Search
Close this search box.

Fintech review – Nabídka auta z fotky a férové ceny na Black Friday

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Stravenkovou kartu Sodexo můžete nově propojit s jinou platební kartou (Měšec.cz). Služba Přidej kartu umožní propojit stravenkovou kartu s debetní kartou k běžnému účtu nebo s kreditkou. Služba má pomoct hlavně v situacích, kdy by platba stravenkovou kartou překročila denní limit. Zbylá částka se v takovém případě automaticky odečte z připojené karty.
  2. Dva řízky, prosím. Jak se stravujeme na home office? (iDnes.cz) Stravování v době uzavřených škol a nařízených home office se nese v duchu rozvozů. Ve větších městech si rodiny objednávají světové kuchyně přes zaběhlé služby, které nestíhají nabírat nové poslíčky, na venkově poptávku uspokojují školní jídelny a místní podniky. Jídlo si objednávají i rodiny, které běžně doma vaří – málokdo je zvyklý připravovat každý den oběd i večeři pro celou rodinu.
  3. Klamavé ceny byly dlouho standard. I díky Hlídači Shopů už ale největší české e-shopy od neférových praktik upouštějí (CzechCrunch.cz). S příchodem Black Friday do Česka se rozšířil i nepříjemný zlozvyk umělého navyšování cen před zavedením slev. S touto praktikou neměly problém ani největší tuzemské e-shopy. Nejen kvůli Black Friday funguje již třetím rokem Hlídač Shopů od startupů Apify, TopMonks a Keboola. Ten za letošní rok zdvojnásobil počet sledovaných obchodů, přidal e-shopy ze Slovenska a hlásí, že zejména na Alze a CZC se klamavé slevy přestaly objevovat.
  4. Bez Holdingu je nová aplikace pro nákupy v obchodech bez Agrofertu (Lupa.cz). Bez Holdingu funguje podobně jako již neaktualizovaná aplikace Bez Andreje. Stačí pomocí telefonu naskenovat čárový kód výrobku v obchodě a aplikace uživateli řekne, zda produkt vyrobila nějaká z firem Agrofertu. Bez Holdingu má offline databázi výrobků, která se po připojení k internetu pravidelně aktualizuje. Kromě výrobků přímo od firem z holdingu Agrofert dokáže aplikace identifikovat i jejich produkty prodávané pod značkami obchodních řetězců.
  5. LiLi rozpozná značku i model vyfoceného auta. Nabídne pak jeho cenu a spočítá splátky (MobilMania.cz). Aplikace LiLi (zkratka Like it? Lease it!) pomůže identifikovat auto podle fotky a rovnou i najde nabídku podobných vozů k prodeji. K těm přiloži i nabídku úvěru od Raiffeisen – Leasing. Aplikace umí identifikovat množství značek a modelů aut vyrobených po roce 1993, zároveň umožňuje manuální vyhledávání a kalkulaci úvěru dle preferencí klienta.
  6. Do start-upu Topíte.cz nateklo dalších 80 milionů. Poprvé investoval fond skupiny ČEZ (E15.cz). Zaměření firmy Topíte.cz se možná na první pohled zdá být moc úzké, tržby ve vyšších desítkách milionů korun a investice od skupin ČEZ Inven Capital a Enern naznačují, že koncept funguje. Internetová platforma si dává za cíl zjednodušit objednávání topenářských řemeslníků tak, aby připomínalo například objednávku jídla na internetu. V současnosti je Topíte.cz největší topenářskou firmou v Česku a na příští rok chystá expanzi do zahraničí.
  7. Equa bank nabízí účty mladým od 15 let (Investujeme.cz). Klienti ve věku od 15 do 17 let si u banky mohou otevřít běžný účet v korunách, eurech či dolarech, navíc mají na výběr ze tří spořicích účtů v korunácha a eurech. Mladé by Equa mohla nalákat hlavně na příznivé podmínky vedení běžného účtu, který zdarma nabízí například výběry z bankomatů všech bank po celém světě či všechny odchozí a příchozí platby.
  8. Stará pokuta, nedoplatek na daních. Aplikace pomůže lidem zjistit, zda nedluží státu (Aktuálně.cz). Webovou aplikaci Nedlužím státu vytvořil Institut prevence a řešení předlužení s komunitou Česko.Digital. Kromě toho, že web komukoliv poskytuje na jednom místě všechny potřebné informace, má projekt upozornit státní správu na to, že centralizace informací o zadlužení není tak těžká.
  9. Moneta Monety Bank chystá nové internetové bankovnictví. Už nebude závislé na SMS (Živě.cz). Moneta přichází s první výraznou změnou internetového bankovnictví od roku 2007. Nové bankovnictví bude mít moderní, přehlednější design, umožní schválení přihlášení přes aplikaci Smart Banka nebo zobrazení PINu ke kartě. Ze začátku bude nové bankovnictví fungovat po boku starého, nebude totiž obsahovat všechny jeho funkce.
  10. Jaký vliv může mít administrativa Joea Bidena na akcie v technologickém sektoru? (InvestičníWeb.cz) Joe Biden zvítězil v amerických prezidentských volbách, kompletní výsledek voleb do Senátu bude ovšem známý až v lednu. Navzdory některým přetrvávajícím soudním sporům a nárokům zpochybňujícím integritu voleb se lze již zamýšlet nad tím, co přinese změna americké administrativy. Článek se zaměřuje na možné důsledky výsledků voleb pro sektory technologií, médií a telekomunikací, jakkoli pro ně může být určující právě výsledný poměr sil v Kongresu.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Kolik vyděláte s Portu?

Tato otázka vás určitě všechny velmi zajímá. My bychom vám rádi řekli, o kolik bohatší