FinTech Review – Rekordní inflace a digitální jüan na ZOH

digital currency

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa FinTech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Inflace v Česku trhá rekordy. Inflace v tuzemsku nepřestává akcelerovat a za prosinec meziročně dosáhla nového rekordu – 6,6 %. Na březnovém jednání bankovní rady lze proto kalkulovat, že dojde k poslednímu navýšení úrokových sazeb o 0,5 procentního bodu na 5 %. Viceguvernér avizuje, že rok 2022 bude rokem drahoty, neboť cenový růst bude pokračovat minimálně do jara. Růst cen by měl znatelně začít zpomalovat až během léta.
  2. Fairplay Pay přináší první instantní SEPA platby v ČR. Finanční instituce elektronických peněz Fairplay Pay uvede první okamžité platby, které půjde provádět v eurech. Ty budou prováděné poměrně novým platebním schématem pro přeshraniční převody SEPA Instant Credit Transfer. Okamžité platby SEPA Instant umožní odesílat a přijímat převody v EUR v oblasti SEPA během několika sekund (včetně víkendů a svátků). V současné době toto schéma podporuje přes 2300 evropských poskytovatelů platebních služeb.
  3. Emco rozjíždí značku rostlinného masa. Česká rodinná společnost Emco, výrobce cereálních produktů, s dlouhou tradicí přichází s novou značkou potravin, která dostala název Pan Hrášek. Ta vstupuje do českých obchodů s rostlinným masem a sýry – pilotními výrobky jdou rostlinný burger, nudličky, gouda a čedar. Název značky odkazuje na základní surovinu použitou při jejich výrobě – hrách. Nové investice během letoška dosáhnou hodnoty 150 milionů korun.
  4. Startup Solarfoods vyrábí jídlo ze vzduchu. Finský Solarfoods stojí u vzniku produktu, který by za několik málo let mohl zachraňovat lidstvo od nedostatku potravinových zdrojů a hladomoru za mnohem menší produkce emisí a spotřeby vody. Jedno kilo proteinu Solein, které člověku stačí na dva týdny, by mohlo stát asi 7,50 dolaru, tedy zhruba 160 korun. Startup s „jídlem budoucnosti“ postoupil v soutěži NASA o nejefektivnější způsob pěstování jídla s minimem vstupních surovin.
  5. 13 let od první bitcoinové transakce jiné osobě. 12. ledna to bylo 13 let od momentu, kdy zakladatel BTC známý jen pod pseudonymem Satoshi Nakamoto udělal první transakci jiné osobě. Ten poslal respektovanému počítačovému vědci 10 BTC, které v té době neměly žádnou vyčíslenou dolarovou hodnotu. Dnes by však šlo o zhruba 440.000 dolarů.Neslavnější transakce se datuje k 22. květnu 2010. Tehdy vývojář Laszlo Hanyecz zaplatil za dvě krabice s pizzou v bitcoinech pouhých 40 dolarů – dnes by to bylo neuvěřitelných 440 milionů dolarů (9,4 mld. korun).
  6. Slovenské iERP.ai předpovídá a pomáhá firmám v rozhodování a plánování. Slovenský startup iERP.ai využívá pokročilých algoritmů umělé inteligence a v reálném čase předvídá chování zákazníků, stav prodejů i to, které vystavené faktury budou uhrazeny po datu splatnosti. Kapitál ze získané investice ve výši 520 tisíc eur (13 milionů korun) chce startup využít hlavně na vývoj a rozšíření nového 3produktu Nostradamus.cloud, posílení týmu a expanzi na nové trhy.
  7. Na zimních olympijských hrách v Pekingu se bude platit digitálním  jüanem. Má to být první velký test atraktivity této virtuální měny mezi cizinci. Sportovci a diváci si budou moci stáhnout aplikaci nebo získat kartu, která uchovává digitální jüan označovaný e-CNY. Bank of China minulý týden v obchodech spustila testovací verzi aplikace digitálního jüanu pro operační systémy iOS a Android.
  8. Revolut se dále rozšiřuje a otevírá banky v 10 západoevropských zemích. Mezi tyto země patří například Německo, Island nebo Španělsko. Zákazníci budou moci na těchto trzích pomocí aplikace během několika minut upgradeovat svůj účet a jejich vklady tak budou pojištěny až do výše 100 000 €. Revolut v současnosti využívá už více než 18 milionů lidí.
  9. Londýnský BNPL FinTech Zilch expanduje do Evropy. Londýnský FinTechový jednorožec Zilch přináší svoji digitální kartu se službou BNPL (buy now, pay later) do celé Evropy. Jeho karta je už k dispozici ve Velké Británii, za méně než 15 měsíců oslovila více než 1,7 milionu zákazníků. Společnost Zilch se stala jednorožcem za pouhých 14 měsíců, což je dosud nejrychlejší čas v Evropě. V současné době má společnost hodnotu přes 2 miliardy USD a řadí se na 4. místo nejrychleji rostoucích evropských Fintechů.
  10. Kvůli rostoucí inflaci se v 2022 v ČR zvýší důchody hned dvakrát. Zhruba polovina starobních penzistů dostane v roce 2022 dvakrát přidáno. Poprvé už tento měsíc, pak ještě v polovině roku. Na začátku roku se přitom průměrná penze zvýší o 805 korun, v druhém pololetí se zatím předpokládá nárůst o 670 korun. Dosavadní finanční plán na příští rok předpokládal, že důchody budou stát 524,6 miliardy.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Kouzlo tichého bohatství

V jednom z nedávných článků jsme představovali hnutí FIRE, jenž usiluje o finanční nezávislost v co nejnižším věku.