Fintech review – Novinky BMW a nákupy Gatese

bmw

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa FinTech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. BMW představilo svou vizi pro 2040. Auto budoucnosti má být z recyklovatelných materiálů (Czechcrunch.cz). Uvedený elektromodel nesoucí jméno BMW i Vision Circular zaujal pozornost návštěvníků mnichovského autosalonu – v souladu s cirkulární ekonomikou je totiž auto vyrobené zcela z recyklovatelných materiálů. Společnost BMW tak nejen dokazuje, že dokáže vyrobit auto s odpovědným přístupem k životnímu prostředí, ale zároveň si dokáže efektivně poradit nedostatkem surovin a materiálů, které budou s největší pravděpodobností problémem i v budoucnosti.
  2. Platby přímo v autě. JPMorgan chce koupit podíl ve Volkswagen Payments (Forbes.cz). Americká investiční banka JPMorgan kupuje 75procentní podíl ve firmě Volkswagen Payments S.A. Technologie umožňuje řidičům aut v 32 zemích mimo jiné platit za nákup pohonných hmot přímo z vozidla. Transakce by měla být dokončena v první polovině příštího roku.
  3. Earth Fund Jeffa Bezose pošle 150 milionů dolarů na financování skupin bojujících proti změn klimatu (Czechcrunch.cz). Zhruba čtvrtina z celkové částky půjde na financování organizací, které se zasahují o lepší komunikaci změny klimatu mezi firmami, jakožto velkými producenty skleníkových plynů. Nemalá částka půjde také ve prospěch menších aktivistických skupin, které se snaží o zmírňování nerovností v dopadech klimatických změn na různé komunity. Společně s tím, kolik již daroval zakladatel Amazonu na ochranu klimatu v minulosti se celková částka šplhá k astronomické 1 miliardě dolarů.
  4. Bill Gates ovládne řetězec Four Seasons. Získá i jeden z nejluxusnějších hotelů v Praze (E15.cz). Investiční firma Billa Gatese Cascada se na odkupu podílu dohodla se společností Kingdom Holding Company. Ta patří saúdskému princovi Valínu bin Találovi. Navýší tak svůj podíl z 41,5 na 71,3 procenta. Four Seasons provozuje po světě více než 100 hotelů, včetně jednoho v Praze na Josefově.
  5. Ukrajina jako pátá na seznamu zemí legalizujících bitcoin (E15.cz). Ve středu tamní poslanecká sněmovna schválila zákon, kterým dojde k legalizaci bitcoinu a postoupila ho k podpisu prezidentovi země. Oproti Salvadoru, který uzákonil bitcoin jako hlavní platební prostředek má však zákon za úkol zejména ochránit majitele bitcoinu i investory do něj před podvody. Podle ukrajinského deníku Kyiv Post by v příštím roce mělo dojít také k zavedení trhu s kryptoměnami pro podniky a investory.
  6. BMW představilo elektrokolo porušující zákony a elektrický motocykl s až příliš klidným charakterem (Czechcrunch.cz). Skrze divizi Motorrad představila společnost BMW dvě čerstvé novinky. Konkrétně jde o elektrokolo a elektrický motocykl pod pojmenováním AMBY. Samotné elektrokolo dokáže jet až 60 km/h a při nejpomalejší jízdě (25 km/h) nabízí dojezd až 300 kilometrů. Ve většině evropských zemí elektrokola nesmí jezdit rychleji než 25 km/h a kolo od BMW má mimo jiné rozpoutat debatu, jestli nastavení nepřepracovat.
  7. Facebook je zase o krok dál ve svých cílech pro rozšířenou realitu. Ve spolupráci s Ray Ban uvádí první chytré brýle (Akuálně.cz). Ty umí pořizovat fotografie i videa, jsou vybavené mikrofonem a reproduktorem pro poslech hudby, a nechybí jim ani hlasový asistent, který umožní celé ovládání bez použití rukou. Kromě ikonického modelu Ray Ban Wayfarer budou brýle dostupné také v provedení Round a Meteor, v několika barvách skel i obrouček. Cena brýlí bude v USA startovat na 299 dolarech, tedy zhruba na 6 400 korunách.
  8. Revoluce ve spoření na stáří? Konečně se dočkáte daňových úlev i pro akcie a jiné investice, má to ale háček (iHned.cz). Vládní balíček řešící změny na kapitálovém trhu počítá se zavedením dlouhodobého účtu investic. Ten nabídne daňové zvýhodnění a ocení ho zejména lidé, kteří se sami starají o své finance. Na rozdíl od penzijního připojištění se ale nepočítá se státním příspěvkem, který může dosahovat až 230 Kč měsíčně.
  9. Billa rozjíždí e-shop s potravinami a po čtvrt století mění ředitele (iDnes.cz). Od příštího roku chce Billa spustit online eshop s potravinami. Neskromným cílem nového ředitele Batora je stát se jedničkou na online trhu potravin. Počítá se i s digitalizací prodejen, instalací elektronických cenovek a zavedení systému Scan&Go.
  10. Investice do Aukra byla drsná škola, říká Matěj Boruta ze skupiny Leverage (Euro.cz). Příběh bratrů Borutových, kteří v rámci skupiny Leverage vlastní aktiva za více než miliardu. Jejich nejznámějším „počinem“ je záchrana portálu Aukro v roce 2017. Letos skupina většinu podílu prodala, hodnotu firmy se jim podařilo zdesetinásobit.

 

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,5 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

SPO Pilulka

Jan Sýkora: Proč WOOD & Company věří v budoucnost Pilulky i při SPO?

Pilulka zveřejnila spolu s výsledky za rok 2022 rozhodnutí valné hromady o navýšení základního kapitálu formou úpisu nových akcií. V rámci sekundární veřejné nabídky akcií, která bude probíhat ve dvou kolech, má společnost záměr získat 200 až 250 milionů korun.

facebook

Rekordní propad akcií Facebooku

Facebook, jedna z nejnavštěvovanějších a nejpopulárnějších stránek na světě, si prošel dalším krizovým obdobím. Po kontroverzi vztahující se