Fintech review – Nástup PSD2 a EET pro všechny

Fintech review – Nástup PSD2 a EET pro všechny

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Lidé při platbě kartou mohou mít kvůli novým pravidlům problémy, varuje Česká národní banka (iRozhlas.cz). Od 14. září se kvůli novým pravidlům ověřování plateb může stát, že některé terminály budou dočasně odmítat bezkontaktní platby pod 500 korun. Řešením je vložení karty do terminálu a zadání PIN, u terminálů, které to neumožňují, může být spásou jen použití jiné karty. Plateb kartami nahranými v mobilních zařízeních se problém netýká.
  2. Kryptoměnu od Facebooku nelze v Evropě povolit, říká francouzský ministr financí (Aktuálně.cz). Bruno Le Maire říká, že Libra kromě možnosti zneužití dominantní pozice na trhu představuje hrozbu pro finanční systém a suverenitu vlád. Ministr se bojí i zneužití osobních údajů uživatelů kryptoměny.
  3. Raiffeisenbank na Androidu spouští mobilní placení RaiPay. Google Pay zvažuje (Lupa.cz). S vlastní aplikací přišla banka proto, aby do ní mohla časem přidat další funkce. Banka chystá i podporu Apple Pay, nevylučuje ani možnost podpory Google Pay.
  4. Platba úsměvem. V Číně se rozjíždí terminály s rozeznáváním obličeje (iDnes.cz). Terminálům vyvinutým společností Alibaba stačí pohled do kamery k identifikaci platícího, ta neslouží jen k ověření identity při platbě kartou, ale kartu plně nahrazuje, nakupující ji tak vůbec nemusí mít u sebe. K použití terminálu je nutné mít účet u Alipay. Kritici se bojí zneužití dat.
  5. Přísnější pravidla pro placení kartou na internetu se blíží. Většina bank podmínky nezmění (E15.cz). Nová pravidla pro ověřování plateb se netýkají jen transakcí přes terminály. Při platbách na internetu by od soboty mělo dojít ke dvěma ze tří možných způsobů ověření: něčím, co klient zná (heslo), co má (mobil) a čím je (otisk prstu). Banky dle svých slov neměly dost času se na změnu připravit, a tak většinou zatím nic nemění, ČNB bude prozatím tolerantní, aby klienti nadále mohli platit na internetu.
  6. EET se rozšíří i na zbývající odvětví. Vztahovat se bude třeba i na zemědělce, lékaře a advokáty (IHNED.cz). Elektronická evidence tržeb se má od příštího roku týkat všech podnikatelů a živnostníků. Novelu potvrdila sněmovna, která přehlasovala senátní veto. Teď ji pošle k podpisu prezidentovi.
  7. Vybrat peníze z bankomatu pouhým pípnutím? Lze to a je to mnohem bezpečnější (Novinky.cz). Možnost bezkontaktního výběru se rychle šíří v sítích všech velkých bank. A nejde jen o pohodlnější výběry, použití bezkontaktní čtečky v bankomatu je i bezpečnější, eliminuje totiž riziko tzv. skimmingu, kdy podvodníci čtou data z karty, kterou klient vkládá do zdířky bankomatu.
  8. Apple představil nový iPhone. Cena začíná na 16 400 korun (Euro.cz). Nejdražší verze s názvem iPhone 11 Pro Max bude stát v přepočtu 25 700 korun, na českém trhu však můžeme očekávat výrazně vyšší ceny. Kromě iPhonů představil Apple novou generaci chytrých Watch s titulem Series 5 a sedmou generaci iPadu.
  9. Google za urovnání daňových podvodů ve Francii zaplatí 1 mld. eur (ČeskéNoviny.cz). Francouzské ministerstvo financí chtělo od společnosti, která většinu daní vykazuje v Irsku, 1,6 miliardy eur. Nakonec padla pokuta ve výši 500 milionů eur a doplacení daní za 465 milionů eur.
  10. Česká spořitelna spouští aplikaci George klíč pro všechny klienty (FintechCowboys.cz). Aplikaci banka použije pro zvýšení bezpečnosti plateb. Půjde využít i v souladu s novými pravidly pro ověřování online plateb, funkce však bude spuštěna až v roce 2020, nikoliv v sobotu.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,5 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Rozumíte riziku?

Rozumíte riziku?

Přestože neexistuje obecně uznávaná definice slova riziko, dal by se tento výraz definovat jako pravděpodobnost, že se stane