Search
Close this search box.

FinTech Review – Rostlinná vakcína a digi krypto karty od Googlu

online ads

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa FinTech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Thajský startup vyvíjí vakcínu proti covidu z tabáku. Thajský startup Baiya Phytopharm chce vyrobit jednu z prvních vakcín proti koronaviru pocházejících z rostlinných výtažků. Firma ji vyvíjí z australských tabákových listů, vakcína má za sebou už první kolo testů na lidských pacientech. Mnozí si od rostlinných vakcín slibují, že se jimi nechají naočkovat i ti, kteří již dostupné vakcíny odmítají. Účinnost preparátu je ale zatím nejistá.
  2. Inflace v eurozóně na 5% hranici. Míra inflace v eurozóně v prosinci vystoupala na rekordních pět procent. V celé EU se přitom dostala na 5,3 procenta, v ČR potom ještě o desetinu více. Nejvíce k růstu míry inflace přispěly energie, služby, neenergetické průmyslové zboží či potraviny. Podle šéfky Evropské centrální banky Christine Lagardeové ale bude v. roce 2022 inflace posupně klesat.
  3. Startup PalmApp dostal od České spořitelny investici v milionech korun. Česká spořitelna spolu se společností ZenX Capital investovala do nadějného startupu 27 milionů korun. Palmapp se snaží na trhu prosadit se systémem umožňujícím zaměstnancům vybrat odpracovaný podíl ze mzdy podle potřeby (např. jednou týdně). Startup pak vydělává na poplatcích, které za každou takovou transakci inkasuje. Jeden převod peněz vyjde na zaměstnance na 49 korun.
  4. Na burzu míří další bitcoinový těžař z USA. Těžařská společnost Rhodium Enterprises z Texasu chce své IPO, počáteční nabídku akcií, realizovat během tohoto roku. hodlá nabídnout 7,69 milionu akcií v cenách od 12 do 14 dolarů. Ty mají být rozděleny do dvou kategorií (akcie třídy A a akcie třídy B), přičemž finální ohodnocení firmy je odhadnuto na necelých 1,7 miliardy dolarů. Cílem firmy je stát se nejudržitelnějším a nejefektivnějším producentem Bitcoinu.
  5. Google zvažuje možnost ukládání kryptoměn do digitálních karet. Podle agentury Bloomberg uvažuje Gooogle o umožnění držení některých největších kryptoměn v digitálních kartách. Expandoval by tak možnosti platformy Google Pay, kterou uvedl před několika lety. Uživatelé budou moci kryptoměny v kartách pouze držet, platby budou stále možné pouze běžnými měnami. Je pravděpodobné, že snahu Google budou brzy následovat i další konkurenční společnosti.
  6. Bauhaus spustil e-shop v Česku. Síť odborných center Bauhaus spustila 18. ledna v České republice e-shop. V něm nabídne snadný nákup s doručením domů nebo rezervaci zboží a následný odběr ve vybraném odborném centru. Bauhaus je v České republice online od roku 2020, na webu najdou zákazníci v současné době více jak 40 000 produktů.
  7. Investice do mobilní reklamy vloni globálně vzrostly o čtvrtinu. Podle výzkumu společnosti App Annie bylo v loňském roce bylo do mobilní reklamy globálně investováno 295 miliard dolarů. Oproti roku 2019 se doba strávená s mobilním telefonem v ruce zvýšila loni o 30 %, na celkové 4 hodiny a 48 minut. S tím se zvýšily i investice do mobilní reklamy, meziročně o 23 %. Nejstahovanější sociální aplikací byl v minulém roce TikTok, až za ním Instagram, Facebook, WhatsApp a Telegram.
  8. Konec Google Analytics? Podle rakouského úřadu pro ochranu osobních údajů porušila společnost Google se službou Analytics, nejrozšířenější nástrojem pro měření návštěvnosti a chování publika na webových stránkách, evropskou směrnici GDPR. Získaná data neopatřil náležitou úrovní ochrany a „odeslal“ do Spojených států. Rozhodnutí padlo na základě stížnosti od organizace NOYB (None of Your Business). Jako možné řešení navrhují vybudování evropských cloudových data center.
  9. Loterijní společnosti Karla Komárka míří na newyorskou burzu. Nadnárodní provozovatel loterií Allwyn Entertainment patřící do skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka, jednoho z nejbohatších Čechů, vstoupí na akciovou burzu v New Yorku. Dojte k tomu díky spojení s akviziční společností Cohn Robbins Holdings Corp. Hodnota sloučené společnosti má činit zhruba 9,3 miliardy dolarů (téměř 200 miliard korun). Firma Allwyn provozuje loterie v České republice, Itálii, Rakousku, Řecku a na Kypru.
  10. Kurzy programování pro nejmenší od makeITtoday. Společnost, jež se zaměřuje na výuku programování a digitálních dovedností pro děti, připravila nový druh kurzů pro předškolní děti Mini coders. V nich se žáci pomocí her, tabletu, robotů a aktivit s rodiči seznamují se světem technologií a osvojují si základní principy informatického myšlení. 70 procent všech studentů využívá kurzů online, zbylých 30 procent pak kurzy navštěvuje prezenčně (zatím pouze v Praze). Do budoucna společnost chystá také programy do škol v rámci nových osnov.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Co je dluhopis?

Po představení pojmu akcie je dalším logickým krokem článek o druhém nejznámějším cenném papíru. Jak

Portu novinky

Novinky na Portu. Co chystáme v nejbližší době?

Za poslední rok jsme pro vás na Portu představili řadu novinek a velké plány máme i pro rok následující. K našim mikrofonům jsme si proto přizvali Radima Krejčího, Martina Jaroše a Martina Luňáčka, aby nám shrnuli, co je nového a co plánujeme do budoucna.

Psychika tvoří 80 % úspěchu

Se stresem se v běžném životě potýkáme každý den, ať už jde o vypjaté dopravní situace, absurdní hádky,

peníze a sebevědomí

Peníze a sebevědomí

Blogera, který vystupuje pod přezdívkou Mr. Money Mustache (MMM), jsme již představovali. V tomto příspěvku se podělíme o zajímavou