Search
Close this search box.

Fintech review – Růst bitcoinu a Muskův dar

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Náladu kryptospekulantů drží nahoře čínský stranický úkol i vidina plateb ve Starbucks (E15.cz). Kolem bitcoinu panuje tento týden optimistická nálada. Část ztrát umazal pravděpodobně díky zájmu Číny o blockchain či plánovaná možnost platit bitcoinem v pobočkách Starbucks, která by mohla pomoct popularizaci bitcoinu jako platidla.
  2. Nemám hotovost, tvrdil Musk. Vzápětí věnoval milion dolarů na zalesnění světa (Aktuálně.cz). Musk o nízké likviditě svého majetku mluvil u soudního jednání, které se týká slovního napadení potápěče, jenž se do ostřejší debaty s miliardářem pustil při loňské záchraně lidí ze zatopené jeskyně v Thajsku. Následně věnoval milion dolarů na projekt Team Trees, který se snaží do konce roku vybrat 20 milionů dolarů na vysázení stejného množství stromů.
  3. Máte zablokovanou kartu. Klientům chodí podvodné SMS (Peníze.cz). V poslední době se šíří phishingové útoky na klienty bank skrze falešné e-maily. Nyní se do hry přidávají i SMS zprávy, klientům Raiffeisenbank chodí podvodné odkazy z čísla, ze kterého obvykle dostávají kódy do mobilního bankovnictví.
  4. Uber rozšiřuje portfolio. Nově sází na digitální peněženky a kreditní karty (iDnes.cz). Nová divize Uber Money bude zpočátku nabízet digitální peněženky a karty řidičům a klientům klasické služby Uber. Pro řidiče bude mít služba například tu výhodu, že k výdělkům budou mít přístup v reálném čase.
  5. Zadlužený e-shop Zoot dokončil reorganizační plán, klíčový je nový investor (iDnes.cz). Stěžejním bodem reorganizačního plánu má být vstup nového investora Company New. Ta je součástí investiční skupiny Natland, která je největším věřitelem s pohledávkami za zhruba 230 milionů korun.
  6. Zalando hlásí miliardu návštěv, v Česku spustí online outlet Lounge (Forbes.cz). Zatímco se konkurenční Zoot vyhrabává z finančních problémů, módní e-shop Zalando pokračuje v růstu. Kromě pozitivních výsledků firma oznámila, že je nově uhlíkově neutrální a do roku 2023 přestane používat plastové obaly či nabízet zboží od značek, které nebudou dodržovat etické standardy.
  7. Česká aplikace Wowee plní i přání, na která nelze snadno dosáhnout (SvětChytře.cz). Wowee slouží k jedné zdánlivě jednoduché věci. Umožňuje lidem skládat se finančně na dárky pro blízké. Společnost kromě vývoje aplikace už stihla zaznamenat první příjmy ze spolupráce s e-shopy.
  8. Spanilá jízda Spotify. Hudební služba hlásí nečekaný profit a přes 110 milionů platících uživatelů (CzechCrunch.cz). Spotify se v posledním čtvrtletí dočkalo 30% meziročního nárůstu uživatelů na 248 milionů, u platících je to dokonce 31 %, těch je nyní 113 milionů. Dále se společnost dostala do černých čísel v čistém zisku, s 241 miliony eur si výrazně přilepšila oproti druhému čtvrtletí, kdy byla 76 milionů v mínusu.
  9. Vyzkoušeli jsme Samsung Pay. V MHD budete místo karty přikládat telefon (MobilMania.cz). Samsung nesdělil, kdy se jeho mobilní platební služba dostane do Česka, nově však ve vybraných městech v USA umožňuje platit mobilem v MHD bez jakéhokoliv ověření totožnosti, pouze přiložením telefonu. V současnosti je těžké říct, kolik klientů služba přiláká, když u nás již docela běžně fungují konkurenční Apple Pay a Google Pay.
  10. E-shopy si dál drží i kamenné obchody (Novinky.cz). Přestože popularita e-shopů neustále roste, dvě pětiny si stále drží kamenné pobočky. Pro pětinu provozovatelů e-shopů je pak primárním prodejním kanálem stále kamenný obchod a e-shop ho má pouze podpořit.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme