Search
Close this search box.

Fintech review – Mobil jako terminál a milionový bitcoin

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Bankovní identitu nabídneme společně, dohodly se banky (Peníze.cz). V reakci na vznik společnosti Bankovní identita se některé banky rozhodly jít vlastní cestou a vytvořit konkurenční řešení. Nakonec se Air Bank, Equa bank, Fio banka, mBank, Moneta Money Bank, Raiffeisenbank a UniCredit Bank rozhodly přidat k projektu České spořitelny, ČSOB a Komerční banky, a pracovat na jednotném standardu pro BankID.
  2. Cena kryptoměny bitcoin poprvé vystoupila nad 50 000 dolarů (Aktuálně.cz). Pravda, dalo by se argumentovat, že bitcoin překonal milion korun již minulý týden, ale titulek „padesátitisícový bitcoin“ láme jazyk a vypaluje oči. Kryptoměna si od začátku roku připsala již 70 procent a v pátek si drží cenu nad magickou padesátkou – dokonce by se dalo mluvit o poměrně stabilním nárůstu na 52 tisíc dolarů.
  3. Fidoo digitalizuje firemní finance a proteklo přes něj už 5 miliard korun. Nově spolupracuje s Komerční bankou (CzechCrunch.cz). Fidoo je česká služba, která pomáhá společnostem s digitalizací účetnictví na úrovni jednotlivých zaměstnanců, tedy například s evidencí účtenek. Od začátku roku firma spustila spolupráci s Komerčkou. Banka bude službu nabízet svým klientům a přinese synergii ve formě propojení na bankovní systém.
  4. Platby kartou se můžou rozšířit úplně všude. Jako terminál poslouží mobil (Connect.cz). Tentokrát nejde o koncept či nějaký zahraniční startup – využití NFC čipu v mobilu k přijímaní plateb umožní Česká spořitelna ve spolupráci s Global Payments. Stačí mít telefon s Androidem, zaplatit poplatek 250 korun a nainstalovat si dvě aplikace. Následně se podle objemu tržeb měsíčně účtuje poplatek 1,59 až 1,99 procenta.
  5. Raiffeisen Bank International koupila obchodníka Akcenta CZ (ČeskéNoviny.cz). RBI má získat 70 procent společnosti, zbylých třicet procent dostane její dceřinka Raiffeisenbank. Akvizice společnosti je součástí plánu RBI stát se středoevropským lídrem v obchodování s měnami. Akcenta patří k největším nebankovním devizovým obchodníkům v ČR.
  6. Odloženou platbu Equa bank mohou nově nabízet e-shopy s platební bránou ComGate (Měšec.cz). Službu PlatímPak nyní může využívat více než 6000 obchodníků. Banka hlásí, že za posledních šest měsíců téměř zpětinásobila počet odložených plateb skrze svou službu. Pravidla jsou podobná konkurenci – nakoupit je možné až za 25 tisíc korun, a to opakovaně, a částku je nutné do měsíce zaplatit nebo převést na spotřebitelský úvěr.
  7. Chystáme expanzi do Evropy, říká spolumajitel miliardového startupu ShipMonk Jan Bednář (E15.cz). ShipMonk nabízí služby fulfillmentu, tedy kompletního zajištění doručení produktu od dveří obchodu ke dveřím zákazníka. Jan Bednář, spolumajitel americké společnosti, v rozhovoru popisuje jedinečnost minulého roku, diskutuje o tom, co čeká e-commerce letos, a nastiňuje budoucnost své firmy.
  8. Pandemie pomohla Alze k rekordnímu obratu. Internetový prodejce loni utržil přes 37 miliard korun (Euro.cz). Za rok 2020 Alza zaznamenala i díky pandemii, která hráčům v e-commerce prospěla, největší růst za posledních deset let. Tržby celkem meziročně zvýšila o 28 procent. Na zaběhlých trzích se růst pohyboval mezi 23 a 36 procenty, výrazně větší boom pak firma zažila v Rakousku a Německu, kde nabrala 250, respektive 236 procent.
  9. Revolut snižuje počty měsíčních investic zdarma a zavádí minimální poplatky za výběr z bankomatu (Lupa.cz). Revolut si od začátku března bude úschovu účtovat 0,12 procenta hodnoty aktiv ročně, což je dvanáctinásobek současného poplatku. Sníží se počet bezplatných obchodů, u účtu Standard ze tří na jeden, u účtu Premium z osmi na pět. I nadále budou zdarma SEPA platby.
  10. Třikrát proti přehnanému optimismu: Zotavení ekonomiky je a bude nerovnoměrné (InvestičníWeb.cz). Oživení hospodářství bude nerovnoměrné napříč zeměmi, odvětvími a příjmovými skupinami. Přestože výkonnost Číny a dalších asijských ekonomik zvyšuje globální růst, hlavní vyspělé země se letos nevrátí na úroveň HDP, které dosahovaly před krizí.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

SPO Pilulka

Jan Sýkora: Proč WOOD & Company věří v budoucnost Pilulky i při SPO?

Pilulka zveřejnila spolu s výsledky za rok 2022 rozhodnutí valné hromady o navýšení základního kapitálu formou úpisu nových akcií. V rámci sekundární veřejné nabídky akcií, která bude probíhat ve dvou kolech, má společnost záměr získat 200 až 250 milionů korun.