Search
Close this search box.

FinTech review – Kybernetické útoky stály finanční firmy 12 miliard USD a další FinTechy novinky

fintech-review-04-12-tiny

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇

Kybernetické útoky stály finanční firmy už 12 miliard USD

Co se stalo:

Podle nedávno zveřejněné zprávy Mezinárodního měnového fondu (IMF) utrpěly firmy poskytující finanční služby za posledních dvacet let v důsledku kybernetických útoků ztráty ve výši 12 miliard USD. Údaje navíc ukazují jen málo známek toho, že by se riziko mělo v budoucnu snížit. IMF proto vyzývá k větší přeshraniční spolupráci na ochranu stability globálního finančního systému.

Co to znamená:

Počet kybernetických útoků se v poslední době zvyšuje. Množství incidentů se od pandemie více než zdvojnásobilo, zatímco rozsah ztrát se od roku 2017 více než zčtyřnásobil. Zpráva také uvádí, že nepřímé ztráty, jako je poškození dobrého jména, které se nedají snadno vyčíslit penězi, jsou „podstatně vyšší“.

Vzhledem k rozsahu ztrát, které banky, správci aktiv a pojišťovny utrpěly, představují kybernetické útoky rostoucí hrozbu nejen pro jednotlivé instituce, ale i pro celkovou stabilitu finančního systému.

Další FinTech zprávy

Google žaluje podvodníky s kryptoměnami. Dva vývojáři aplikací z Číny a Hongkongu byli společností Google obviněni, že od roku 2019 nahráli 87 falešných aplikací a podvedli více než 100 000 lidí. Google odhaduje, že oběti přišly každá o stovky až desítky tisíc dolarů.

Financování Fintechů se propadlo na sedmileté minimum. Zpráva CB Insights State of Venture Report za 1. čtvrtletí 2024 ukázala, že investice do FinTechů v prvních třech měsících roku klesly o 16 %. V prvním čtvrtletí sice došlo k 15% nárůstu počtu transakcí, nicméně průměrná velikost transakce se snížila. V USA, Asii a Evropě se objevilo 19 nových jednorožců, což je o něco méně než 23 v předchozím čtvrtletí.

Rusko se zaměřilo na Apple kvůli bankovním aplikacím. Ruský federální antimonopolní úřad napsal společnosti Apple dopis, ve kterém podrobně popsal své obavy z omezení, která ruským bankám znemožňují nabízet služby. Nejenže byla většina ruských bank z App Store odstraněna, ale uživatelé si nemohou instalovat ani aplikace mimo tento obchod. Důvod, proč to tak je, je ale poměrně jasný. Po invazi na Ukrajinu byly na ruské banky uvaleny sankce. Pokud by aplikace byly v App Storu dostupné, Apple by tím sankce porušoval.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Na pivu s analytiky Portu

Na pivu s analytiky #3: Březnový přehled

Třetí díl měsíčního souhrnu z investičních parketů, financí a byznysu je tady! Analytický tým investiční platformy Portu ve složení Lukáš Raška, Marek Pokorný a Marek Malina vám budou každý měsíc přinášet shrnutí toho nejdůležitějšího. Kdo se tento měsíc nanominoval do žebříčku babrák měsíce?

Podpořte udržitelnou budoucnost

Že s námi můžete investovat do udržitelné budoucnosti, už víte. Umožňujeme vám to skrze strategii odpovědná budoucnost, kde