Fintech Review – Lidl Pay a špion na vašem zápěstí

Fintech Review – Lidl Pay a špion na vašem zápěstí

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Microsoft s Teams rozdrtil Slack. Vedení nad miliardovým startupem přebírá s 13 miliony uživatelů denně (CzechCrunch.cz). Nainstaloval vám Microsoft při nedávné aktualizaci Windows svou aplikaci Teams? Můžete ji rovnou začít používat, pokud hledáte něco populárnějšího než Slack.
  2. Francie zavedla digitální daň, USA spustily vyšetřování (ČeskéNoviny.cz). Prezident Trump nařídil vyšetřování francouzské digitální daně, která by podle něj mohla diskriminovat americké firmy. V případě, že se podezření potvrdí, může Washington přijít s odvetnými opatřeními, například cly.
  3. Studie – srovnání slovenského a českého fintechového prostředí od Booster Labs (FintechCowboys.cz). Český překlad studie slovenských Booster Labs, která sleduje rozdíly ve fintechovém prostředí a ve financování fintechů. V Česku i na Slovensku se Fintechy nejčastěji věnují oblasti plateb.
  4. Okamžité platby? Ještě si počkejte, vzkazují banky (Peníze.cz). Když první tři české banky spustily okamžité platby, zdálo se, že by mohlo dojít k rychlé revoluci. Nakonec asi tak rychlá nebude. Do konce roku by se sice mělo přidat dalších pět bank, jiné však raději ani neříkají, kdy službu zavedou.
  5. Lidl chystá vlastní platební systém, obejde karetní firmy. Lidl Pay nasadí i v Česku (Aktuálně.cz). Platit v Lidlu mobilem přes jeho vlastní aplikaci již můžou zákazníci ve Španělsku. Pro německý trh chystá řetězec supermarketů zlepšovák – aplikace bude moct strhávat peníze bankovním inkasem, nebude tedy vyžadovat propojení s platební kartou.
  6. Praha nechce čekat. Vyhláškou srovná alternativní taxíky s klasickými (iDNES.cz). Novelu silničního zákona sice projednává Sněmovna, pražskému magistrátu se však nechtělo čekat a přijde s vlastní vyhláškou. Ta kromě úpravy maximálních cen přepravy staví alternativní taxislužby, jako je Uber či Bolt, na úroveň klasických.
  7. Trump se opřel do kryptoměn. Chce je regulovat (ČT24.cz). Podle Trumpa by kryptoměny neměly vydávat společnosti, které nemají bankovní licenci. S cenou bitcoinu Trumpovy poznámky prakticky nepohnuly.
  8. Přepravní startup Bolt, který funguje i v Praze, potvrzuje status jednorožce. Získává dalších 60 milionů eur (CzechCrunch.cz). Estonský stratup, který jsme ještě nedávno znali pod jménem Taxify, dosáhne v novém kole financování miliardové hodnoty a přidá se mezi startupové jednorožce. Je tak hlavním evropským konkurentem Uberu.
  9. Vysílačka na Apple Watch mohla odposlouchávat lidi, firma ji zablokovala (Živě.cz). Bug v aplikaci Vysílačka (Walkie-Talkie) umožňoval odposlouchávání lidí, pravděpodobně šlo o podobnou chybu, která se nacházela v aplikaci FaceTime. Apple aplikaci dočasně vypnul a pracuje na řešení problému.
  10. Revolut opens tech hub in Berlin (TechCrunch.com). Revolut expanduje z domácího Londýna do kontinentální Evropy. V Berlíně chce najmout 80 lidí, více svou službu přizpůsobit německému a evropskému trhu a pracovat na platformě umožňující obchod s akciemi.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,5 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Žena si zakládá Portu Crypto

Jak si založit Portu Crypto?

Pro investory, kteří chtějí rozšířit své investiční portfolio o kryptoměny, jsme nově spustili Portu Crypto.

MBA bez školy a zdarma

Titul MBA pořád patří mezi nejžádanější vzdělávací osvědčení ve světě businessu. Již v roce 2016 však přinesl časopis

facebook

Rekordní propad akcií Facebooku

Facebook, jedna z nejnavštěvovanějších a nejpopulárnějších stránek na světě, si prošel dalším krizovým obdobím. Po kontroverzi vztahující se