Search
Close this search box.

FinTech review – Polovina lidí v Turecku vlastní kryptoměny a další FinTech novinky

fintech-review-09-15-tiny

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇

Polovina lidí v Turecku nyní vlastní kryptoměny

Co se stalo:

Kryptoměny se v Turecku těší strmému nárůstu popularity. Za poslední rok a půl vzrostlo množství Turků využívajících kryptoměny ze 40 na 52 %. Výsledky nově zveřejněného průzkumu ukazují, že 58 % respondentů uvedlo, že jejich hlavním důvodem pro investování do kryptoměn je dlouhodobá akumulace bohatství.

Pokud jde o kryptoměny, do kterých lidé investují, vede Bitcoin. 71 % z těch, kteří vlastní nějakou kryptoměn, zvolili právě Bitcoin, zatímco 45 % vlastní Ethereum a další stablecoiny.

Co to znamená:

Rostoucí počet a procento kryptoinvestorů v Turecku naznačuje zvyšující se zájem o krypto jako zajištění proti inflaci. Země se už nějakou dobu potýká s extrémně vysokou inflací. Růst cen dosáhl meziročně až na 80 %, inflaci se navíc nedaří příliš snížit. Díky tomu země zažívá odliv zahraničních investic a oslabila i tamní měna. Turecká lira za poslední 3 roky už ztratila více než 80 % své hodnoty vůči americkému dolaru.

Výsledky ukazují, že v době velmi vysoké inflace lidé přestávají věřit vlastní měně. Zajímavé je, že kromě přesunu do jiných měn se běžní lidé stále častěji uchylují ke kryptoměnám. K podobné situaci už dříve došlo v Brazílii nebo Nigérii, které také trápí velký růst cen.

Další FinTech zprávy:

Investice do evropských FinTechů klesly. V první polovině roku 2023 se po letech rozhazování FinTechové firmy vrátily ke snaze dosáhnout na zisk. Evropské FinTech společnosti získaly v první polovině roku 2023 v rámci 463 transakcí 4,6 miliardy eur. Jedná se o propad o 70 % ve srovnání s první polovinou roku 2022, kdy evropské FinTechy získaly 15,3 miliardy eur z 884 transakcí.

90 % společností indexu FTSE 100 požaduje po dodavatelích ESG skóre. Velká většina ze 100, podle tržní kapitalizace největších firem na londýnské burze, požaduje, aby jejich potenciální dodavatelé zveřejňovali své závazky ke zlepšení cílů ESG, včetně dodržování řádných postupů v oblasti lidských práv, závazku snižovat emise CO2 a podporovat diverzitu na pracovišti.

Banky se přestávají zajímat o metaverse. Počet britských bank, které investují do technologií, jako je virtuální realita (VR) a rozšířená realitá (AR), klesl za poslední rok téměř o třetinu. Před 12 měsíci do těchto technologií investovala více než polovina britských bank, zatímco v roce 2023 to bylo jen 38 %.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

savings kids

Investovat dětem má smysl

Nevíte jistě, jestli má cenu dávat dětem peníze stranou? Více než dvě třetiny rodičů pro