Search
Close this search box.

Fintech review – Kreditka od Mallu a online bazary beze strachu

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Mall Pay nabízí vlastní „kreditní“ karty s odloženou platbou. Říká jim skipovací (Connect.cz). Mall Pay oficiálně představil očekávanou platební kartu. Ta funguje podobně jako u Twista – umožňuje používání služby odložených plateb i mimo partnerské e-shopy. V zásadě je tak podobná kreditce, není však vázaná na bankovní účet. Karta nabídne i bezplatné výběry z bankomatů partnerské ČSOB.
  2. Komerční banka vstupuje do fintechu Roger (Peníze.cz). Platební instituce Roger se zaměřuje na online aukce faktur a provozní financování. Má za sebou financování faktur v objemu přes 4,5 miliardy korun. Komerční banka získala ve společnosti podíl 24,9 procenta a na tři roky má přednostní právo získat ve fintechu většinu.
  3. Nová služba České spořitelny zprostředkuje platbu mezi kupujícím a prodávajícím na online bazaru (Měšec.cz). Služba Dohodnuto.cz zprostředkuje platbu tak, že kupující pošle peníze na účet České spořitelny, následně prodávající odešle zboží. Platba je prodávajícímu předána až ve chvíli, kdy kupující potvrdí, že objednávku převzal a zboží je v pořádku. Poplatek za využití služby je 49 korun za obchod.
  4. USA chtějí omezit monopolní sílu velkých technologických firem, mohlo by to vést k jejich rozdělení (ČT24.cz). Podle právního podvýboru americké Sněmovny reprezentantů mají technologické společnosti Amazon, Apple, Facebook a Google dominantní postavení na trhu a je nutné je omezit. Zpráva výboru navrhuje změnit zákony a přizpůsobit je digitální době. Konkrétní opatření zahrnují rozdělení společností, kdy by se Google musel vzdát platformy YouTube a Facebook by musel opustit Instagram a WhatsApp. Dále by měly být omezeny akvizice menších firem dominantními společnostmi.
  5. Bezrealitky nově plní stejné podmínky jako realitky a hlásí: Nechceme se schovávat, ale makléře ani provize nechystáme (CzechCrunch.cz). Bezrealitky se stávají realitkou. Služba, která pomáhá zprostředkovat prodej a pronájem nemovitosti bez makléře, splňuje podmínky nového zákona o realitním zprostředkování, zatím však zůstává online. Další informace poskytl v rozhovoru CEO společnosti Hendrik Meyer.
  6. Pražské Yieldigo získalo dva miliony eur od J&T, Američanů a Maďarů (Lupa.cz). Yieldigo pomáhá reatilovým společnostem nastavovat koncové ceny produktů tak, aby dosáhli optimálních zisků. K tomu používá prvky umělé inteligence. Společnost chce investici využít zejména k posílení expanze na evropském trhu a financování dalšího vývoje.
  7. Dokonáno jest. Kellner spojil ztrátové Zonky se ziskovou Air Bank, cílem je efektivita (Forbes.cz). Značka Zonky bude pro klienty dále fungovat stejně, cílem spojení s Air Bank je dosažení větší efektivity, která by mohla dostat Zonky do kladného zisku. Přes P2P poskytovatele půjček totiž sice již prošly úvěry v hodnotě 10 miliard, od svého vzniku však vykázal ztrátu 900 milionů korun. Oproti tomu Air Bank si vede velice dobře – jen v prvním pololetí letošního roku má zisk 783 milionů.
  8. Biometricky ověřuje online platby čtvrtina lidí (Novinky.cz). Do konce roku budou banky muset zavést silná ověření zákazníka v souladu se směrnicí PSD2. Mezi ta patří i biometrické ověření plateb. To v současnosti používají dvě třetiny bank a pouhá čtvrtina jejich klientů. Nový autentizační protokol EMV 3DS, který je zásadní pro úspěšné splnění všech požadavků směrnice PSD2, již podporují téměř všechny banky.
  9. Nesrozumitelné, neústavní. Ministerstva cupují návrh ČSSD na zákaz Airbnb vyhláškou (Aktuálně.cz). Sociální demokráté navrhují, aby mohl poskytovatel nabízet byt k pronájmu přes Airbnb jen jeden měsíc ročně, pokud v něm sám nebydlí. V takovém případě by omezení neplatilo. Obce by mohly vyhláškou pronájem omezovat či dokonce zakázat. Podobnou pravomoc by měla i společenství vlastníků jednotek a bytová družstva.
  10. Pilulka.cz v úterý zahájí veřejnou nabídku akcií na trhu START pražské burzy, poprvé se s nimi má obchodovat 26. října (InvestičníWeb.cz). Lékárenská a technologická společnost Pilulka.cz v úterý zahájí veřejnou nabídku akcií pro trh START pražské burzy, který je určený pro menší firmy. Nabídka akcií se bude sestávat až z 800 000 akcií společnosti, ukončení příjmu objednávek je stanoveno na úterý 20. října. Prvním obchodním dnem bude pondělí 26. října. Cenové rozpětí nabídky je 350 až 424 korun za akcii.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme