FinTech Review – Nákup potravin na splátky a chladnější kanceláře

snizovani teploty

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa FinTech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Ministerstvo financí zlepšilo odhad růstu ekonomiky na 2,2 procenta. Pro příští rok odhad zhoršilo na 1,1 procenta. Zároveň by letos měla podle MF průměrná inflace činit 16,2 procenta a příští rok by měla klesnout na 8,8 procenta. Během zbytku letošní roku by se podle MF měla inflace přiblížit až ke 20 procentům.
  2. Němci sníží DPH na plyn, na úřadech bude 19 stupňů a památky zůstanou ve tmě. Spolková vláda dočasně sníží DPH z devatenácti na sedm procent. Podle návrhů ministerstva hospodářství by se měly veřejné budovy vytápět maximálně na devatenáct stupňů Celsia. Kromě toho se nemají v noci osvětlovat památky a omezení se mají týkat i reklamních poutačů.
  3. Vláda zvažuje omezit podporu stavebnímu spoření. Ze stavebka jen podprůměrný spořicí účet. Češi mají u pěti stavebních spořitelen založeno 3,3 milionu smluv. Ministerstvo financí chce ušetřenými penězi snížit vysoký schodek státního rozpočtu.
  4. Plynu je v ČR dostatek. Pokud přestane proudit plyn z Ruska do Evropy, je Česká republika s kapacitami plynu, které má zajištěné, schopna při běžných průměrných teplotách pokrýt zcela bezproblémově chod domácností a firem zhruba na 11 měsíců, tedy do srpna příštího roku. Počítá se přitom s požadovanými úsporami spotřeby plynu ve výši 15 procent.
  5. Britský řetězec supermarketů Iceland Foods umožní nakupovat potraviny na splátky. Míra inflace v Británii v červenci vystoupila na 10,1 procenta, rekord za 40 let. Společnost Iceland Foods oznámila, že její program Iceland Food Club nabídne zákazníkům bezúročné půjčky v hodnotě až 100 liber (téměř 3000 Kč), a to ve formě platebních karet, kterými bude možné platit v jejích obchodech. Zákazníci pak budou půjčky splácet prostřednictvím splátek stanovených na deset liber týdně.
  6. BlackRock otevírá investice do bitcoinu.  Americký BlackRock oznámil, že otevřel svůj první spotový privátní bitcoinový trust, díky kterému klientům nabídne přímou expozici v nejznámější kryptoměně. Po navázání spolupráce s kryptosměnárnou Coinbase jde o další významný krok instituce, která má pod správou závratných zhruba 10 bilionů dolarů.
  7. Turecká centrální banka překvapila finanční trhy výrazným snížením úrokových sazeb. Ty snížila o jeden procentní bod na 13 procent. Inflace v Turecku dosahuje téměř 80 procent. Centrální banka snížení úroků zdůvodnila potřebou podpořit růst domácí ekonomiky. Turecká lira na její rozhodnutí reagovala výrazným poklesem.
  8. Výrobci krbů nestíhají, poptávka je desetinásobná. Reálně by byla poptávka vyšší, výrobci ji ale nestíhají pokrývat. Lidé na některé modely krbových kamen čekají půl roku i déle, a to navzdory zdražení o desítky procent. Důvodem vysokého zájmu je prudké zdražení elektřiny a plynu. Z krbu coby původně spíše dekorativního vybavení domácnosti se tak stává hlavní zdroj tepla.
  9. Ceny ropy se dál snižují kvůli obavám o globální poptávku. Pondělní údaje čínského statistického úřadu ukázaly, že tempo růstu průmyslové výroby v Číně v červenci zpomalilo na 3,8 procenta z 3,9 procenta v červnu. Analytici v anketě agentury Reuters přitom čekali růst o 4,6 procenta. Překvapivé zpomalení vykázal také růst maloobchodních tržeb. Vládní údaje navíc ukázaly, že produkce čínských rafinerií klesla na nejnižší úroveň od března 2020.
  10. Jedna měna vládne všem. Digitální euro je už téměř jisté. ECB reaguje na rostoucí popularitu digitálním měn vývojem digitálního eura. To má doplnit současnou podobu této měny a kompenzovat její slabé stránky ve srovnání s kryptoměnami. ECB slibuje rychlejší transakce a jednodušší možnosti digitálních plateb. Na druhé straně bude mít dokonalý přehled o všech platbách, včetně velikosti úspor lidí využívajících digitální euro.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Aktivní vs. Pasivní investování

Aktivní vs. Pasivní správa portfolia

Investoři používají dvě hlavní a naprosto odlišné investiční strategie jak vygenerovat zisk: aktivní správu portfolia a pasivní správu