Search
Close this search box.

Fintech review – Neobanka v Praze a home office navždy

Přinášíme vám deset předsvátečních zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Bitcoin pokořil další rekord. Za jediný den posílil o bezmála 80 000 korun (E15.cz). Bitcoin tento týden překonal 23 tisíc dolarů a chvíli se zdálo, že bude atakovat hodnotu 24 tisíc. V době psaní článku cena kryptoměny osciluje kolem 23 tisíc dolarů. Někteří analytici očekávají pokračování růstu a neobávají se opakování scénáře z roku 2017, kdy po prudkém nárůstu přišla koncem roku výrazná korekce ceny.
  2. Revolut přidává čtyři nové kryptoměny, upřesnil také podmínky investování po brexitu (Lupa.cz). Uživatelé Revolutu mohou nově nakupovat kryptoměny EOS, OMG Network, 0× a Tezos. Důležitá informace se týká fungování služby Revolut Trading po brexitu. Ta sice bude nadále dostupná evropským klientům, od prvního ledna však nebude kryta evropskými zákony.
  3. Práce v Avastu se zásadně promění. Noví zaměstnanci se s ostatními ještě nepotkali a možná ani nepotkají (CzechCrunch.cz). Koronavirová opatření donutila řadu firem změnit přístup k běžné pracovní době v kanceláři. Avast zareagoval radikálně. Aby firmu nezaskočila žádná opatření, od léta uzavřela kanceláře a přišla s plánem na rok 2021. Od ledna se bude u zaměstnanců hledět pouze na efektivitu práce – bez ohledu na to, zda byla vykonána v noci, o víkendu či z Kanárských ostrovů. Zaměstnanci si budou moct vybrat mezi WFO (Work from Office) a WFA (Work from Anywhere). Prezenční zaměstnanci dostanou místo u stolu v kancelářích Avastu, dálkařům bude doručeno potřebné vybavení včetně židle a stolu na jimi zvolenou adresu.
  4. Češi a e-shopy: V Číně nakupuje polovina z nás, stále častěji chytrým telefonem (ESET.cz). Průzkum společností Seznam.cz a ESET zjistil, že na internetu během letošního roku nakoupilo 99 procent ekonomicky aktivních Čechů. To se v situaci, kdy několik měsíců nebylo možné nakupovat v kamenných obchodech, asi dalo čekat. Za pozornost stojí způsob nakupování – 58 procent Čechů objednává přes mobil, ten pomalu dohání nejpopulárnější notebooky (64 %). Stále posilují platby kartou na úkor dobírky, letos je volily téměř tři čtvrtiny uživatelů.
  5. Ověření při platbě kartou vylepší i ČSOB. Opisování SMS končí (Peníze.cz). Ověřování plateb na internetu bude u ČSOB probíhat přes aplikaci CŠOB Smart klíč. Ta kromě PIN kódu podporuje i biometrické ověření identity. Banka bude bezpečnost plateb vyhodnocovat procesem Risk-Based Authentication a pokud vyhodnotí platbu jako bezpečnou, nemusí ověření platby vůbec vyžadovat. Případná rizika spojená s neověřenou platbou bere banka na sebe.
  6. Octobank: neobanka se sídlem v Praze (FintechCowboys.cz). V prvním čtvrtletí nás čeká spuštění rumunsko-české neobanky Octobank. Zaměří se zejména na firemní klientelu, kromě business účtů nabídne třeba i drobné financování na provoz společnosti nebo řešení zaměřené na přijímaní plateb kartou. Všechny služby bude Octobank poskytovat online.
  7. Facebook obvinil firmu Apple z potlačování hospodářské soutěže (ČeskéNoviny.cz). Další týden, další obvinění. Tak by se dal krátce popsat letošní vývoj problémů technologických společností s dodržováním pravidel hospodářské soutěže. Tentokrát se Facebooku nelíbí změny, které Apple chystá ve svém operačním systému iOS 14. Konkrétně mají mít majitelé telefonů s jablíčkem možnost omezit sběr dat na cílení reklamy. Výjimku z tohoto omezení si podle Facebooku ponechá Apple, čímž získá neférovou výhodu.
  8. Visa a Mastercard dávají ruce pryč od Pornhubu. Prémiové členství teď koupíte jen za kryptoměny (Živě.cz). Začátkem prosince reportoval Nicholas Kristof pro The New York Times, že server Pornhub obsahuje nelegální materiály, například videa obsahující nedobrovolné sexuální praktiky. Server okamžitě reagoval omezením nahrávání videí a čistkou obsahu – dohromady z webu zmizely téměř dvě třetiny všeho obsahu. Ani to však nestačilo k přesvědčení partnerů, a tak v současnosti není možné platit si zábavu pro dospělé kartami Visa a Mastercard.
  9. Česká spořitelna nabízí virtuální platební kartu, můžete s ní hned platit (Měšec.cz). Virtuální kartu je možné založit v mobilním bankovnictví George, ihned po založení je připravena k použití na internetu i v kamenných obchodech. Fanoušky bezpečného placení potěší možnost kartu smazat a založit si novou, čehož je teoreticky možné využít po každé platbě. Virtuální karta podporuje běžné aplikace pro platby mobilem, například Apple Pay a Google Pay.
  10. Zuckerberg vs. americká vláda aneb Sledujeme zánik amerického oligarchy (InvestičníWeb.cz). Úřady v USA zažalovaly amerického provozovatele internetové sociální sítě Facebook, kterého viní z porušování pravidel hospodářské soutěže. Federální obchodní komise uvedla, že bude usilovat o soudní opatření, které by mohlo zahrnovat požadavek, aby Facebook prodal aplikace Instagram a WhatsApp. Budou teď Mark Zuckerberg i celý Facebook využívat veškerou svou intelektuální sílu k boji proti nepříteli, tedy vládě USA?

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,85 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Co se děje v Číně? Hrozí kolaps?

Marně byste na světě hledali tak úspěšný hospodářský příběh, jaký se v posledních desetiletích odehrává v Číně, nejlidnatější