Search
Close this search box.

Fintech review – Rozpad Libry a lepší jízdní řády

Fintech review – Rozpad Libry a lepší jízdní řády

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Přes internet Češi kupují hlavně počítače a mobily. A stále více i potraviny (Novinky.cz). Ano, další průzkum českých nákupů na internetu. Tentokrát však od Českého statistického úřadu. Průzkum se shodne s ostatními v tom, že se slušně rozjíždí internetové nákupy potravin.
  2. PayPal opustil asociaci, která má spravovat digitální měnu libra. Hodlá se soustředit na vlastní aktivity (iRozhlas.cz). V minulém Fintech review jsme informovali o klesající podpoře Libry. Paypal svým náhlým opuštěním projektu předběhl Visu a Mastercard, které svou účast přehodnocují.
  3. Banky vylepšují platby do ciziny. Přes celý svět dorazí za pár minut (Peníze.cz). Většina bank ještě ani nesthila zavést okamžité platby v rámci České republiky, posílat peníze na počkání je však ve světě možné již od roku 2017. Systém SWIFT gpi bude od roku 2020 částečně povinný, a tak se dostane i do bank, které ho dosud nepoužívaly. Technologii už teď využívá například Česká spořitelna.
  4. Na české banky míří vlna phishingových útoků, využívá homoglyfy (Lupa.cz). Klientům tuzemských bank v tomto týdnech chodilo vysoké množství falešných mailů vydávajících se za oficiální zprávy od finančních institucí. Tak si dávejte pozor, díky homoglyfům (znakům, které vypadají jako písmena abecedy) se může zdát, že jste opravdu na stránkách vaší banky, i když ve skutečnosti poskytujete své údaje hackerům.
  5. Platbu z účtu na účet během několika sekund nabízí nově i Komerční banka (SvětChytře.cz). Zpět k okamžitým převodům mezi českými účty. Ty nově zadáte i u Komerčky. Stává se tak pátou českou bankou, která rychlé platby podporuje.
  6. Praha přestane tajit zpoždění autobusů. „Bezpečnostní důvody“ pominuly, data nasdílí (Aktuálně.cz). Od ledna příštího roku se v jízdních řádech dozvíte přesné zpoždění všech autobusů pražské MHD. To v tuto chvíli poskytují všichni dopravci v Praze a okolí s výjimkou pražského dopravního podniku.
  7. Raiffeisenbank v nejbližších dnech spustí Apple Pay. Další platební služby zvažuje (MobilMania.cz). Banka minulý měsíc spustila vlastní platební systém RaiPay, k němu zároveň slíbila přidat Apple Pay, který spouští teď. Do budoucna zvažuje Google Pay pro Andriod či Garmin Pay a Fitbit Pay pro chytré náramky a hodinky.
  8. Na návštěvě zákulisí placení kartami (Investujeme.cz). Co přesně se děje, když u obchodníka přiložíte kartu k terminálu? Je platba bezpečná? Článek detailně popisuje celý platební proces.
  9. Šéf největší evropské softwarové firmy SAP po deseti letech končí (E15.cz). Bill McDermott vedl přechod společnosti ke cloudu, který má pomoct SAP růst i v budoucnu. Vedení převezme Jennifer Morganová a Christian Klein.
  10. Neomezená mobilní data si pořizuje až polovina nových zákazníků (ČeskéNoviny.cz). Největší podíl nových zákazníků s neomezenými tarify ma Vodafone, kde varianty tarifu Vodafone Neomezený volí zhruba polovina zákazníků. U T-Mobilu jde přibližně o čtvrtinu, z níž nejvíc lidí zvolilo nejlevnější variantu, která za 675 Kč omezí rychlost stahování po 20 GB.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Kolik vyděláte s Portu?

Tato otázka vás určitě všechny velmi zajímá. My bychom vám rádi řekli, o kolik bohatší

Portu Vánoční soutěž

Vánoční soutěž Portu

Perníčky, kam se podíváš. Vůně vánočních perníčků vykouzlí úsměv na tváři každému z nás. Kdy se plánujete pustit