Search
Close this search box.

Fintech review – Papežův názor na AI a signál v metru

Fintech review – Papežův názor na AI a signál v metru

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Mastercard s Visou pomalu couvají ze svého zapojení v projektu Facebook Libra (Lupa.cz). Žádosti o vyjádření podpory Libře odmítají i další společnosti, například PayPal. Kvůli reakcím světových politiků budou společnosti přehodnocovat svou další spolupráci s kryptoměnou od Facebooku.
  2. Včely nezabíjí a telefon vám zůstane. Technologie 5G – mýty a realita (SvětChytře.cz). Přinese nástup 5G revoluci v rychlosti připojení? Škodí 5G zdraví? Nebo snad zabíjí zvířátka? V článku se dozvíte, proč je odpověď na všechny otázky spíše ne.
  3. Papež František varoval před nebezpečím umělé inteligence. Mohla by vést k úpadku společnosti, míní (CzechCrunch.cz). A nešlo jen o prázdná slova, která František vymyslel ze vzduchu. Ve Vatikánu se totiž o etických aspektech moderních technologií bavili na třídenní konferenci, na kterou kromě několika laureátů Nobelových cen dorazila třeba i šéfka Mozilly či šéf divize digitálního práva Facebooku.
  4. Rockaway opět investuje do blockchainu. Brzy přijde další kryptománie, míní skupina (E15.cz). Rockaway podpoří pěti miliony dolarů gibraltarský projekt Vega, který se zabývá obchodováním s kryptoměnovými deriváty. Blockchainová divize celkově investuje spíše do společností, které chtějí budovat digitální infrastrukturu, než do konkrétních kryptoměn.
  5. Přes aplikaci Scan&Shop už lze platit ve 45 obchodech Tesco (Peníze.cz). Všichni zákazníci podporovaných prodejen mohou svůj nákup skenovat mobilním telefonem a zaplatit na samoobslužné pokladně, pokud naskenují i svou Clubcard, můžou z mobilu rovnou i zaplatit. Scan&Shop funguje mimo jiné ve všech 33 pražských prodejnách.
  6. U studentských účtů je většina služeb zdarma (Novinky.cz). Po dětských účtech se na Novinkách podívali na nabídku pro mladistvé od 15 let. Článek porovnává věkové požadavky, poplatky či možnost sjednání kontokorentu u českých bank.
  7. Soudy v EU mohou nově nařídit Facebooku smazat příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem (iHNED.cz). Rozhodl o tom ve čtvrtek Soudní dvůr Evropské unie. Společnosti jako Facebook sice podle Soudního dvora nenesou odpovědnost za informace, které na ně uživatelé ukládají, to ale neznamená, že jim nemůže být nařízeno ukončit protiprávní jednání jejich smazáním.
  8. Zadní vrátka pro instalaci Google služeb u Huawei Mate 30 fungovala jen pár dní (MobilMania.cz). Nový telefon od Huaweie už kvůli americkým sankcím neumožňuje instalaci aplikací od Googlu, a to včetně obchodu Google Play. Pár dní to šlo obejít instalací aplikace LZPlay, bezpečnostní díra však byla zalepená a služby Googlu nemůžou používat ani ti, kteří si je stihli nainstalovat.
  9. Bitcoinový důl v plamenech. V Číně shořely těžební stroje za miliony dolarů (E15.cz). Požár, ke kterému došlo pravděpodobně u společnosti Innosilicon, napáchal škody za 10 milionů dolarů. Vznikl prý kvůli přehřátí počítačů a špatně spravované kabeláži.
  10. Mobilní internet v dalším úseku metra. Operátoři dokončili pokrytí úseku mezi ‚červenými‘ stanicemi Muzeum a Roztyly (Lidovky.cz). Telefonovat či používat internet teď mohou cestující v úseku Nádraží Holešovice-Roztyly. V příštím roce se má přidat dalších 21 stanic, do roku 2021 má být signálem pokryté celé pražské metro.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme