcií, dluhopisů, komodit, opcí, kryptoměn, startupů, nemovitostí a měn, ale také do sběratelských předmětů, půdy, tenisek, zkrátka téměř všeho, co vás napadne. Nevýhodou této přístupnosti investic je, že také nikdy nebylo jednodušší podlehnout tlaku, který trhy se vším možný vyvolávají na lidskou psychiku.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Seriál o českém fintechu: Invester

Kromě toho, že se vám vytrvale staráme o investiční portfolia, tak také sledujeme českou fintech scénu. Momentálně nás