Search
Close this search box.

FinTech Review – Robinhood a Duolingo na burzu

fintech robinhood

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa FinTech a ekonomiky tohoto týdne.

 1. Jeff Bezos píše vesmírnou historii. Nejbohatší muž světa ve své raketě Blue Origin úspěšně vyletěl do kosmu
  (Czechcrunch.cz)
  .
  Kromě miliardáře Jeffa Bezose se do vesmíru podíval i historicky nejmladší astronaut (Oliver Daemen, 18 let) a zároveň historicky nejstarší astronautka (Wally Funk, 82 let). Jeff Bezos tak navázal na Richarda Bransona, který se svou společností Virgin Galactic vyrazil k hranici vesmíru. Vystoupal ovšem jen do výšky přes 80 kilometrů a jeho status astronauta je tak zpochybnitelný.
 2. Duolingo míří na burzu, může získat až 3,4 miliardy dolarů (E15.cz). Společnost provozující stejnojmennou aplikace na výuku jazyků chce zamířit na americký akciový trh Nasdaq. Aplikace umožňuje výuku 40 jazyků a alespoň jednou měsíčně ji využívá zhruba 40 milionů uživatelů. Většina příjmů plyne společnosti z prodeje předplatného, část také ze zobrazování reklam.
 3. Robinhood spouští IPO, nabízí 55 milionů akcií (Kurzy.cz).  Robinhood chce prodat akcie v cenovém pásmu 38-42 dolarů, což by firmu ohodnotilo až na 35 miliard dolarů. Ještě loni v září přitom Robinhood v rámci privátního financování získal třetinové ohodnocení. Vstup společnosti na burzu zatím není upřesněn, očekávat ho lze ale v nejbližších týdnech.
 4. Fincentrum Hypoindex červen 2021: Hypotéky překonaly za pololetí celoroční objemy (Hypoindex.cz). Po květnovém ochlazení došlo opět k nárůstu objemu hypoték a červen se zařadil za letošní březen jako druhý nejúspěšnější měsíc v historii. Rostla zároveň i průměrná sazba poskytnutých hypoték, která v červnu stoupla na 2,13 % p.a.
 5. Tady máte peníze, reklamu nám ale prosím nedělejte. Toyota si nepřeje, aby byla během olympiády Japoncům na očích (Euro.cz). Automobilka se obává špatné reklamy kvůli rozdílným názorům na uskutečnění olympiády. Podle nedávného průzkumu se totiž proti pořádání olympiády vyslovilo 78 % Japonců. Toyota přitom není jediná. Řada dalších korporací se například rozhodla nevyslat svého zástupce na samotné zahájení.
 6. Platforma Zoom bojuje s konkurencí. Přichází se svou největší akvizicí a kupuje Five9 (E15.cz). Provozovatele cloudových call center Five9 koupí Zoom za 14,7 miliardy dolarů (320 miliard Kč). Bude to tak jeho historicky největší akvizice. Akvizice se uskuteční formou výměny a akcionáři Five9 tak získají za každou svoji akcii 0,5533 akcie firmy Zoom.
 7. Tesla velmi pravděpodobně znovu začne přijímat bitcoin, prohlásil Musk (ct24.ceskatelevize.cz). Elon Musk zároveň dodal, že bitcoiny nevlastní jen Tesla, ale i společnost SpaceX a samozřejmě on sám. Zatímco zmiňované společností vlastní jen bitcoiny, on sám drží i ethereum a dogecoin. Bitcoin krátce po informaci reagoval posílením zhruba o 6 %.  V reakci na ukončení plateb v BTC u Tesly reagovala kryptoměna v minulosti poklesem o 10 %.
 8. Kalifornie žaluje tvůrce slavných her kvůli systematickému obtěžování a diskriminaci žen (Ihned.cz). Společnost Activision Blizzard, stojící za hrami jako je Call of Duty, WoW, Overwatch nebo Diablo, čelí žalobě kvůli diskriminaci. Po dvouletém vyšetřování podalo žalobu Kalifornské státní ministerstvo pro spravedlivé zaměstnávání a bydlení. Důvodem je údajný sexismus a diskriminace zaměstnankyň, projevující se nižšími mzdami nebo „kancelářskými tahy“, při kterých zaměstnanci pijí v práci a obtěžují kolegyně.
 9. Funguje to. Služba Zapomenuté miliardy našla stamiliony z privatizace (iDnes.cz). Za měsíc fungování získali Češi díky brněnskému startupu Stock Convertor přes 320 milionů korun. Opomenutý majetek z dob kuponové privatizace našlo díky službě 17 000 lidí a v průměru tak na každého připadá zhruba 20 000 Kč.
 10. Plují prázdné a přesto šetří. Absurdní svět výletních lodí (finmag.penize.cz). Rok 2020 měl patřit výletním lodím. Pandemie covid-19 ovšem změnila plány a firmy musely začít řešit hned několik logistických oříšků. Jak ve světě takřka bez letadel dopravit tisíce zaměstnanců do domovů po celém světě, nebo jak zaparkovat lodě, u kterých se s parkováním nikdy nepočítalo.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Revolut, Twisto nebo Curve…

Už vás nebaví v zahraničí ztrácet čas hledáním nejvýhodnějšího kurzu směny? Chcete si jednoduše bezplatně

Jakou cenu pro vás má Facebook?

Díky masovému rozšíření internetu máme k dispozici nepřeberné množství služeb, které si za zefektivnění či zpříjemnění našeho každodenního