Search
Close this search box.

FinTech review – platební karta pomáhající nevidomým a další FinTech novinky

fintech-review-12-01-tiny

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇

Mastercard přichází se speciální kartou pro nevidomé

Co se stalo:

Nové platební karty od Mastercard budou opatřeny drobným vylepšením, které ale může být zásadní pro nevidomé a slabozraké. Nový standard platebních karet Touch Card obsahuje speciální výřezy, díky kterým jsou karty rychle rozpoznatelné pouhým dotykem. Nový globální standard designu karet vznikl ve spolupráci s Královským národním institutem nevidomých (The Royal National Institute of Blind People) z Velké Británie, s Organizací služeb pro nevidomé a slabozraké VISIONS ze Spojených států a na projektu se podílela i společnost IDEMIA, která vyvíjí i mobilní řidičské průkazy a biometrické platební karty.

Co to znamená:

V Česku je 14 tisíc lidí, kteří jsou zcela nebo téměř nevidomí. Právě pro nevidomé může být hledání té správné karty v obchodě stresující. Lidé s částečnou nebo úplnou ztrátou zraku tak budou moci snadno a bezpečně rozpoznat nejen svoji platební kartu od dalších karet v peněžence, ale jednoduše určit i to, jestli jde o kartu debetní, kreditní nebo předplacenou. Debetní karta má oblý výřez, kreditní karta má široký čtverhranný a předplacená trojúhelníkový.

Další FinTech zprávy

Stolní hra vzdělávající o finančních podvodech. All Mod Cons je hra pro 4 až 6 osob, ve které se hráči pohybují po hrací ploše s cílem udržet si své peníze a vyhnout se podvodům, na které cestou narazí. Hra bude k dispozici na vybraných pobočkách britské banky NatWest. Hru vytvořil tým herních vývojářů ve spolupráci s týmem banky zabývajícím se podvody.

Přeshraniční platby směřující do Evropy budou provedeny v rámci sekund. Důvodem je spuštění schématu Evropské platební rady (EPC) One-Leg-Out Instant Credit Transfer (OCT Inst). To bylo spuštěno tento týden a stojí za ním společností Swift (Společnost pro celosvětovou mezibankovní finanční telekomunikaci).

Berkshire Hathaway prodala podíl ve FinTechu Paytm. Společnost miliardáře Warrena Buffetta prodala celý svůj podíl v indické fintech společnosti za přibližně 165 milionů dolarů. Berkshire Hathaway se tímto odchodem dostává do ztráty přibližně 40 % z celkové investice, kterou do společnosti před pěti lety vložila.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Rozumíte riziku?

Rozumíte riziku?

Přestože neexistuje obecně uznávaná definice slova riziko, dal by se tento výraz definovat jako pravděpodobnost,

inflace-rijen-tiny

Jak se vyvíjí inflace v Česku, Evropě a ve světě?

Meziroční míra inflace v ČR v říjnu podle Českého statistického úřadu dosáhla na 8,5 %, což bylo o 1,6 p. b. více než v září. Zrychlení meziročního růstu cen bylo způsobeno především loňským promítnutím Úsporného tarifu do cen elektřiny. Při nezahrnutí Úsporného tarifu by cenový růst činil 5,8 %.

Portu se osamostatňuje

Online investiční platforma Portu vyrostla a odděluje se od společnosti WOOD & Company Financial Services. S licencí obchodníka s cennými papíry od České národní banky se v lednu 2024 odštěpí do samostatné společnosti WOOD Retail Investments. Po tomto oddělení získává Portu krom samostatnosti hlavně větší flexibilitu pro další rozvoj produktů i expanzi na nové trhy. Pro stávající klienty Portu se nic nemění.