Search
Close this search box.

FinTech Review – Krypto služby od Visa a vstup Redditu na burzu

climate change

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa FinTech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Sociální síť Reddit chystá vstup na akciovou burzu. Ve středu Reddit oznámil, že podal potřebnou žádost americké Komisi pro cenné papíry (SEC). Firma je známá například díky letošní kauze GameStop, kdy se drobní investoři shromáždili na její platformě a postavili proti velkým finančním institucím tak, že dokázali hýbat s cenami akcií. Bližší informace o ceně akcií Redditu nebo konkrétnější časový plán vstupu na burzu zatím firma nezveřejnila.
  2. Klarna a Marqueta v Evropě rostou. Marqeta, globální platforma pro vydávání karet, rozšířila své partnerství s Klarnou, předním poskytovatelem BNPL a nákupních služeb, na 13 nových evropských trhů. Jde například o Spojené království, Francii či Polsko. V letošním roce se Klarna strategicky spojila také se společností Stripe a útočí tak na lokální poskytovatele. Momentálně má přes 90 milionů aktivních uživatelů, 250 tisíc napojených obchodníků a asi 2 miliony nákupů denně.
  3. Tesla bude přijímat platby za zboží v DOGE. Elon Musk dále promuje svoji oblíbenou kryptoměnu dogecoin a uvedl, že ji bude možné použít k platbě za oblečení a zboží od společnosti Tesla. Poté, co ve středu zveřejnil tweet s touto informací, vyletěla cena dogecoinu o 27 %. Podle Muska je dogecoin na dobré cestě za tím stát se nejlepším možným prostředkem pro platby online.
  4. Přes WhatsApp půjdou posílat peníze. Jedna z nejoblíbenějších aplikací současnosti by v dohledné době chtěla přidat funkci pro snadné posílání peněz. Pod provozovatele WhatsAppu, Mety, patří i fintech Novi, který se na snadné a bezplatné posílaní peněz mezi lidmi specializuje. Platby ve virtuální peněžence by měly probíhat prostřednictvím stabilního coinu vázaného na dolar, zvaného Pax Dollar, který vydala blockchainová společnost Paxos.
  5. Apple spustil funkci, která zpřístupní data našim pozůstalým. Společně s novou aktualizací iOS 15.2 přichází nová funkce Kontakt pro pozůstalost, která umožňuje určit, kdo má právo dostat se k našim datům, až zemřeme. To bylo dosud velmi složité a pozůstalí často neměli způsob, jak získat přístup například k fotografiím, videím, e-mailům nebo poznámkám zemřelého. Prozatím však není možné zvolit si, co vše chceme pozůstalým zpřístupnit.
  6. Biden bojuje za lepší klima. Plán o rozvoji infrastruktury ve výši jednoho bilionu dolarů, který minulý měsíc schválil americký Kongres, zahrnuje celostátní síť dobíjecích stanic, konkrétně 500 tisíc, a vyčleňuje pět miliard dolarů na jejich vybudování. Na cestě k transformaci amerického automobilového průmyslu hodlá také snížit cenu vozů s elektrickým pohonem. Cílem je, aby do roku 2030 osobní a nákladní auta poháněná elektřinou tvořila polovinu nových prodaných vozidel.
  7. Japonci plánují rozvoz čisté elektřiny. Ta bude vyráběna na moři pomocí plovoucích větrných elektráren, pojmuta do baterií, které budou tankery dále rozváženy. Za projektem stavby lodí na rozvoz energie stojí společnost PowerX. Jejím cílem je postavit plavidlo s pohonem na elektřinu, které pojme 100 baterií – ty dokážou svojí kapacitou zajistit elektrickou energii pro zhruba 22 tisíc japonských domácností na den. Prvního takového plavidla bychom se měli dočkat v roce 2025.
  8. Visa spouští krypto poradenské služby pro finanční instituce. Platební gigant Visa spustil globální poradenské služby v oblasti kryptoměn. Zatím je však nebude nakupovat ani prodávat. Jeho nová divize se zaměří na poradenství pro všechny. Od maloobchodních zákazníků po finanční instituce, dokonce i centrální banky mohou Získat informace od odborníků na kryptoměny ve Vise mohou jak maloobchodní zákazníci, tak finanční instituce – včetně centrálních bank.
  9. Rohlík zautomatizuje sklady. Skupina Rohlik Group hodlá příští rok věnovat 45 milionů eur na automatizaci skladů v Praze, Hamburku a ve Vídni. Zboží budou vyhledávat speciální robotická vozítka. To má Rohlíku přinést trojnásobné zvýšení produktivity vychystávání objednávek a o 60 procent víc úložného prostoru v distribučních centrech. Do roku 2025 má do podobných systémů Rohlík poslat rovnou 400 milionů eur, tedy přes deset miliard korun.
  10. Malta jako první evropská země legalizovala marihuanu pro osobní potřebu. Díky schválenému zákonu regulujícímu konopný trh tak u sebe mohou Malťané na veřejnosti mít až 7 gramů rostliny, doma potom až 50 gramů. Ruku v ruce s legalizací však vznikají i pravidla pro užívání marihuany a nebude třeba možné kouřit ji na veřejnosti. Dalšími státy, které by měly vzor Malty následovat, jsou Německo, Itálie a Lucembursko.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

šťastná holka

Lze za peníze koupit štěstí?

„Všechno, co se dá spravit penězi, je laciné,“ zní jeden z nesmrtelných citátů slavného německého spisovatele. Erich Maria