Search
Close this search box.

FinTech review – Mladí chodí na TikTok pro finanční rady a další novinky

fintech-review-18-11

Přinášíme Vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇

Generace Z chodí na TikTok pro finanční rady

Co se stalo:

TikTok je sociální síť, která zíkává na popularitě hlavně u mladých lidí z takzvané Generace Z. Možná proto nepřekvapí výsledky nejnovějšího průzkumu. Mladí Britové chodí na TikTok, aby získali finanční informace, a mnozí z nich věří, že influenceři z této sociální sítě poskytují lepší rady než tradiční média. 

Průzkum, kterého se zúčastnilo 1 000 osob ve věku 18 až 14 let pro službu Current Account Switch Service, ukázal, že 58 % z nich sleduje na TikToku influencery, kteří mluví o rozpočtu, penězích nebo osobních financích.

Co to znamená:

Jak uvádí například web Statista, TikTok je v počtu aktivních uživatelů druhou největší sociální sítí na světě. Je populární hlavně mezi mladými lidmi, často se ale diskutuje nad bezpečností uživatelských dat. Jedná se totiž o původem čínskou sociální síť.

Téměř polovina respondentů uvedla, že jim influenceři z TikToku pomohli učinit finanční rozhodnutí, včetně investování do akcií a podílových fondů, nebo pomoci s výběrem hypotéky.

Dříve hodně mladých chodilo pro finanční rady na YouTube, kde působí i řada českých kvalitních finančních influencerů. Pro mladé české investory však může být na TikToku nebezpečím, že většina obsahu je v angličtině a soustředí se na američany. Zároveň je na TikToku spousta obsahu značně zjednodušená, protože jsou zde nejpopulárnější krátká videa.

Další FinTech zprávy

Nový generální ředitel FTX kritizuje „naprosté selhání podnikové kontroly“. John Ray, který je nyní ve vedení FTX, se obořil na svého předchůdce Sama Bankmana-Frieda a v soudním jednání prohlásil, že nikdy „neviděl takové úplné selhání podnikových kontrol a takovou úplnou absenci důvěryhodných finančních informací.

V loňském roce vzniklo celosvětově více než 40 nových challenger bank. Poptávka po challenger bankách (neboli neobankách) v posledních letech prudce vzrostla, což je fenomén vyvolaný především pandemií. S tím, jak se světová ekonomika pokouší vrátit do normálu, se zdá, že apetit po digitálních bankách ale neklesá a na trh vstupuje stále více subjektů. Z údajů získaných společností Finbold vyplývá, že v říjnu 2022 bylo v Evropě 97 neobank, což je nejvyšší počet ze všech kontinentů. Celosvětově už je takových bank 291.

Podle magazínu Sifted, ale máme na neobanky zapomenout. Nejvíce sexy jsou teď B2B FinTechy. Fintechy prodávající podnikům (Business to Business) v Evropě dosud v roce 2022 přilákaly investice ve výši 14,1 miliardy dolarů v 819 kolech financování, což je čtyřikrát více než 3,2 miliardy dolarů získaných ve 230 kolech B2C (Business to Consumer).

Zajímáte se o investování skrze FinTech? Ať už jste začínající investor, středně pokročilý, nebo jen odborník na akcie, rozhodně přijďte 22. 11. 2022 do Paralelní Polis v Praze. V tento den se zde uskuteční vůbec první ročník InvestNight. Těšit se můžete na šest investiční FinTechů na jednom místě.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Proč investoři více riskují?

Investování je v podstatě jednoduché. Je potřeba držet nízké náklady, diverzifikovat, mít dlouhodobý investiční horizont

portu-crypto

#18 – Bitcoin stále vede

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn

mistri_ceskeho_skla

Mistři českého skla vystavují v Itálii

Věhlasná benátská galerie Le Stanze del Vetro vzdává poctu současnému českému sklu. Souborná výstava Bohemian Glass: The Great Masters nabízí průřez tvorbou šesti významných sklářských umělců. Expozice zahrnuje díla od Václava Ciglera, Vladimíra Kopeckého, manželů Roubíčkových, Josefa Sudka, Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové.