Search
Close this search box.

Fintech review – Pomerančová Cola a debatní AI

orange cola

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Gigant A380 superjumbo se neujal. Airbus ukončí výrobu největšího letounu pro přepravu cestujících (Ceskatelevize.cz). Airbus přestane vyrábět letadlo, které dokáže přepravit až 544 osob. Poslední letoun A380 bude dodán v roce 2021. Důvodem jsou klesající prodeje. Přepravci dávají přednost menším dvoumotorovým letadlům. Rozhodnutí o ukončení výroby letadla A380 superjumbo může ohrozit až 3 500 pracovních míst.
  2. Slídilové roku 2018? Facebook, Finanční správa, Roomba a Petr Stuchlík (Lupa.cz). Sdružení Iuridicum remedium vyhlásilo výsledky čtrnáctého ročníku Big Brother Awards. U poroty „zabodoval“ Facebook za nezodpovědný přístup k osobním datům, Finanční správa za vyžadování informací o svatebních hostinách novomanželů, společnost iROBOT za inteligentní vysavače pořizující snímky domácností a Petr Stuchlík za plán instalovat bezpečnostní kamery do stovek pražských škol.
  3. THQ Nordic za více než miliardu korun kupuje české herní studio Warhorse, stojící za titulem Kingdom Come (Czechcrunch.cz). Pražské studio Warhorse Studios má nového vlastníka. Koupila ho rakousko-německá firma Koch Media, spadající pod švédskou skupinu THQ Nordic. Hlavní (70%) podíl v studiu vlastnil investor Zdeněk Bakala.
  4. Co se děje na českém realitním trhu? Aneb hlavní důvody neustálého růstu cen (Peak.cz). Ceny nemovitostí v ČR neustále rostou. Česká národní banka sice začala problém řešit, jenže regulace hypotečních úvěru nestačí. Jaké jsou hlavní důvody rostoucích cen? Pomalý proces povolování staveb či nízké úrokové sazby a s ním související boom na hypotečním trhu.
  5. Coca-Cola chce znovu zabodovat. Do boje nasadila pomeranče (iDnes.cz). Po dvanácti letech přichází Coca-Cola s novou příchutí – pomerančovou. Nová příchuť přichází v době, kdy Coca-Cola bojuje se stále zmenšujícím se počtem zákazníků. Pomerančová příchuť má potenciál příjmy společnosti značně vylepšit.
  6. Rusko si kvůli válce vyzkouší odpojení od světového internetu (Technet.cz). Rusko v rámci zákona o tzv. udržitelném internetu vyzkouší, zdali se dokáže odstřihnout od světového internetu a zvládne ho provozovat pouze uvnitř svých hranic. Zatímco Rusko bere svůj Runet jako nezbytnou ochranu před vnějšími hrozbami, někteří odborníci ho považují za další nástroj pro cenzuru obsahu. Vše se má údajně stihnout před 1. dubnem.
  7. Čínská firma CIGC odchází ze Soukupových mediálních firem, vadí jí jeho politické ambice. Soukup o ničem neví (Lidovky.cz). Čínská společnost China International Group Corporation spadající pod holding CEFC vlastní 49procentní podíl v mediální skupině Empresa Media, do níž spadá i TV Barrandov, a třicetiprocentní podíl v reklamní agentuře Médea. Soukup uvedl, že o prodeji podílu neví, avšak v jeho případě by měl o akcie zájem. Ve své firmě vidí velkou budoucnost.
  8. Člověk zatím zvítězil, umělá inteligence však v debatní soutěži překvapila (Technet.cz). V debatní soutěži se s mistrem Evropy v debatování utkal systém umělé inteligence vyvinutý společností IBM Research. Proti reálnému člověku sice prohrál, ale jen těsně. Diskutovaná otázka (Měli bychom dotovat předškolní vzdělávání?) byla do poslední chvíle tajná. Ani jeden z účastníků tak neměl šanci se na ni připravit.
  9. Srážka Trumpa s Muskem: zeď na hranici s Mexikem ohrožuje výstavbu SpaceX kosmodromu (Peak.cz). Trumpova protimigrační zeď ohrožuje Muskův vesmírný areál v Texasu. Ten se totiž nachází v bezprostřední blízkosti americko-mexických hranic. Podle plánů Ministerstva vnitřní bezpečnosti prochází plánovaná zeď skrze pozemek společnosti SpaceX na kterém se nachází některé ze strategických objektů společnosti.
  10. České pivo je v Rusku hitem. Jeho vývoz stoupl nejvíce za třináct let (E15.cz). Pivo za více než 700 milionů korun vyvezly v minulém roce české pivovary do Ruska. To značí meziroční nárůst o 55 procent. Rusko se tak stalo třetím nejvýznamnějším zahraničním nákupčím českého piva (po Německu a Slovensku).

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Portu Vánoční soutěž

Vánoční soutěž Portu

Perníčky, kam se podíváš. Vůně vánočních perníčků vykouzlí úsměv na tváři každému z nás. Kdy

Co dělat, když trhy klesají?

Prodávat, když trh klesá a vracet se zpět pouze tehdy, když se situace uklidní. To je emocionální přístup