Search
Close this search box.

Fintech review – Schválené drony Amazonu a dopad digitální daně

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Masterpass končí. Placení mobilem přes QR kódy se neujalo (Živě.cz). Masterpass umožňuje držitelům karet Mastercard i Visa nahrát si svou kartu do mobilního zařízení a u podporovaných obchodníků platit přes QR kód. Provoz služby bude ukončen koncem října, náhrada přijde až za několik let v podobě projektu Click to Pay, o kterém není moc známo, ví se však, že na něm budou spolupracovat největší platební společnosti.
  2. Shoptet přidává doplněk pro obsluhu objednávek z marketplace Mallu (Lupa.cz). Mall Expando umožní provozovatelům e-shopů spravovat objednávky provedené přes tržiště Mallu stejně, jako spravují své vlastní. Doposud přitom musely e-shopy používat rozhraní Mall Partner či využít API k aplikaci vlastního řešení. Klienti Shoptetu tvoří okolo 40 procent partnerů Mallu, ten chce podobná řešení nabídnout i pro ostatní rozhraní.
  3. Apple a další giganti přesunou náklady na digitální daň na další subjekty (iDnes.cz). Společnosti, jichž se bude týkat digitální daň, kterou zavádí řada zemí světa, přizpůsobí ceny svých služeb nákladům na nové zdanění. Kromě Applu, který zvýší poplatky tvůrcům aplikací a v některých zemích dokonce i ceny pro koncové zákazníky v App Store, si bude například Google účtovat poplatek k reklamě v závislosti na cílové zemi a její digitální dani (například u reklam v Británii bude poplatek dvouprocentní).
  4. Cena Applu přesáhla hodnotu britského indexu FTSE 100 (ČeskéNoviny.cz). Apple poslední dobou zažívá astronomický růst. Po překonání neuvěřitelné hranice dvou bilionů dolarů, kterou pokořil pouhé dva roky po dosažení prvního bilionu, se tento týden vyšplhal na 2,3 bilionu dolarů. Dalo by se namítnout, že jde o bublinu tvořenou nadšenými laiky a spekulanty, i dnešní tržní kapitalizace naznačuje, že útok na třetí bilion se jen tak konat nebude, faktem však je, že v přepočtu byla středeční hodnota 1,7 bilionu liber o 200 miliard vyšší než celý britský index FTSE 100, a to se manažerům Applu určitě poslouchá dobře.
  5. O2 zkusí strhnout trh nabídkou neomezených dat za 749 Kč. Starší klienti mají smůlu (Aktuálně.cz). Za 749 korun pořídí klienti O2 do 26 let tarif s neomezenou spotřebou dat a neomezeným voláním. Cenově srovnatelný studentský tarif od T-Mobilu vyjde na 725 korun a k neomezenému volání nabízí 17 GB dat. Studentský tarif Vodafonu sice kromě neomezeného volání a SMS obsahuje jen 15 GB dat, vyjde však na 499 korun a v ceně balíku je i Social Pass, tedy neomezené používání sociálních sítí.
  6. mBank umí okamžité platby. Zatím jen přijímat, odchozí chystá za poplatek (Měšec.cz). mBank od 2. září přijímá okamžité platby. Zavedení podpory okamžitých odchozích plateb banka teprve chystá, poplatek má být symbolická koruna za platbu.
  7. Dětské účty: Jak si vybrat a kdo přidá na kapesné (Peníze.cz). Dětský bankovní účet může napomoct rozvoji finanční gramotnosti, stejně jako v připadě běžných účtů pro dospělé se tu ale může nabídka služeb u jednotlivých bank výrazně lišit, a tak se hodí mít možnost porovnat, co kdo nabízí navíc. Výběry z bankomatů zdarma, bonus za založení účtu, ale i originální design platební karty jsou položky, které zaujmou nejen rodiče, ale i děti – první lekcí tedy může být už výběr účtu a vysvětlování, proč jsou nějaká neznámá procenta důležitější než pěkný obrázek na kartě.
  8. Amazon dostal zelenou. Může začít doručovat zásilky pomocí dronů (VTM.cz). Americký úřad pro letectví Federal Aviation Administration (FAA) schválil Amazon Prime Air jako leteckého dopravce. To znamená, že Amazon může v nejbližších měsících začít ostré testování doručování zásilek pomocí dronů. Důkazem, že obě strany berou záležitost vážně, je i to, že FAA přepracovává regulace tak, aby drony Amazonu mohly legálně létat nad zalidněnými oblastmi – Amazon musí na oplátku zajistit možnost neustále sledovat polohu a identitu všech svých zařízení.
  9. Komerční banka si hýčká uživatele Applu. Své mobilní bankovnictví vydává jako nativní aplikaci pro Mac (CzechCrunch.cz). Komerčka má uživatele Applu v oblibě – když české banky přicházely s podporou Apple Pay, byla mezi prvními, které službu zavedly. Nyní přichází s aplikací, která je možná méně zásadní, majitelům Maců ale určitě udělá radost. Bankovní aplikace je portem mobilního bankovnictví pro iPad, fanoušci jablečného ekosystému se v ní tedy budou cítit jako doma.
  10. Velké technologické tituly mění historii (InvestičníWeb.cz). Posledních 15 let bylo na burze ve znamení nadvýkonnosti velkých technologických společností. Letos tento trend akceleruje, a tak se (zase jednou) přepisuje historie.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme