Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇
FinTech Revolut dosáhl na historicky první roční zisk
Co se stalo:
Možná nejznámější FinTechová aplikace pro digitální bankovnictví Revolut vykázala v roce 2021 tržby ve výši 636,2 milionu liber (16,8 miliard korun). To je třikrát více než v předchozím roce a Revolut díky tomu dosáhl na zisk (před zdaněním) 59,1 milionu liber (1,5 miliard korun).
Je to patrné z finančních výkazů, které byly zveřejněny ve středu. Důvodem růstu je prudký nárůst uživatelů, kteří vužívají placené balíčky a zvýšilo se i celkové používání aplikace. Ještě o rok dříve v roce 2020 přitom zaznamenal Revolut ztrátu před zdaněním ve výši 205 milionů liber (5,5 miliard korun). Pro rok 2022 pak společnost očekává nárůst příjmů o více než 30 %.
Co to znamená:
Dosáhnout na zisk je ve FinTechové oblasti velmi vzácné. Většina finančně technologických firem musela spíše řešit hromadné propouštění a snižování ocenění. Klarna, švédská Buy Now, Pay Later společnost, zaznamenala v loňském roce propad ocenění o 85 % na 6,7 miliardy dolarů. Za fiskální rok 2022 dosáhla na rekordní ztrátu ve výši 1 miliardy dolarů.
Revolut nemá žádné fyzické pobočky, nabízí digitální bankovnictví, převody peněz a obchodování s kryptoměnami a akciemi prostřednictvím jediné aplikace. Konkuruje takovým společnostem, jako je Wise, Monzo a Starling.
Další FinTech zprávy
Fintech umožní přátelům koupit společně nemovitost. Nestment pomůže skupině přátel založit společnost, která bude vlastnit nemovitost, ve které bude každý zároveň držitelem akcií (které lze také prodat). Tuto nemovitost lze pronajmout a vlastníkům firma umožní díky aplikaci sledovat účet zisků a ztrát.
Česko bude investovat do umělé inteligence. Česká vláda plánuje vytvořit fond fondů ve výši 55 milionů eur, který podpoří tři nezávislé fondy rizikového kapitálu – včetně fondu zaměřeného výhradně na oblast umělé inteligence. Peníze budou investovány do začínajících podniků, které mohou prokázat vazbu na Českou republiku – například účast alespoň jedné české univerzity nebo českého vědce na výzkumu.
Kryptobanka Silvergate v problémech. Banka zaměřená na kryptoměny varovala, že promešká lhůtu pro předložení výroční zprávy, a vznesla pochybnosti o své schopnosti přežít jako fungující podnik. Akcie společnosti zareagovaly a po skončení obchodování se propadly o více než 30 %.