Search
Close this search box.

Fintech review – Okamžité platby, Jeff Bezos a ropa

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. České banky se dohodly s ČNB na nové službě, která nahradí expresní převody peněz a bude konkurovat i platbám kartou. Takzvané okamžité platby dají lidem i firmám možnost dostat peníze na účet v jiné bance hned a kdykoli, bez ohledu na den v týdnu či denní dobu.
  2. Letošní rok přál nejbohatším lidem planety. Vládne jim šéf Amazonu Jeff Bezos, skokanem roku je Číňan Chuej Kcha Jen, zakladatel developerské skupiny China Evergrande Group.
  3. Pětice studentů z pražského ČVUT si na konci listopadu převzala v Las Vegas stříbro v celosvětovém finále vývojářské soutěže firmy Amazon. Se svým chatovacím robotem se prosadila ve tvrdé mezinárodní konkurenci.
  4. Českým investičním zprostředkovatelům končí 3. ledna výjimka z evropské směrnice o trzích finančních nástrojů. Nově tak budou muset složit zkoušky, platit udržovací poplatky nebo hradit pojištění pro případ, že by klientovi způsobili škodu.
  5. Cena ropy vyrostla na 60 USD/barel po úterní zprávě o výbuchu ropného potrubí v Libyi. Výbuch údajně způsobil omezení produkce o 70 000 – 100 000 barelů denně. Libye v listopadu produkovala 973 000 barelů denně.
  6. Warren Buffett varuje: Bitcoin je pouhé FOMO (fear of missing out). Bitcoin se podle něj nedá ohodnotit, protože to není aktivum vytvářející jakoukoliv hodnotu.
  7. Dánské Ministerstvo zahraničních věcí zveřejnilo zprávu, jak by mohla být technologie blockchainu využita při přerozdělování zahraniční pomoci. Spíše než financování prostřednictvím tradičního finančního systému by dárci potenciálně mohli poslat kryptoměny přímo zahraniční vládě nebo skupině, která pomoc shromažďuje.
  8. Co nás čeká v oblasti Fintechu v roce 2018? Různé způsoby využití blockchainu, růst investic prostřednictvím robo-advisory, větší počet žen v oblasti Fintechu, nebo umírnění nadšení z umělé inteligence či big data.
  9. Český projekt Crypviz chce pomoci s orientací ve světě kryptoměn. Crypviz.io vzniklo v říjnu letošního roku a jeho misí je podle tvůrců umožnit „každému přejít od nevzdělané ovce k dobře informovanému investorovi, který umí dělat správná rozhodnutí na základě logického úsudku.“
  10. Hodnota fúzí a akvizic letos ve světě přesáhla tři biliony dolarů. Pozici nejaktivnější oblasti si s částkou 1,4 bilionu dolarů udržely Spojené státy.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Žena si zakládá Portu Crypto

Jak si založit Portu Crypto?

Pro investory, kteří chtějí rozšířit své investiční portfolio o kryptoměny, jsme nově spustili Portu Crypto.

#23 – Velryby se probouzí

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události