Search
Close this search box.

Fintech review – Okamžité platby za chvíli a megakoncert z domova

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Raiffeisenbank spustila Google Pay, Garmin Pay a Fitbit Pay, jen pro karty Mastercard (Měšec.cz). Pro karty Visa banka služby spustit neplánuje, klienti můžou zažádat o novou Mastercard. Vlastní platební aplikaci Raipay zatím banka rušit nechce, i ta však podporuje jen karty Mastercard.
  2. K okamžitým platbám se připojí Equa bank (Peníze.cz). Equa chce okamžité platby spustit ještě v dubnu. Některé banky nabraly zpoždění kvůli koronaviru, třeba zmiňovaná Equa nebo mBank, která plánuje spuštění v létě. Jiné banky trochu zaspaly, třeba Expobank čeká na „dostatečnou poptávku“.
  3. Apple dotáhne sporák k dokonalosti. iPhone 12 dostane čtvrtou plotýnku s LiDARem (MobilMania.cz). Pro verze nového iPhonu by tak měla mít vzadu dohromady čtyři senzory. Lidar většině běžných uživatelů pomůže hlavně s focením, ale výrazně rozšíří i využití rozšířené reality.
  4. Jak jsme nadvakrát dělali Atlas cen, kvůli kterému nám vyhrožovali žalobou, píše Michal Makoš ze startupu Reas (CzechCrunch.cz). Atlas cen byl slibný projekt, který přehledně zpřístupňoval data o prodejních cenách nemovitostí, podle katastrálního úřadu tak ale činil nelegálně. Po vyjednávání s katastrem byla spuštěna nová verze, o které mluví zakladatel Michal Makoš.
  5. Mobil či platební karta můžou sloužit i ke sledování, ukazuje digitální karanténa (Lupa.cz). Chytrá karanténa se v současnosti testuje ve dvou krajích a po Velikonocích bude spuštěna v celé zemi. Hygienici ji však zatím nepoužili ani jednou. V článku se dozvíte, jaké metody je možné využívat a jaký mají dopad na soukromí.
  6. Za zprávy se platí, rozhodl úřad ve Francii. Google se mu podřídí (iDnes.cz). Google bude muset platit francouzským zpravodajským agenturám za používání jejich obsahu. Zobrazování úryvků a náhledů obsahu bez placení prý způsobovalo firmám v tisku vysoké škody.
  7. V používání internetu jsme v EU průměrní. Nejčastěji jsou online naše děti (SvětChytře.cz). Podle ČSÚ má doma přístup k internetu drtivá většina dětí (98,9 %), smartphone má 70 procent lidí mez 16 a 65 lety – nejčastěji vlastní chytrý telefon lidé s vysokoškolským vzděláním (99 %). Nad evropským průměrem jsou Češi v používání internetového bankovnictví.
  8. Na virtuálním koncertu ‚Jeden svět společně doma‘ na podporu WHO vystoupí Lady Gaga či Billie Eilish (Lidovky.cz). Koncert se bude 18. dubna vysílat v televizích i na sociálních sítích. Má podpořit vybírání peněz na boj s koronavirem a zároveň jako poděkování zdravotníkům. Kromě současných popových hvězd vystoupí třeba i Paul McCartney nebo Elton John.
  9. Slevomat vybírá peníze na doktory i malé podnikatele. Sám zažívá těžké časy (Forbes.cz). Slevomat řeší své problémy elegantně – místo wellness pobytů či adrenalinových zážitků na něm najdete antibakteriální gel či trvanlivé potraviny. Přední místo na webu Slevomatu má projekt Díky zdravotníkům. Ten za vybrané peníze nakoupí vouchery u malých firem a věnuje je lékařům, čímž pomůže rovnou dvěma stranám, sám Slevomat si nenechá žádnou provizi.
  10. Kdy (ne)nakupovat akcie: Tři otázky, které řeší (nejen) drobní investoři (InvestičníWeb.cz). Je lepší nakoupit brzo, nebo pozdě? A v které situaci jsme teď? Článek se soustředí na tři témata týkající se nákupu akcií v současné situaci.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

inflation rate

Dvouciferná inflace

Český statistický úřad dnes vydal údaje o meziroční inflaci za měsíc prosinec a podle očekávání

Grafy, které se hodí znát

Grafy jsou nedílnou součástí života každého dobrého investora. Bez grafů by byl každý z nás

bitcoin-etf-crypto-nl

#21 – Bitcoinová ETF schválena

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn