Search
Close this search box.

Fintech review – Muskův tunel a Svařák index

svařák

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Facebook dal velkým firmám přístup i k vašim jménům a soukromým zprávám (Technet.cz). Nebyl by to správný měsíc bez dalšího problému Facebooku. Tentokrát se týká udělení přístupu k soukromým datům velkým firmám. Až 150 firem, jako je Microsoft, Amazon nebo Spotify si mohlo mimo jiné číst zprávy, které si zasíláte přes platformu Facebook Messenger. Akcie Facebooku na zprávu reagovaly osmiprocentním propadem. Od poloviny roku oslabily akcie Facebooku o necelých 40 %.
  2. Svařák index 2018 (ČeskovDatech.cz). Web Česko v Datech zveřejnil již po čtvrté takzvaný Svařák index, porovnávající ceny svařeného vína na adventních trzích.  Prostřednictvím indexu se snaží srovnat životní úroveň jednotlivých regionů České republiky. Jen tak mimochodem, „svařáková inflace“ v roce 2018 dosáhla 15-20 procent.
  3. Řidiči alternativních taxislužeb nebudou muset na zkoušky z místopisu, postačí jim GPS (E15.cz). Z novely zákona o silniční dopravě vyplývá, že řidiči alternativních taxislužeb zřejmě nebudou muset dělat zkoušky z místopisu. Stejně tak nebude taxikář muset využívat taxametr (pokud používá aplikaci) nebo svítilnu na střeše vozu. Podle klasických taxikářů nastane na silnicích kompletní anarchie, která klasickou taxislužbu zlikviduje.
  4. Česká platební brána GoPay zavede automatické čtení dokladů. Vytvořil ho student Jihočeské univerzity (Czechcrunch.cz). Student Jihočeské univerzity Miroslav Bartyzal vyvinul v rámci své diplomové práce řešení, které jednoduše vyčte data z dokladů. To se do své aplikace chystá zahrnout největší poskytoval online plateb ve střední Evropě – společnost Gopay. Na celém projektu strávil Bartyzal přes 2 200 hodin.
  5. Sto dní do brexitu. Jisté není téměř nic (Českátelevize.cz). Ani tři měsíce před brexitem není jasné jak bude odchod Británie z EU vypadat a jestli se vůbec odehraje. Přitom možnost odchodu bez dohody se stává stále reálnější i přes to, že si ji žádná ze zúčastněných stran nepřeje. Premiérka Theresa Mayová odložila hlasování o dohodě a vydala se do Bruselu vyjednat další záruky. To se ji však nepodařilo a do Londýna se vrátila s nepořízenou. Přitom dokument ve stávající podobě nemá šanci projít i kvůli rebelům v její vlastní straně.
  6. The Boring Company Elona Muska otevřela první testovací tunel na přepravu automobilů (Czechcrunch.cz). Elon Musk prostřednictvím své společnosti The Boring Company otevřel první testovací tunel na přepravu automobilů. Firma The Boring Company se krom výroby netradičních reklamních předmětů (jako jsou plamenomety) věnuje hloubení tunelů pod městy. První otevřený tunel měří necelé dva kilometry a k futuristické realitě má podle prvních recenzí ještě dost daleko.
  7. Americká centrální banka zvýšila úrokové sazby, v budoucnu počítá s pomalejším růstem (iRozhlas.cz). Ve středu zvýšila americká centrální banka (Fed) úrokové sazby o čtvrt procentního bodu na 2,5 procenta. Společně s tím signalizovala, že v příštím roce tempo zvyšování sazeb zmírní. Jednalo se při tom o čtvrté zvýšení sazeb za tento rok.
  8. Muž, který před 26 lety “zlomil” Bank of England, je podle FT osobností roku (Peak.cz). Osobností roku, kterou vyhlašuje britský list Financial Times, se stal miliardář a filantrop George Soros. Ten každý rok věnuje jednu miliardu dolarů do „nápravy světa“. Jeho finanční dary míří k organizacím zabývajícím se ochranou lidský práv či podporou minorit. K udělení ocenění určitou měrou přispělo i Maďarsko odkud George Soros pochází a které proti jeho organizacím silně vystupuje.
  9. Pražský hotel Intercontinental koupí společnost R2G miliardáře Šlemra. Jde o největší obchod v hotelnictví ve střední Evropě (iHned.cz). Hotel Intercontinental v centru Prahy vyjde investiční společnost R2G na 5,8 miliardy korun. K transakci má dojít na začátku ledna a bude se jednat o historicky největší obchod v hotelnictví v celé střední Evropě.
  10. Víno, Gucci, New York. Co mají nejradši nejbohatší lidé světa (Forbes.cz). Trendy mezi nejbohatšími? Bohatých s jměním přes pět milionů dolarů přibývá. Nejvíce jich žije v USA, na druhém místě figuruje Japonsko. Co se alternativních investic týká, nejvíce bohaté táhne víno a umění. V luxusních značkách boduje značka Gucci. Ta vsadila na módní styl „geek chic“, který se obzvláště mezi mladými stává čím dál tím oblíbenější. A na kolik metrů čtverečních vám vyjde milion dolarů? V Praze na 114, v Monaku jen na 16.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

10 let investice a 1000 USD

V Portu je naším zájmem diverzifikace portfolií, abychom se vyhnuli mnoha problémům spojeným s investicí

Nejdražší vozy roku 2019

Jak všichni víme, mnoho zásadních obchodů s klasickými vozy je realizováno s pomocí aukčních domů. Po celém světě se koná

Makléř – 17. díl: Konec Golda

Kyperská centrální banka se rozhodla nezachránit banku Laiki, u které má pražská makléřská firma ulité peníze z projektu Energon.