Fintech review – Platební terminál v mobilu a druhé Vánoce Amazonu

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Mobilní bankovnictví nechceme. Nevěří mu čtvrtina respondentů (Měšec.cz). Přestože se internetové bankovnictví rozšířilo mezi drtivou většinu klientů bank (97 procent) a popularita mobilního bankovnictví v posledních letech roste, stále najdeme nemalé množství kritiků, kteří se mobilních aplikací bojí. Přibližně třetině respondentů průzkumu České bankovní asociace stačí internetové bankovnictví, skoro 40 procent má obavy z bezpečnosti aplikace v telefonu.
  2. Twisto zvýší poplatek za odklad vyúčtování (Peníze.cz). Od 1. srpna Twisto zavedlo několik nových podmínek – výhodný směnný kurz platí do útraty 16 500 Kč měsíčně, platba vyúčtování kartou je nově možná jen do 10 000 korun, potom je možné platit jen převodem. Od 14. srpna firma zvýší poplatky za odložení vyúčtování, a to řádově o desítky korun za desetitisícové splátky.
  3. Apple udělá z telefonů platební terminály (FintechCowboys.cz). Apple koupil společnost Mobeewave, která vyvíjí technologii pro použití telefonu jako platebního terminálu. Článek sice tvrdí, že platby nevyžadují NFC čip v telefonu, právě na této technologii je však celý princip založen. Aplikace ale nevyžaduje žádný další specializovaný hardware, NFC čipy se přitom nacházejí ve všech iPhonech od roku 2014 (stejně tak ve většině telefonů s Androidem).
  4. Vyzkoušeli jsme Qerko. Jak se platí foťákem v mobilu a proč se vám to bude líbit (MobilMania.cz). Jak se v praxi platí přes Qerko? Podle autora článku velice pohodlně. Stačí stáhnout aplikaci, naskenovat QR kód a otevře se vám přístup k seznamu objednaných položek k vašemu stolu. Cesta k platbě už je pak přímočará – výběr položek, dýško, platební metoda, hotovo. Pro ještě větší pohodlnost Qerko přichází i s funkcí objednávání.
  5. Technologie Taproot do Bitcoinu přinese větší ochranu soukromí i úsporu místa v blockchainu (Lupa.cz). Chystaný upgrade bitcoinového protokolu přinese implementaci Taprootu a Schnorrových podpisů. Velice technicky zaměřený článek popisuje funkci nových technologií tak, aby čtenářům vysvětlil důležitost jejich implementace. Čte se spíše jako přednáška z Fakulty informačních technologií, a tak se méně technicky zdatní z nás možná budou muset smířit s tím vysvětlením, že bitcoinové transakce budou bezpečnější z hlediska soukromí, a že na Taproot budou moct navázat další vylepšení.
  6. Google nabídne příští rok vlastní bankovní účty. K projektu se připojily další banky (Živě.cz). Google poodhaluje okolnosti svých platebních karet a bankovních účtů pomalu a opatrně. Nově tak víme pouze to, že bankovní účet ve spolupráci s Googlem nabídnou banky BBVA a BMO (jiné články zmiňují i další banky, neshodují se však na přesném počtu). Uživatelskou platformu poskytne právě Google, ovládání účtu by mělo fungovat skrze již existující aplikaci Google Pay.
  7. Amazon vydělal během epidemie víc než na Vánoce. Věří, že i to překoná (iDnes.cz). Během americké vlny pandemie prodal Amazon zboží za 50 miliard, to je o 40 % víc než ve stejném období minulý rok. Společnost si ale věří i do budoucna – nový rekord by chtěla ještě v tomto čtvrtletí překonat.
  8. Obavy z Googlu. Evropská komise přezkoumá převzetí společnosti Fitbit (E15.cz). Fitbit Pay se nejspíš v nejbližší době nezmění na Google Pay. Plán převzít výrobce chytrých hodinek je pro Google možná až moc výhodný, regulátoři se bojí zejména nárůstu množství dat, která by Google mohl využívat k lepšímu cílení internetové reklamy.
  9. Nákupní skenery se v koronakrizi osvědčily, zavádí je Albert (ČeskéNoviny.cz). Rychlejší, bezkontaktní a nově i hygienický. Populární přívlastky moderních technologií splňují nákupní skenery na jedničku s hvězdičkou. Nemluvě o tom, že skener je možné používat jen po registraci v aplikaci, takže supermarkety mohou snadno sbírat data o nákupních zvyklostech zákazníků. Po Globusu tato užitečná zařízení zavádí Albert, trochu jinou cestu zvolilo Makro – to nepoužívá samostatná fyzická zařízení, zboží je možné skenovat přímo foťákem v mobilu.
  10. Cílové ceny akcií Facebooku, Alphabetu, Amazonu a Applu: Kdo nezvyšuje, není analytik (InvestičníWeb.cz). Takzvaná velká technologická čtyřka – Facebook, Alphabet, Amazon a Apple – zveřejnila po konci čtvrtečního obchodování hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí. Amazon, Facebook i Apple investory pozitivně překvapily, čísla Alphabetu byla meziročně slabší, ale i tak nad odhady analytiků. Ti na výsledky okamžitě zareagovali zvyšováním cílových cen.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,5 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme