FinTech Review – NFT od Spendee a zničené satelity Starlink

satellites

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa FinTech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Click to Pay od Visa je v dostupné v Česku. Společnost tak reaguje na rostoucí segment e-commerce a zvyšující se počty online plateb. Nová platební metoda spotřebitelům umožní platit kartou bez nutnosti zadávat 16místné číslo karty a významně sníží počet kroků nutných pro dokončení objednávky. Služby lze využít u obchodníků a na serverech využívajících platební bránu od KB SmartPay a GoPay.
  2. Sluneční bouře zničila desítky satelitů Starlink. Společnost SpaceX kvůli nedávné geomagnetické bouři přijde až o 40 satelitů, což představuje asi osmdesát procent z poslední várky družic, které firma před týdnem vyslala do vesmíru. Měly se stát součástí sítě Starlink, která má zajistit celosvětové pokrytí vysokorychlostním internetem. I přes tento malý zádrhel však po oběžné dráze létá přibližně 1 800 satelitů Starlink a další starty má společnost v plánu.
  3. Největší burza kryptoměn získá podíl ve Forbesu. Největší kryptoměnová burza na světě Binance investuje 200 milionů dolarů (4,3 miliardy korun) do časopisu Forbes. Tyto prostředky pomohou časopisu Forbes uskutečnit plán fúze s veřejně obchodovanou společností zaměřenou na akvizici, tzv. SPAC, v prvním čtvrtletí. Binance se tak stane jedním ze dvou největších vlastníků Forbesu.
  4. Wood & Company uvádí prázdnou schránku na pražskou burzu. Investiční společnost Wood & Company uvádí na pražskou burzu prázdnou firmu, do které hledá od investorů peníze. Během února a března plánuje od domácích investorů sbírat nabídky, zaměřovat se přitom bude na bohaté profesionální a kvalifikované investory. Minimální výše investice je 250 tisíc korun. Prázdná firma označovaná zkratkou SPAC se pak plánuje spojit s reálnou firmou (ideálně z oblasti technologií, e-commerce či herního průmyslu), jíž tak usnadní vstup na burzu a přinese kapitál. K tomu by mělo dojít začátkem dubna. Jedná se o první takovou příležitost v Česku.
  5. Spendee vydává utility tokeny v podobě NFT obrázků. Spendee je českou aplikací pro chytrou správu osobních financí. Už brzy představí také krypto aplikaci, jejíž finální podobu budou formovat samotní uživatelé aplikace. NFT kolekce Spiggy s kreativním ztvárněním prasátkových kasiček umožní vlastníkům NFT tokenů hlasování o vývoji krypto aplikace nebo o výběru charitativních organizací zaměřených na finanční gramotnost, které Spendee podpoří. Majitelé tokenů navíc získají celoživotní premium plán Spendee aplikace a další výhody, které jsou prodejem tokenu přenosné na nového majitele.
  6. Česká ekonomika je devátá nejlepší v EU. Česko je devátou nejvyspělejší ekonomikou v Evropské unii. V nově sestaveném Indexu prosperity Česka, který je společným výzkumem projektu Evropa v datech a analytického týmu České spořitelny, porážíme i země jako Lucembursko, Irsko či Itálie. Nejvyspělejší ekonomikou v unii je podle indexu Švédsko. Následuje Německo a Dánsko. Díky umístění na devátém místě za sebou Česko nechalo celkem 18 zemí EU včetně všech z bývalého východního bloku.
  7. Seed Starter kupuje podíl ve startupu wflow.com. Seed Starter České spořitelny dokončil svoji čtvrtou investici. Ve startupu wflow.com, který pomocí cloudové aplikace automatizuje a zjednodušuje účetní procesy, koupil v seedovém investičním kole 17% podíl za nižší desítky milionů korun. Společnost wflow.com má ve čtyřech evropských zemích celkově více než 2 000 klientů (např. Shoptet či Productboard), kteří službu využívají nejčastěji pro digitalizaci oběhu faktur a účtenek.
  8. Slovenský Eset loni v Česku překonal rekord. Slovenský antivirový gigant Eset loni oslavil dvacet let od vstupu na český trh a nadělil si k tomu dárek – překonal svůj historický rekord a tržby v ČR meziročně navýšil o 6,5 procenta na dosud nejvyšší sumu 461,5 milionu korun. Společnosti se daří zejména v oblasti bezpečnostních produktů vyšších řad, které nabízejí komplexnější zabezpečení. Letos věří ve výraznější posílení růstu.
  9. Jeden z největších hackerských útoků v historii kryptoměn má své rozřešení. Krádež 119 756 BTC na burze Bitfinex, které měly v roce 2016 v době hacku hodnotu přibližně 72 milionů dolarů (v současnosti více než 5 miliard USD), se podle všeho úspěšně vyšetří. Ministerstvo spravedlnosti USA oznámilo zadržení dvou osob, které mezitím již obvinila z praní špinavých peněz a spiknutí vůči USA. Jde o mladou manželskou dvojici z New Yorku, oba přitom obvinění odmítají.
  10. Vláda chystá definitivní konec EET. Ministerstvo financí připravilo do vlády návrh, kterým se ruší povinnost elektronické evidence tržeb. Takzvané EET je kvůli pandemii pozastavené až do 31. prosince letošního roku. Elektronická evidence tržeb se během voleb v roce 2013 stala vlajkovou lodí hnutí ANO. Měla pomoci s lepším výběrem daní a narovnat podnikatelské prostředí. Podle kritiků naopak pro podnikatele přinesla další zbytečnou administrativní zátěž.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,5 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Divoká devadesátá

Proč jsou dnes automobily z 90. let stále oblíbenější? A na jaké z nich vzpomínáte vy? A konečně: