Fintech review – Nákupy přes Facebook a prodej starých mincí

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Facebook nabízí nákupy přes internet, Amazon to prý neohrozí (ČeskéNoviny.cz). Pro Facebook je sympatická hlavně možnost ukousnout si kousek z koláče rostoucího zájmu o nákupy na internetu. Dále služba Facebook Shops přinese data o uživatelích, která bude moct společnost využít na lepší cílení reklamy.
  2. Nakupoval vlastní pizzu a vydělal. Využil chyby donáškové služby (iDnes.cz). Rozvážková služba DoorDash se neřadí mezi nejpopulárnější, a tak místo oficiálních partnerství s restauracemi volí jiné taktiky. Pizzu nejmenovaného amerického restauratéra třeba nabízela bez jeho vědomí, a to levněji, než za kolik ji nakupovala. Když se o tom majitel dozvěděl díky telefonátům od nespokojených zákazníků rozvozu, rozhodl se firmu vytrestat a s přáteli několikrát objednal větší množství pizz – dohromady tak vydělal stovky dolarů.
  3. Raiffeisenbank nově umí autorizaci online plateb přes mobilní aplikaci (Měšec.cz). Při nákupu na internetu mají nově klienti možnost ověřit platbu otiskem prstu nebo skenem obličeje. K využití služby je nutné mít v mobilu nainstalovanou aplikaci RB klíč.
  4. Bez kontaktu už lze vybírat ze dvou třetin bankomatů ČS (Peníze.cz). Jde o více než 1000 bankomatů po celé ČR. V bankomatech České spořitelny probíhá již téměř čtvrtina všech výběrů bezkontaktně.
  5. Eichler prodává Klik.cz, službu online pojištění získávají bývalí investoři AVG (Lupa.cz). Fond Benson Oak Capital financoval firmu Klikpojisteni.cz od jejího vzniku. On-line zprostředkovatele pojištění teď kupuje maďarská firma Netrisk.
  6. Bydlení v centru Prahy za hubičku? Důsledek propadu Airbnb, ukazují data z realitních serverů (SvětChytře.cz). Analýzu provedla datová platforma Golemio. Loni v březnu použilo Airbnb více než dvakrát víc turistů oproti letošku. Zároveň s tím vzrostl počet nabízených bytů v centru Prahy a klesla jejich cena.
  7. Standardní způsoby pořízení auta jsou zastaralé. Lidé se už nebudou chtít zadlužovat, říká Adam Szabó z Driveta (CzechCrunch.cz). Pravděpodobně první služba na bázi předplatného, která se dostala mezi masy, bylo Spotify, následovalo streamování filmů a seriálů, v dnešní době málokdo zvedne obočí, když vidí reklamu na mobil či notebook za předplatné. Ale co placení předplatného za auto? O výhodách služby Driveto v porovnání s běžným operativním leasingem se vás pokusí přesvědčit CEO startupu Adam Szabó
  8. Bitcoiny netknuté 11 let se začaly hýbat. Spekulanti se bojí, že je tvůrce kryptoměny rozprodá (E15.cz). Po prvotním nadšení z nedávného halvingu bitcoinu se začaly šířit nepříjemné zprávy o pohybu bitcoinů z dob začátku kryptoměny. V době, kdy tyto mince byly vytěženy, o kryptoměně vědělo jen velice málo lidí, a tak je možné, že je začal odprodávat zakladatel bitcoinu, který je pravděpodobně světovou jedničkou v počtu držených mincí.
  9. USA se chystají odstřihnout čínskou firmu Huawei od globálních dodavatelů čipů (ČT24.cz). Podle nových opatření americké vlády by měli zahraniční výrobci, kteří používají americké technologie, žádat o zvláštní licenci předtím, než poskytnou čipy společnosti Huawei. Huawei hrozí odvetou ze strany čínské vlády.
  10. Bill Ackman na 11 způsobů aneb Co řekl o trzích muž, který letos vydělal miliardy na tržní panice (InvestičníWeb.cz). Hedgeový manažer Bill Ackman dokázal letos v březnu z investice do zajištění dluhopisových indexů v objemu 27 milionů USD vytěžit zisk 2,6 miliardy USD (ne, není to chyba v desetinné čárce). V uplynulých letech mu všechno ani zdaleka tak nevyšlo, i tak má ale smysl si připomenout některé jeho výroky o trzích a investování.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Nová doba, staré pravdy

Ropa za třicet dolarů za barel a nějaké drobné, výnosová křivka v USA pod jedním procentem, denní pohyby