Fintech review – Rozkvět virtuálních karet v Česku a 300 korun za nic

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Zásilkovna spouští samoobslužné výdejní boxy. Investuje do nich desítky milionů korun (Aktuálně.cz). Síť Z-BOXů, jak Zásilkovna své výdejní boxy nazývá, má do konce roku čítat 150 výdejních míst. Boxy se ovládají mobilní aplikací, jsou napájené přes solární panely a balíky přes ně lze nejen přijímat, ale i odesílat.
  2. ČSOB nabízí ekologickou kartu. Chystá i virtuální (Peníze.cz). Nová platební karta má ušetřit 3,2 gramu plastového odpadu a snížit uhlíkovou stopu o sedm gramů oxidu uhličitého. Žádat o ni mohou klienti, kteří si sjednají účet Plus Konto, později bude dostupná i pro ty, kterým skončí platnost jejich starých karet. Nejvíc ekologickou však bude virtuální karta, kterou si klienti ČSOB budou v první polovině příštího roku nahrát do peněženek Apple, Google či Garmin Pay.
  3. Stačí jen natáhnout ruku. Amazon ve svých obchodech spouští bionické platby prostřednictvím otisku dlaně (CzechCrunch.cz). O placení pomocí otisku dlaně jsme mluvili před pár týdny. Dá se však předpokládat, že pokud se Amazonu nový způsob placení ověří, dostane jej do světa rychleji než maďarský startup PeasyPay. Proces nákupu funguje tak, že zákazník spáruje svou platební kartu s otiskem své dlaně, potom nakoupí a na konci jednoduše podrží dlaň nad speciálním terminálem. Ty jsou zatím nainstalované ve dvou prodejnách Amazon Go, v blízké budoucnosti se mají rozšířit do další dvacítky obchodů. Amazon ale chce řešení nabízet i třetím stranám, a to nejen jako způsob placení, ale k obecnému ověření identity – sken ruky by tak mohlo jít použít například ke vstupu na sportovní stadiony či v systémech kontroly pracovní docházky.
  4. (Ne)používáte PayPal? Dejte si pozor, zavádí totiž poplatek za neaktivitu (Živě.cz). Finanční služba celkem nenápadně přidala do smluvních podmínek poplatek za roční neaktivitu. Jestliže se aspoň jednou za dvanáct měsíců nepřihlásíte ke svému účtu, strhne vám z něj PayPal částku 300 korun, v případě nižšího zůstatku jen peníze, které jsou na účtu – poplatek nejde do mínusu. Peníze společnost strhává jen z vlastních účtů, pokud tedy PayPal používáte jen jako prostředníka na platby kartou ze svého běžného bankovního účtu, nemáte se čeho obávat.
  5. Twisto spouští virtuální karty pro všechy své registrované uživatele (Měšec.cz). Twisto by se dalo označit za průkopníka virtuálních karet. Už teď dává svým klientům plastovou kartu pouze na vyžádání a do roku 2025 se chce plastu zbavit úplně. Dosud ale společnost nabízela platební karty jen klientům s placenými tarify Standad a Premium. Nově si zdarma mohou virtuální kartu vytvořit i klienti s bezplatným tarifem Online. Ti tvoří nejpočetnější skupinu klientů Twista a doposud mohli službu využívat pouze v obchodech, které podporují Twisto Pay. S virtuální kartou budou moct platit kdekoliv na internetu.
  6. Praha spustila Portál Pražana, postupně má nabídnout 88 digitálních služeb (Lupa.cz). Přes Portál Pražana se občané dostanou k informacím o své Lítačce, zkontrolují poplatek za odvoz odpadu, ale třeba i požádají o záštitu primátora či oznámí veřejné shromáždění. Přihlášení probíhá přes datovou schránku, elektronickou občanku či NIA ID (k jehož aktivaci je nutné mít datovou schránku či elektronickou občanku).
  7. Češi otevírají největší online tržiště ojetin v Evropě. Chtějí nabídnout až milion aut (Forbes.cz). Startup Carvago chce z trhu s automobily udělat to, co se povedlo Alze s elektronikou. Jakub Šulta, jeden ze zakladatelů Carvaga a mimochodem také zakladatel Košíku, doufá, že jednoho dne si lidé budou objednávat auta online stejně, jako si dnes přes internet objednají televizi. Už dnes má startup k dispozici 700 tisíc vozů a brzy chce dosáhnout milionu.
  8. Počet zásilek z e-shopů stoupl v září až o polovinu (ČeskéNoviny.cz). Češi nakupují online o desítky procent víc než v minulých měsících. To je po konci prázdnin a návratech z dovolených poměrně běžný jev, i meziroční nárůst je ale výrazný – třeba Česká pošta hlásí o jedenáct procent více doručovaných balíků oproti minulému roku. Růstu pravděpodobně napomohl nástup druhé vlny koronaviru, podle Adama Kurzoka ze služby Expando navíc ti, kteří začali nakupovat online během jarní karantény, už u nákupů přes internet zůstali.
  9. Stravenkové firmy zvyšují limity plateb. Na trh se dere nová karta LemonPay (E15.cz). Firma Advanced Finances přichází na trh stravenkových karet s kartou LemonPay. Ta narozdíl od konkurence nemá denní platební limit, od firem vybírá paušální poplatek a neúčtuje si provizi od restaurací. LemonyPay míří na středně velké firmy s méně byrokratickým procesem schvalování. Limity plateb zvedá i konkurence, Sodexo na jaře zvýšilo denní limit na 800 korun, karty Edenred Card umožňují denně utratit dva tisíce korun, maximální výše jedné platby je však 500 korun.
  10. Valuace technologických akcií pohledem insidera: Tesla není Amazon aneb Kde hledat hodnotu na přehřátém trhu (InvestičníWeb.cz). Ocenění akcií velkých technologických akcií je přehnané, v některých segmentech jsou ale očekávání přece jen postavena na pevnějších základech. V rámci investování je to potřeba zohledňovat, najdou se totiž odvětví, která budou z dalšího technologického rozvoje a přesunu komunikace, byznysu i zábavy do on-line prostředí těžit více než ostatní. Cloud, velká data nebo blockchain jsou jen některé příklady. Nejen o tom spolu hovořili Jiří Horyna ze společnosti eMan a Roman Chlupatý, partner Save & Capital.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

víte jak správně diverzifikovat

Víte, jak správně diverzifikovat?

Na diverzifikaci záleží. Pro většinu investorů je diverzifikace klíčem k dlouhodobému úspěchu. Dokáže totiž alespoň

FIXED.zone START

Společnost FIXED.zone chce do roku 2026 zvýšit tržby o 70 %

O 70 % v roce 2026 chce zvýšit své tržby, v porovnání s rokem 2022, český výrobce a distributor prémiového příslušenství pro mobilní zařízení, společnost FIXED.zone. Dosažené tržby 375 milionů korun v roce 2022 významně překonaly plán. V roce 2026 by tento ukazatel podle očekávání společnosti měl překročit 636 milionů Kč.

Žena překonala svůj strach

Překonej svůj strach s Portu

V Portu letos překonáváme své strachy. Ať už se to týká běžných věcí jako je strach ze zvířat

Portu BETA – a co dál?

Pokud odebíráte náš newsletter, případně jste nás právě objevili a rozhodli se zaregistrovat, určitě jste zaznamenali, že Portu