Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.
- Raiffeisenbank spustila Google Pay, Garmin Pay a Fitbit Pay, jen pro karty Mastercard (Měšec.cz). Pro karty Visa banka služby spustit neplánuje, klienti můžou zažádat o novou Mastercard. Vlastní platební aplikaci Raipay zatím banka rušit nechce, i ta však podporuje jen karty Mastercard.
- K okamžitým platbám se připojí Equa bank (Peníze.cz). Equa chce okamžité platby spustit ještě v dubnu. Některé banky nabraly zpoždění kvůli koronaviru, třeba zmiňovaná Equa nebo mBank, která plánuje spuštění v létě. Jiné banky trochu zaspaly, třeba Expobank čeká na „dostatečnou poptávku“.
- Apple dotáhne sporák k dokonalosti. iPhone 12 dostane čtvrtou plotýnku s LiDARem (MobilMania.cz). Pro verze nového iPhonu by tak měla mít vzadu dohromady čtyři senzory. Lidar většině běžných uživatelů pomůže hlavně s focením, ale výrazně rozšíří i využití rozšířené reality.
- Jak jsme nadvakrát dělali Atlas cen, kvůli kterému nám vyhrožovali žalobou, píše Michal Makoš ze startupu Reas (CzechCrunch.cz). Atlas cen byl slibný projekt, který přehledně zpřístupňoval data o prodejních cenách nemovitostí, podle katastrálního úřadu tak ale činil nelegálně. Po vyjednávání s katastrem byla spuštěna nová verze, o které mluví zakladatel Michal Makoš.
- Mobil či platební karta můžou sloužit i ke sledování, ukazuje digitální karanténa (Lupa.cz). Chytrá karanténa se v současnosti testuje ve dvou krajích a po Velikonocích bude spuštěna v celé zemi. Hygienici ji však zatím nepoužili ani jednou. V článku se dozvíte, jaké metody je možné využívat a jaký mají dopad na soukromí.
- Za zprávy se platí, rozhodl úřad ve Francii. Google se mu podřídí (iDnes.cz). Google bude muset platit francouzským zpravodajským agenturám za používání jejich obsahu. Zobrazování úryvků a náhledů obsahu bez placení prý způsobovalo firmám v tisku vysoké škody.
- V používání internetu jsme v EU průměrní. Nejčastěji jsou online naše děti (SvětChytře.cz). Podle ČSÚ má doma přístup k internetu drtivá většina dětí (98,9 %), smartphone má 70 procent lidí mez 16 a 65 lety – nejčastěji vlastní chytrý telefon lidé s vysokoškolským vzděláním (99 %). Nad evropským průměrem jsou Češi v používání internetového bankovnictví.
- Na virtuálním koncertu ‚Jeden svět společně doma‘ na podporu WHO vystoupí Lady Gaga či Billie Eilish (Lidovky.cz). Koncert se bude 18. dubna vysílat v televizích i na sociálních sítích. Má podpořit vybírání peněz na boj s koronavirem a zároveň jako poděkování zdravotníkům. Kromě současných popových hvězd vystoupí třeba i Paul McCartney nebo Elton John.
- Slevomat vybírá peníze na doktory i malé podnikatele. Sám zažívá těžké časy (Forbes.cz). Slevomat řeší své problémy elegantně – místo wellness pobytů či adrenalinových zážitků na něm najdete antibakteriální gel či trvanlivé potraviny. Přední místo na webu Slevomatu má projekt Díky zdravotníkům. Ten za vybrané peníze nakoupí vouchery u malých firem a věnuje je lékařům, čímž pomůže rovnou dvěma stranám, sám Slevomat si nenechá žádnou provizi.
- Kdy (ne)nakupovat akcie: Tři otázky, které řeší (nejen) drobní investoři (InvestičníWeb.cz). Je lepší nakoupit brzo, nebo pozdě? A v které situaci jsme teď? Článek se soustředí na tři témata týkající se nákupu akcií v současné situaci.