Search
Close this search box.

FinTech Review – Půjčky zajištěné Bitcoinem a Lidl v cloudovém světě

kurirni sluzba

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa FinTech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. ČNB opět zvyšuje úrokovou sazbu. Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 5,75 procenta. Takto vysoko byla základní úroková sazba naposledy v roce 1999. Současně rozhodla o zvýšení diskontní sazby ve stejném rozsahu na 4,75 % a lombardní sazby na 6,75 %. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 6. května 2022.
  2. Nezaměstnanost v Evropské unii v březnu klesla na 6,2 %, nejnižší je nadále v Česku. Míra nezaměstnanosti v zemích Evropské unie v březnu klesla na 6,2 %, což je o desetinu procentního bodu méně než v únoru. O desetinu bodu se snížila i v 19 zemích platících eurem, kde se dostala na 6,8 %. To je nejnižší hodnota za dobu sledování dat. Nejnižší nezaměstnanost z celé sedmadvacítky států dlouhodobě zůstává v Česku (2,3 %).
  3. Goldman Sachs přináší na trh půjčku zajištěnou Bitcoinem. Bankovní Wall Street gigant Gigant Goldman Sachs minulý týden nabídl historicky první půjčku, která byla kryta bitcoiny. Poskytl ji americké kryptoměnové burze Coinbase, jejíž akcie jsou obchodovány na NASDAQ. Hodnota půjčky v dolarovém vyjádření nebyla zveřejněna, ale byla zajištěna 4 487 BTC v držení Coinbase, jejichž dnešní hodnota je přibližně 170 milionů dolarů. Tento krok je významným milníkem ve vztahu fiatové a kryptoměnové ekonomiky.
  4. Inflace v Turecku je na 70 procentech. Míra inflace v Turecku v dubnu vystoupila na 69,97 procenta a je na dalším maximu za více než 20 let. K růstu přispěly zejména vysoké ceny za dopravu a také drahé potraviny. Růst cen do značné míry odráží propad kurzu turecké liry, která za loňský rok ztratila zhruba polovinu hodnoty. Před rokem byla inflace mírně nad 17 procenty.
  5. Dodo raketově roste a chystá expanzi. Jedna z nejrychleji rostoucích evropských firem, české Dodo, dostane 1,5 miliardy korun na dobývání zahraničních trhů. Za touto sumou stojí investoři v čele s Danielem Křetínským a Patrikem Tkáčem. Přepraví společnost Dodo má dnes dva tisíce kurýrů v sedmi zemích Evropy, loni přitom rozvezla čtyři miliony zásilek a utržila miliardu korun. Cílem expanze jsou trhy západní Evropy.
  6. Lidl a Kaufland míří do světa cloudu. Mateřská společnost potravinářských řetězců Lidl a Kaufland, německá skupina Schwarz, bude nově nabízet cloudové služby. Svou nabídku s cloudovou platformou Stackit spouští pro firmy a veřejnou správu. Firma tak v malém kopíruje příklad amerického internetového prodejce Amazon, který nabízí cloudovou službu od roku 2006.
  7. Startup Reado má nový realitní portál. Reado, platforma, která má ambice nabízet pokročilé řešení těm, kteří potřebují nemovitost prodat, spustilo nový realitní portál. Díky nástroji City Performer kupujícím nabízí mnohem širší data o nemovitostech a souvisejícím občanském vybavení, lokalitě či kvalitě životního prostředí. Původem slovenské Reado momentálně zprostředkuje prodeje nemovitostí za téměř 300 milionů korun v rámci jednoho měsíce. Letos plánuje celkem osm miliard.
  8. Klienti Sberbank začali prodávat pohledávky. Fond IFIS začal ve středu jako první odkupovat pohledávky za Sberbank, které ČNB odebrala licenci. Za dva dny projevili zájem o prodej klienti s bankovními vklady za více než 500 milionů korun. Pohledávky klientů vznikly hlavně z vkladů na účtech, kde byly zůstatky nad pojištěným limitem 2,5 milionu korun.
  9. Logistické firmy otevírají výdejny s dalšími službami. Přepravní společnosti otevírají kamenné prodejny s cílem zefektivnit proces online nakupování a obstát v konkurenčním boji. Ve výdejnách nabízejí různé další doplňkové služby. Takový koncept obchodu je pilotním projektem německé pobočky společnosti DPD. V České republice plánuje otevírat vlastní výdejny i Zásilkovna – první vlastní výdejnu otevřela v prosinci loňského roku v nákupním centru v Praze Hostivaři.
  10. Americké akcie ve čtvrtek oslabily, index Nasdaq Composite odepsal přes 5 %, Bitcoin až 10 %. Investoři mají za to, že zvýšení sazeb americkou centrální bankou nebude možná stačit na zkrocení inflace a že Fed bude muset přijmout drastičtější opatření. Fed ve středu podle očekávání zvýšil základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu do pásma 0,75-1,00 %. Zvýšení úroků bylo nejvýraznější za posledních 22 let. Inflace je nyní v USA nejvyšší za 40 let.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Makléř – 23. díl: Epilog

Největší makléřská firma v Praze se nečekanou finanční operací na hraně zákona znovu dostala do

Rok 2020 ve znamení písmen

Zatímco rok 2019 byl ve znamení brexitu a obchodních válek mezi USA a zejména Čínou a zdálo se,