Fintech review – Karta od Googlu a boom online nákupů

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Ethereum 2.0 se blíží a s ním i velký nárůst propustnosti sítě. Co přinese? (Lupa.cz). Investoři možná znají Ethereum hlavně jako kryptoměnu, jeho blockchainu ale využívá mnoho velkých jmen ve světě financí a technologií. Již delší dobu ale služba naráží na svoje limity, a tak se už rok chystá spuštění zásadního upgradu.
  2. Virus rozjel e-shopový boom. Na internet se hrne rekordně prodejců (iDnes.cz). V minulých týdnech jsme si ukazovali různé aplikace, které nabízely jednoduché založení e-shopu – a asi bylo jasné, že mnoho podniků zvolí raději přechod na internet, než zánik. Teď už můžeme pozorovat data. V březnu vznikl oproti loňskému roku dvojnásobek internetových obchodů a podle společnosti Shopsys můžeme očekávat nárůst podílu nákupů na internetu na celkovém objemu prodejů v maloobchodu z loňských 13 procent až na 16,5 procenta.
  3. Taxislužby se snaží využít opuštěné vozy. Bolt nabízí lidem dovoz potravin z večerek (Aktuálně.cz). Rozvoz potravin nově nabízí řetězec Žabka, objednávky probíhají přes aplikaci Bolt Food, která v Praze funguje od začátku dubna. Žabka v současnosti k rozvozu nabízí kolem 250 potravin, sortiment má v plánu dále rozšiřovat. Náhradní zdroj příjmů si našlo i Liftago a navázalo spolupráci s Rohlík.cz.
  4. MONETA Money Bank nabízí spořicí účet s 1,5 % p.a. (Měšec.cz). Zatímco ostatní snižují, Moneta se rozhodla úrokovou sazbu zvýšit o tři desetiny procenta. Nový úrok platí na vklady do milionu korun s garancí na půl roku.
  5. Tři největší banky chystají společný podnik na ověření identity (Peníze.cz). Společně kontrolovanou společnost, která bude poskytovat elektronickou identifikaci a autentizaci, se chystají spustit Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka. Službu budou využívat nejen tyto banky, chtějí ji nabídnout i ostatním bankám, a to včetně možnosti nákupu akcií nově vznikající společnosti.
  6. Zoom letí jako raketa. Videohovory už denně využívá 300 milionů lidí a přichází zásadní bezpečnostní novinky (CzechCrunch.cz). Jak Zoom slíbil, tak činí. Přišel první zásadní bezpečnostní update a službu používá stále více uživatelů.
  7. Žádné návštěvy techniků. Nabourané auto zhodnotí pojišťovna přes videohovor (SvětChytře.cz). Videoprohlídku škody spustila jako první v Česku Generali Česká pojišťovna. Pro připojení k videohovoru klient nepotřebuje stahovat žádnou aplikaci, stačí otevřít odkaz, který najde v SMS zprávě.
  8. Češi oblíbené restaurace nechtějí nechat padnout, jídlo si objednávají (Novinky.cz). V součanosti si podle průzkumu společnosti Makro Cash & Carry objednává každý pátý Čech aspoň jednou týdně jídlo z restaurace. V Praze je to pak každý třetí. Přesto se mnoho restaurací potýká s mizernými tržbami, a nejde jen o malé zapadlé hospůdky – nejmenovaná restaurace na pražských Vinohradech měla před opatřeními měsíční tržby kolem dvou milionů, teď hlásí 300 tisíc měsíčně.
  9. Google pracuje na vlastní platební kartě, nebude se ale po Applu úplně opičit (Živě.cz). Narozdíl od Applu nechystá Google kreditku, ale pro nás běžnější debetní kartu. Výhodou má být hlavně jednoduché používání účtu skrze Google Pay.
  10. Proč ceny ropy hned tak výrazněji neporostou (InvestičníWeb.cz). Cena severomořské ropy Brent je oproti začátku roku ani ne třetinová. Hodnoty okolo 20 USD za barel jsou nejnižší za 20 let. Poptávka po černém zlatě vysychá, píše investiční stratég Michal Stupavský ze společnosti Conseq Investment Management.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

emergency fund

Jak si nastavit finanční rezervu

I ti nejpečlivější plánovači mohou zažít těžké období vyžadující neobvyklé výdaje, při kterých je třeba sáhnout hluboko do

opce

Jak fungují opce?

Opce, na které můžete často narazit pod anglickým slovíčkem „options“, jsou finančním nástrojem, který svému majiteli umožňuje obchodovat