Search
Close this search box.

Fintech review – Nová měna Salvadoru a eGovernment přes appku

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Digitální verzí platební karty od Equa bank nově můžete platit hned po vydání (Měšec.cz). Klienti Equa bank nemusí čekat, až jim do rukou přijde fyzická karta. Stačí hned po jejím vydání nahrát digitální kartu do platebních aplikací od Applu nebo Googlu. V mobilním bankovnictví je možné kartu zablokovat či nastavit limit pro platby na terminálech až do výše 50 tisíc korun.
  2. Stát podruhé vydražil Bitcoin z trestné činnosti, na aukci opět vydělal (Lupa.cz). Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových prodával v aukci zabavenou kryptoměnu ve výši necelých 0,61 BTC. Ta se v aukci prodala za 470 tisíc korun. Na burze přitom měla v té době hodnotu jen 447 tisíc. V aukci padl jediný příhoz, který potvrdil vyvolávací cenu.
  3. Blockchainový startup Solana přilákal fondy. Vložily do něj přes 300 milionů dolarů (E15.cz). Americký blockchainový startup Solana Labs, tvůrce kryptoměny solana, dosáhl skvělého úspěchu, když od investorů vybral přes 300 milionů dolarů, více než šest miliard korun. Peníze mají jít na rozvoj aplikací a platforem v oblasti rychle se rozvíjejících decentralizovaných financí, zkráceně DeFi, kterým dosud dominuje populární síť Ethereum.
  4. Přihlašování k eGovernmentu usnadní nový MojeID Klíč pro Android a iOS (Connect.cz). Aplikace MojeID Klíč je plnohodnotnou náhradou fyzického klíče používaného k dvoufaktorovému ověřování při přihlašování ke službám veřejné správy. Používání aplikace přináší několik výhod, například rychlé ověření přes notifikaci v telefonu.
  5. Středoamerický Salvador je první zemí světa, který zavedl bitcoin jako platidlo (ČeskéNoviny.cz). Návrh prezidenta na zavedení bitcoinu jako oficiální měny Salvadoru schválila drtivá většina parlamentu. Středoamerický stát chce také kryptoměnu těžit s pomocí obnovitelné energie ze sopek na svém území. Kromě bitcoinu bude jako platidlo nadále fungovat americký dolar.
  6. Coinbase Card se dostane k dalším zákazníkům. Nově navíc i na Apple Pay a Google Pay (Fintree.cz). Jedna z nejznámějších kryptoměnových burz Coinbase, která v dubnu 2021 také vstoupila na burzu, se dále rozšiřuje a snaží se dostat k více zákazníkům. Její platební kartu Coinbase Card si nově mohou klienti přidat do Apple Pay či Google Pay a kromě možnosti platit chytrým zařízením dostanou až 4% cashback.
  7. Propojování Equa a Raiffeisenbank startuje 1. července (Peníze.cz). Začátkem července dojde k nákupu všech akcií Equa bank, čímž zároveň odstartují některé společné aktivity obou bank. Pro klienty Equy se pravděpodobně nic nezmění až do příštího ledna, kdy se má banka definitivně přesunout pod Raiffku. Ta slibuje, že nebude rušit benefity, které zavedla Equa, a bude se snažit přinést klientům to nejlepší z obou bank – to zatím dodržuje, pro své klienty už například zavedla výběry z bankomatů ve světě zdarma, což bylo jedno z unikátních lákadel účtů Equa banky.
  8. Přes eBay prodává z Česka už 7 500 obchodníků. Globální tržiště u nás vidí potenciál a posílí své aktivity (CzechCrunch.cz). Tržiště eBay asi většina lidí zná, přesto jej pravděpodobně moc Čechů na tuzemské nákupy nepoužívá. To je vzhledem k tomu, že eBay nemá českou lokalizaci, pochopitelné. Přesto však na tržišti nabízí produkty již téměř osm tisíc obchodníků, kteří za minulý rok prodali milion položek – o 400 tisíc víc než v roce předchozím. eBay tak pro Česko chystá nové služby, například fulfillment logistiky.
  9. Manželka majitele Alzy promluvila o fungování firmy, se Zavoralem se rozvádí (iDnes.cz). Další díl miliardářského rozvodového bulváru přichází nečekaně z Česka. Lidija Zavoralová sice podala žádost o rozvod již v roce 2019, poodkrýt kousek soukromí, které si jinak Aleš Zavoral pečlivě hlídá, se však rozhodla až teď. V rozhovoru mimo jiné říká, že Zavoralovi rozmluvila prodej Alzy v době, kdy byl z vedení společnosti vyhořelý.
  10. Pilulka oznámila spuštění projektu Pilulka Lab na podporu rozvoje technologických startupů v oblasti eHealth (InvestičníWeb.cz). Společnost Pilulka Lékárny ve spolupráci se StartupYard oznámila spuštění projektu Pilulka Lab na podporu rozvoje technologických startupů v oblasti eHealth ze zemí střední a východní Evropy. Pilulka by měla zajistit zejména financování, kde do jednotlivých startupů plánuje investovat až milion eur.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Divoká devadesátá

Proč jsou dnes automobily z 90. let stále oblíbenější? A na jaké z nich vzpomínáte

Airbnb jde na burzu

Platforma pro sdílené ubytování Airbnb výrazně pokročila ve svých plánech prodat část svého podniku v roce, kdy pandemie