Search
Close this search box.

Fintech review – Levné deriváty s Opiem a rebelové proti Bankovní identitě

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Podnikání se stále více řeší z mobilu. iDoklad spouští novou aplikaci, přes kterou už fakturuje polovina uživatelů (CzechCrunch.cz). Již polovina platících klientů iDokladu spoléhá na mobilní aplikaci. iDoklad dokáže faktury nejen tvořit, umí i evidovat přijaté – buď naskenováním QR kódu, nebo ručním přepsáním.
  2. Bitcoin je jedním z vítězů amerických voleb, skokově posílil (E15.cz). V době psaní článku atakuje bitcoin hranici 15 500 dolarů. Tak vysoko byla cena virtuální mince naposledy v lednu 2018. Podle analytiků můžeme letos očekávat opakování růstu z konce roku 2017, kdy bitcoin překonal 20 tisíc dolarů.
  3. S velkou trojkou nepůjdeme. Vzniká druhá platforma pro Bank ID (Peníze.cz). Air Bank, Fio banka a Moneta se rozhodly jít proti trojici největších bank a jejich projektu Bankovní identita. Technické řešení jejich ověřování identity přes elektronické bankovnictví bude prakticky stejné, vychází se standardu České bankovní asociace, rozdíl bude hlavně v tom, že nově vzniklá aliance bude samostatně jednat se soukromými subjekty, kterým bude svou službu nabízet jako konkurenci Bankovní identity.
  4. Český Rockaway spoluinvestuje tři miliony dolarů do blockchainového Opium (Lupa.cz). Projekt Opium Protocol umožňuje decentralizovanou tvorbu finančních derivátů za nízkých nákladů. To znamená, že může umožnit vznik derivátových trhů tam, kde to v minulosti kvůli vysokým nákladům nebylo možné, tisková zpráva zmiňuje jako příklad trh s olivovým olejem.
  5. Kaufland rozšiřuje mobilní nakupování do zbytku Česka. Naskenujete kečup a zaplatíte (Živě.cz). Funkce K-Scan funguje v mobilní aplikaci Kauflandu od léta. Nyní se rozšířuje do obchodů po celé republice. S mobilní aplikací je možné svůj nákup skenovat již během vybírání zboží, následně stačí na samoobslužné pokladně naskenovat vygenerovaný kód a zaplatit.
  6. Kreditka Mall.cz od Raiffeisenbank skončila, už se nově nevydává (Měšec.cz). Kreditka Mall.cz nabízela jednorázovou slevu 2 000 Kč na první nákup na Mallu a následně 2% cashback z bezhotovostních plateb. Již vydané karty zůstanou nadále platné. Kreditka se pravděpodobně přestala vydávat kvůli nové kartě Mall Pay, která umožňuje odložené platby a společnost ji vydává ve spolupráci s ČSOB.
  7. U e-známky pozor na správně zadanou registrační značku. Nepůjde změnit (iDnes.cz). Při online nákupu máte opravdu jen jeden pokus na zadání registrační značky, pokud uděláte chybu, můžete si rovnou koupit novou známku. V případě nákupu v kamenné prodejně dostanete patnáct minut na kontrolu správnosti registrační značky a data začátku platnosti.
  8. Množství doručovaných balíků minulý týden vzrostlo až o 100 % (ČeskéNoviny.cz). V e-commerce se začínají kombinovat dva faktory, které e-shopům jistě i přes nepříjemné okolnosti dělají radost. Kromě uzavřených kamenných provozoven se pomalu blíží Vánoce, což je už teď znát na růstu počtu objednávek. Například Zásilkovna hlásí, že počet zásilek roste již od konce srpna.
  9. Virus pomáhá digitalizaci Česka. Sněmovna v nouzovém stavu tlačí na změny (Světchytře.cz). Sněmovna kromě prodloužení nouzového stavu doporučila vládě několik kroků, které by Česko posunuly o kousek blíže k digitalizaci. Pro začátek má vláda ve státní správě umožnit v rámci možností práci z domova, aby šla veřejná správa příkladem soukromému sektoru. Dále mají občané mít možnost komunikovat s úřady mailem a telefonicky, aby bylo řešení systémové, má se urychlit aplikace zákona o právu na digitální službu a vytvořit metodika setkávání zastupitelstev online.
  10. Rok 2020 a lekce o riziku (InvestičníWeb.cz). Rizik jsou plné finanční trhy. Rizik je ostatně plný celý svět. Jakmile se podaří nějaké riziko dostat pod kontrolu, objeví se zpravidla nové.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Kouzlo Paretova principu

Slyšeli jste někdy o pravidle 80/20? Jestli ne, tak je to veliká škoda, protože právě ono pravidlo vám