Search
Close this search box.

Fintech review – konec Google+, benzín za 35, máslo za 60

google

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Google zatajil možný únik dat až 500 000 uživatelů své sociální sítě. Google+ končí. Na začátku týdne oznámila společnost Google, že k srpnu roku 2019 ukončí provoz sociální sítě Google+. Ta nadále zůstane v provozu pouze pro některé firmy. Hořkou tečkou za neúspěchem této sociální sítě je únik dat, který mateřská společnost Alphabet tajila již od začátku března. Ambiciózní projekt, který měl být přímým konkurentem sociální sítě Facebook, tak už navždy zůstane jedním z největších neúspěchů Googlu.
  2. Nobelovu cenu za ekonomii získali Američané za výzkum klimatu a inovací. Jubilejní padesátou Nobelovu cenu získal William D. Nordhaus a Paul M. Romer. Tito američtí ekonomové si ji zasloužili za výzkum na poli ekonomie, technologií a inovací v návaznosti na klimatickou změnu. Oba vidí pozitivní budoucnost v existenci externalit, které vytváří prostor pro jednotlivé vlády.
  3. Z Monety bude nová Air Bank. I banku můžete mít mnohem větší. Skupina PFF po vedením Petra Kellnera plánuje změny na českém bankovním trhu. Dočkáme se spojení Monety, Air Bank a úvěrového velikána Home Creditu. Nově vzniklá banka, která bude vystupovat pod jménem Air Bank, bude pomyslnou trojkou na českém trhu.
  4. Tenisky z konopí pokořily rekord na HitHitu. Za 7 hodin získaly přes půl milionu korun. Konopí a hipsterství táhne. Pražský módní startup Bohempia se toho rozhodl využít. Za týden se mu na české crowdfundingové platformě HitHit podařilo vybrat přes milion korun. Pokud vás konopné tenisky lákají, zaplatíte za ně necelé 2 tisíce a na nákup máte ještě necelé 3 týdny.
  5. Velký módní bratr sleduje už i Čechy. Po e-shopu Zalando na trh vstupuje další německá firma. Módní e-shop About You vstoupil v tomto týdnu na český trh. Kromě zaváděcích slev láká nové zákazníky na chytrou aplikaci a dopravu zdarma. V již fungujících e-shopech, jako je (prodělečný) Zoot, nebo polský Answear, konkurenci nevidí.
  6. Ceny na čerpacích stanicích prudce rostou. Nafta zdražila dokonce o víc než 50 haléřů. Průměrná cena Naturalu 95 se čím dál tím více blíží 35 korunám. Zdražuje i Nafta, která v průměru stojí o 51 haléřů více než minulý týden. Důvodem je zvyšující se cena ropy na světových trzích.
  7. Češi loni nasbírali lesní plody za 6,6 miliardy korun. V roce 2017 nasbírali Češi 41 300 tun lesních plodů.  To je o necelých 20 % více než v roce 2016. Důvodem jsou především meziroční rozdíly, působené řadou přírodních i ekonomických faktorů.
  8. Coca-Cola a Pepsi produkují nejvíce plastového odpadu na světě. Chystají ale radikální změny. Společnost Coca-Cola drží prvenství mezi producenty nealkoholických nápojů. Není proto překvapením, že stejně tak drží nechvalné prvenství ve znečišťování planety plastovým odpadem. Každou minutu vyprodukuje společnost Coca-Cola 200 tisíc plastových lahví! I proto se tato americká společnost chystá uklidit a recyklovat jednu lahev za každou lahev, kterou vyrobí.
  9. Hackeři letos ukradli kryptoměny za miliardu dolarů, nahrávají jim slabé zákony. Kryptohackerům se za prvních 9 měsíců roku 2018 podařilo ukrást (v dolarech) o 250 % více, než za celý loňský rok. Hlavním problémem jsou nedostačující zákony, které se rychle rozvíjejícím kryptoměnám nedokážou přizpůsobovat. Důležité je ale nezapomínat, že po většinu roku byla cena většiny kryptoměn vyšší než v tom minulém.
  10. Jako před rokem. Máslo před Vánoci opět zdražuje, za kostku dáme 60 korun. Cena másla opět stoupá. Podle předsedy Českomoravského svazu mlékárenského, Jiřího Kopáčka, by cena neměla vystoupat nad 60 Kč. Ostatně o tom, proč (máslo) nakupujeme, i když cena roste, jsme psali i minulý rok. Že by nový trend?

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Airbnb jde na burzu

Platforma pro sdílené ubytování Airbnb výrazně pokročila ve svých plánech prodat část svého podniku v

cryptocurrencies

#13 – Pizza za 6 miliard

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události

Nejdražší vozy roku 2019

Jak všichni víme, mnoho zásadních obchodů s klasickými vozy je realizováno s pomocí aukčních domů. Po celém