Fintech review – Přetížený internet a služby zdarma

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Netflix sníží kvalitu videí, aby zabránil přetížení internetu (ČeskéNoviny.cz). Karanténa v evropských zemích má, jak se asi dalo čekat, neblahý vliv na rychlost internetu. Evropský komisař pro vnitřní trh Thierry Breton proto požádal Netflix o omezení kvality videí, čemuž streamovací služba na dobu 30 dní vyhoví. Podle nejnovějších zpráv se přidávají i další služby, například YouTube.
  2. Využívejte on-line bankovnictví, vyzývají banky klienty (Novinky.cz). Banky v dnešní době nabízejí klientům většinu svých služeb a produktů on-line. To je vzhledem k současné situaci nejen pohodlné, ale hlavně bezpečné a vzhledem k množství zavřených poboček takřka nutné.
  3. Přesedněte z MHD na kolo, v nouzovém stavu je to bezpečnější. Rekola jsou díky Rohlíku a Průšovi na 14 dní zdarma (CzechCrunch.cz). Není to sice úplná novinka, přesto se informace může hodit. Jen je nutné poznamenat, že vzhledem k našem týdennímu zpoždění už máte na půlhodinové jízdy zdarma jen týden.
  4. Plaťte bezhotovostně, prosí obchodníci. Hotovost ale přijímají (Měšec.cz). Další případ, kdy technologie, kterou jsme ještě nedávno považovali jen za pohodlnou, může pomáhat chránit naše zdraví. ČNB říká, že obavy z přenosu skrze hotovost jsou zbytečné, ani WHO nevydala žádné varování týkající se přenosu viru přes bankovky. Čína však zcela nesouhlasí a hotovost v rizikových oblastech buď dezinfikuje, nebo rovnou ničí.
  5. Pilulka.cz spustila web eRecept.cz, chce zjednodušit donášku léků na předpis (Lupa.cz). Na webu pacient zadá kód elektronického receptu, následně zvolí lékárnu ve svém okolí, té je recept předán a může být domluveno předání, které je možné provést i přes třetí osobu. Pacient se tak vyhne možné zbytečné návštěvě lékárny, která nemá jeho lék na skladě.
  6. Propad bitcoinu se nezastavil, kolabující trhy ho přiblížily letošním minimům (E15.cz). V pátek se zdá, že bitcoin by se z propadu pomalu mohl dostávat. V současnosti se opět přibližuje k hodnotě sedmi tisíc dolarů.
  7. Tržní pravdy, které je potřeba si během paniky připomínat (InvestičníWeb.cz). Stručné připomenutí základních investorských pouček pro tržní paniku. Vyděšenému investorovi asi nepomůžou, klidného však můžou ujistit, že koná dobře.
  8. České potravinové e-shopy přes veškerou snahu pod náporem kolabují (Lupa.cz). Rohlík.cz zavedl virtuální frontu, Košík.cz nabízí rozvoz nejdřív příští týden a Tesco online se rovnou vzdalo a nejbližší rozvoz nabídne až v dubnu. E-shopy také zavedly nová pravidla, podle kterých se platí pouze bezhotovostně a kurýr nechá nákup za dveřmi.
  9. All you can read. Forbes otevírá zdarma svůj archiv (Forbes.cz). Koronavirová epidemie přináší mnohé projevy solidarity. Lidé v izolovaných oblastech nosí hlídkujícím policistům jídlo, firmy přešly na výrobu ochranných pomůcek či rovnou darovaly státu zdravotnické vybavení. Jedna věc však nestojí ani životy, ani peníze – nuda. Přesto se někteří rozhodli pomoct i proti ní, napřiklad Forbes zpřístupnil do konce března svůj on-line archiv zcela zdarma.
  10. První banky řekly, jak odloží splátky. Řeší i paušál za účet (Peníze.cz). Jak to bude s možností odložení splátek v praxi? Odložení bude možné na tři měsíce, do registru dlužníků ho nepropíšou jen některé banky, v tomto ohledu zatím není domluvený jednotný postup.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme