Search
Close this search box.

Fintech review – Povánoční slevy a dárky od Gatese

Po vánoční přestávce vám přinášíme deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky uplynulých dvou týdnů.

  1. Okamžité platby už přijímá i Fio banka (Peníze.cz). Ještě před koncem roku banka uměla okamžité platby přijímat, od začátku letoška by je měla umět i posílat. Oficiálně mělo přijímání fungovat již od 20. prosince, po lehce problémovém spuštění jeho funkčnost banka potvrdila až těsně před koncem prosince.
  2. Někteří prodejci mají znovu problémy s platbami kartou (ČeskéNoviny.cz). Přesněji řečeno měli. Problém jste možná sami před Vánoci zaznamenali. Nejde sice o zrovna aktuální zprávu, je však vhodné si připomenout, že ani dnešní technologie ne vždy vydrží nápor uživatelů. Většina transakcí sice před svátky prošla, i tak ale mohlo mít v kritických chvílích problém až 30 procent platících.
  3. Pozor na špatně naúčtované ceny u pokladny, upozorňuje mluvčí obchodní inspekce Fröhlich (iRozhlas.cz). V povánočních výprodejích je podle České obchodní inspekce nejčastějším prohřeškem rozdíl mezi avizovanou cenou a částkou účtovanou na pokladně. Pokud na takovou nesrovnalost narazíte, trvejte na zaúčtování akční částky, obchodník má povinnost vám zboží za tuto cenu prodat.
  4. Bitcoinoví spekulanti se upínají k půlení, dochází k němu jednou za čtyři roky. Změní trh? (E15.cz). V květnu letošního roku čeká bitcoin půlení měsíčního objemu generovaných mincí. Co si od něj fanoušci kryptoměny slibují a jak probíhalo v minulosti dobře popisuje článek, my jen prozradíme, že zatím pokaždé následoval hned po půlení prudký růst ceny.
  5. Benešovská nemocnice po útoku ransomwaru obnovila normální režim (Lupa.cz). Systémy benešovské nemocnice napadl v první polovině prosince ransomware, ještě před koncem roku obnovila všechny služby pro pacienty. Nemocnice v reakci na útok zakoupila nový firewall a změnila pravidla pro přístup do její sítě.
  6. Bill Gates se opět proměnil v Tajného Santu. Uživatelce Redditu nadělil šestatřicetikilový balík plný dárků (CzechCrunch.cz). Gatesova účast ve velké výměně dárků na Redditu není žádnou novinkou. Letos šťastný los padl na 33letou Shelby z Detroitu, která kromě výběru Gatesových oblíbených knih v téměř čtyřicet kilo těžkém balíku našla i sponzorský dar pro Americkou kardiologickou asociaci, kterého si Shelby váží nejvíc z důvodu letošního náhlého úmrtí její matky.
  7. Jste Češi, máte smůlu. Inspekce řeší první případy šikany na e-shopech kvůli původu (Aktuálně.cz). Takzvaný geoblocking, tedy diskriminace zákazníků podle jejich geografického umístění, je v rámci EU zakázaný. Česká obchodní inspekce řeší prohřešky u českých obchodů, které neumožňovaly českým zákazníkům nákup na slovenské verzi svých stránek.
  8. Netrefili jste se s dárkem? Zkuste ho vrátit nebo vyměnit (iDnes.cz). Nevyhnutelný povánoční článek. Přesné podmínky vracení a výměny zboží si ne každý pamatuje, detaily se navíc můžou měnit, proto není na škodu si před vracením dárků pročíst, na co máte právo a jaké povinnosti s vracením souvisí.
  9. Bůček, panáky a nově i věčné zírání do mobilu. Češi mají další důvod pro novoroční předsevzetí (SvětChytře.cz). Podle výzkumu společnosti Ipsos má problém s všudypřítomností moderních technologií 85 procent Čechů. Čtvrtina jich vůbec nepřemýšlí o tom, že by se od digitálního světa pokusili oprostit, 39 procent si naopak dokáže od obrazovek pravidelně odpočinout.
  10. Máte na účtu akcie z kuponovky? Ověřte si to, ladem leží desítky tisíc účtů s miliardami korun (iHned.cz). Jediná kuponová knížka může vynést majiteli až 400 000 Kč. Online nástroj pro ověření sice od 1. ledna již nefunguje, stále je ovšem jednoduché si případné vlastnictví ověřit.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Jak odejít do důchodu ve třiceti

Spořící „extrémista“ Mr. Money Mustache (MMM) nabízí na svém blogu zajímavou úvahu: každá maličkost ve vašich pravidelných výdajích vám

Závodní sláva i elegance

Alfa Romeo má vždycky svůj vlastní charakter, určité těžko uchopitelné kouzlo, které jí ovšem zřetelně odlišuje od ostatních a i vzhledem k tomu, že v naší sbírce už nějaké Alfy máme a do dalšího jedinečného kousku nyní můžete investovat, je dobré si připomenout, proč nás italská značka tak fascinuje…

Makléř – 17. díl: Konec Golda

Kyperská centrální banka se rozhodla nezachránit banku Laiki, u které má pražská makléřská firma ulité peníze z projektu Energon.