Search
Close this search box.

Fintech review – Neuralink a problémy Airbusu

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Prodejní aplikace Letgo vypnula web i aplikace. Odchod z Česka je podle všeho definitivní (CzechCrunch.cz). Letgo u nás mělo přes dva miliony uživatelů. Konec aplikace byl nejdřív nejistý, teď už je však definitivní.
  2. Český Google loni opět zaplatil na daních jen drobné (E15.cz). Internetový gigant v Česku zaplatil 9 milionů korun, podle serveru Borovan.cz většinu příjmů přiznal v Irsku. Pro srovnání, konkurenční firma Seznam.cz loni zaplatila okolo 300 milionů korun.
  3. Ministři G7 vyzvali k přísné kontrole kryptoměn (ČeskéNoviny.cz). Digitální měny mají být co nejpřísněji regulovány, aby nenarušovaly světový finanční systém. Středem pozornosti jednání byla kryptoměna od Facebooku, která budí vášně i za oceánem.
  4. Na ZOOTu se dá nově platit jedním kliknutím (FintechCowboys.cz). Internetový obchod s oblečením nově podporuje Twisto Pay. Je tak možné na něm platit jedním kliknutím, navíc si díky odložené platbě de facto můžete objednané zboží vyzkoušet, aniž byste za něj platili.
  5. Neuralink Elona Muska vyvinul technologii, se kterou bude možné ovládat počítač či mobil lidskou myslí (CzechCrunch.cz). Do lidské lebky chce společnost vkládat senzory, které budou číst mozkové vjemy a pomocí minipočítače za uchem bude člověk ovládat různá zařízení. Experti se obávají možných poškození mozku, Musk však věří, že symbióza člověka a umělé inteligence je nevyhnutelná.
  6. Letouny Airbusu mají podobný problém jako Boeing 737 MAX. Evropský regulátor varuje aerolinky (E15.cz). Problém sice není tak zásadní, jako u Boeingu, ale za určitých podmínek může letadlo nadměrně stoupat a pilot ztrátet kontrolu. Nebezpečné manévry, které by mohly ke ztrátě kontroly vést proto Airbus prozatím pilotům zakázal.
  7. Skandál: přes digitální asistenty vás někdy poslouchají i cizí lidé (Technet.cz). V Americe má chytrý reproduktor již každý pátý. Vzájemné konverzace ale u nich v bytě nezůstávají – reproduktory (nejen) společnosti Google jejich záznamy údajně odesílají do centrál, kde je dále analyzují lidé, kteří se tak často dostanou k velmi osobním informacím.
  8. Platidlo pro dvě miliardy uživatelů Facebooku. Plánovaná digitální měna čelí kritice kvůli bezpečnosti (ČT24.cz). Američtí senátoři se do plánů Facebooku silně opřeli. Ten však ujišťuje, že dokud nezodpoví všechny otázky a neuspokojí regulátory, nic nespustí.
  9. Do dvou let zaplaví Evropu třikrát tolik modelů elektroaut než doposud (iDNES.cz). V roce 2021 by mělo být v Evropě dostupných 214 modelů elektroaut oproti současným 60. Cenově dostupnější modely by mohly usnadnit přechod ze spalovacích motorů.
  10. Evropa si došlápne na Amazon. Prověřuje, zda obří e-shop nešikanuje menší obchodníky (Aktuálně.cz). Evropská komise zahájila vyšetřování Amazonu s cílem zjistit, zda nediskriminuje třetí strany, které tvoří 58 procent jeho hrubých tržeb. Pokud se pochybení prokáže, hrozí Amazonu pokuta ve výši až deseti procent jeho ročních tržeb.

 

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Portu Rychlovka - Díl 27

Portu Rychlovka – Díl 27

Další přehled aktuálních informací a událostí z trhů přináší Radim Krejčí. Jako hosta si tentokrát

Divoká devadesátá

Proč jsou dnes automobily z 90. let stále oblíbenější? A na jaké z nich vzpomínáte vy? A konečně:

Raritní poštovní známka poprvé v aukci

Od 1. do 4. června 2023 se v malebné metropoli Slovenska, v Bratislavě, rozprostře výstava poštovních známek. Tato událost představuje vzácnou příležitost pro všechny milovníky filatelie, neboť během ní se nejen naskytne možnost prohlédnout si širokou škálu známek z různých koutů světa.