Search
Close this search box.

FinTech Review – Robotaxi se stává realitou a hypotéky zdražují

lidé čekající na taxi

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa FinTech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Baidu získalo povelení pro spuštění robotaxislužby. Společnost Baidu bude v Číně provozovat plně autonomní robotaxi službu (taxi bez řidiče). Pomyslně tak podnik předbíhá v tomto závodě konkurenci. Baidu je poměrně překvapivým kandidátem na lídra v tomto oboru. Čínský gigant si zajistil veškerá povolení a bude prozatím své služby nabízet na dvou místech s menší zalidněností, nižším provozem a širšími silnicemi. Konkrétně jde o města Chongqing a Wuhan. Do roku 2025 plánuje Baidu pokrýt 65 měst.
  2. Hypotéky byly v červenci nejdražší za posledních 12 let. Meziročně o ně zájem klesl o tři čtvrtiny. Průměrná úroková sazba u nově poskytnutých hypoték v červenci vzrostla na 5,4 procenta z červnových pěti procent. Banky a stavební spořitelny poskytly v červenci hypoteční úvěry za 11,9 miliardy korun, což je proti červnu pokles o více než třetinu. Meziroční propad přitom zrychlil na 73 procent.
  3. V EU začal v plném rozsahu platit zákaz dovozu ruského uhlí. Ve středu skončila čtyřměsíční lhůta pro ukončení existujících kontraktů. Aktivovalo se tak první embargo EU na dovoz energií z Ruska od začátku ruských vojsk útoku na Ukrajinu. Rusko přijde v důsledku embarga asi o osm miliard eur (téměř 200 miliard Kč) ročně.
  4. Červencová inflace v ČR je po pobaltských zemích nejvyšší v EU. V Česku v červenci meziročně vzrostly spotřebitelské ceny o 17,5 procenta. V Estonsku, Lotyšsku a Litvě se míra inflace vyšplhala až na téměř 23 procent a rychlost růstu nezpomaluje. Také v eurozóně inflace nadále roste z 8,6 procenta v červnu na 8,9 procenta v červenci, což podle něj ukazuje na mírné zpomalení jejího růstu.
  5. Británie se v krizovém plánu chystá na organizované odstávky plynu. Britská vláda zvažuje, že pokud by v lednu přišly mrazy a zároveň by v zemi panoval nedostatek elektrické energie, zavedla by organizované odstávky plynu pro průmyslové podniky, a dokonce i domácnosti. Podle krizového plánu se může stát, že v důsledku propadu dovozu elektrické energie z Francie a Norska a mrazivého počasí by v lednu vláda musela na čtyři dny spustit nouzová opatření pro úsporu plynu.
  6. Druhý ročník CryptoNight se blíží. Rádi bychom vás pozvali na druhý ročník CryptoNight, který se uskuteční už 25. 8. 2022 od 17:00 v Brně. Aktuální dění a výhled do budoucna pro kryptoměny bude v panelové diskuzi komentovat také Jakub Valníček z Portu. Po přednáškách si s vámi rádi popovídáme na afterparty.
  7. Bankovní asociace zlepšila odhad růstu české ekonomiky pro letošek na 2,4 procenta. V předchozí květnové prognóze počítala letos s růstem hrubého domácího produktu o 1,8 procenta. Důvodem je zejména příznivější vývoj v první polovině roku, zatímco pro druhou polovinu roku čeká přechod do mírné recese. Loni česká ekonomika stoupla o 3,3 procenta. Recese může pokračovat i začátkem příštího roku a růst pro rok 2023 proto asociace citelně snížila z téměř tří procent na jedno procento.
  8. Bezobalové nadšení uvadá. Za poslední dekádu prorazily obchody zaměřené na prodej zboží bez obalů do mnoha českých měst. Teď se ale řada z nich potýká s existenčními problémy. Od začátku letošního roku skončilo přes 15 procent bezobalových prodejen a další bojují s nezájmem zákazníků. Problémy spustila změna nákupního chování během pandemii koronaviru a dál je prohlubuje vysoká inflace.
  9. Práci si v Česku našlo přes 101 tisíc ukrajinských uprchlíků. odle zveřejněných statistik úřadu práce mělo na konci července v ČR celkem zaměstnání přes 248.900 lidí z Ukrajiny. Je to zhruba o 39.300 víc než na konci února. Přibylo zaměstnaných ukrajinských žen, počet mužů se nezměnil.

 

 

 

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Je libo něco z Mnichova?

Vozy značky BMW se zejména v Evropě těší velké oblibě. S tím, jak stárnou generace lidí narozených v