Search
Close this search box.

FinTech review – Zakladatel Binance stráví čtyři měsíce za mřížemi a další FinTechy novinky

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇

Zakladatel Binance Changpeng Zhao stráví čtyři měsíce za mřížemi

Co se stalo:

Zakladatel kryptoměnové burzy Binance Changpeng „CZ“ Zhao byl v USA odsouzen ke čtyřem měsícům vězení poté, co se přiznal k porušení zakonů proti praní špinavých peněz (AML). Federální prokuratura pro něj požadovala tříletý trest, zatímco Zhovi právníci se zasazovali o podmínku. CZ souhlasil se zaplacením pokuty ve výši 50 milionů USD, odchodem z funkce CEO a zákazem podílet se na řízení společnosti Binance, kterou založil v roce 2017.

Co to znamená:

Největší kryptoměnová burza světa Binance neměla řádný program proti praní špinavých peněz, provozovala nelicencovaný obchod s peněžními prostředky a porušila zákon o sankcích. Kryptoburza souhlasila s tím, že americké vládě propadne 2,5 miliardy USD a zaplatí pokutu ve výši 1,8 miliardy USD. Prokurátoři uvedli, že to na Binance vypadalo jako na „divokém západě“. Společnost například nenahlásila více než 100 000 podezřelých transakcí s označenými teroristickými skupinami včetně Hamásu, Al-Káidy a Islámského státu.

Další FinTech zprávy

Výzkumníci využívají AI k odhalení praní špinavých peněz v Bitcoinech. Společnosti Elliptic, MIT a IBM, které se zabývají analýzou blockchainu, zveřejnily nový model umělé inteligence a soubor dat o 200 milionech transakcí, na kterém byl vycvičen a jehož cílem je odhalit „podobu“ praní špinavých peněz v Bitcoinech.

Insurtech, krypto a blockchainové FinTechy nejpopulárnější mezi investory. V prvním čtvrtletí roku 2024 se uskutečnilo téměř 500 finančních transakcí a fúzí a akvizic (M&A) ve fintechové oblasti. Navzdory zániku řady fintechových startupů je podle nové studie tento sektor obecně v dobrém stavu a v prvních měsících roku vykazoval pokračující odolnost a expanzi.

Množství bitcoinových transakcí na nových maximech. Na bitcoinovém blockchainu se za jediný den událo 926 tisíc transakcí. Nový rekord překonal ten předchozí o zhruba 200 tisíc transakcí. Za většinou těchto transakcí stojí Bitcoin Runes. Runes jsou podobné již existujícím zastupitelným tokenům, ale jsou navrženy tak, aby byly efektivnější a neměnné. Obecně mají mnoho případů použití, za zvýšeným zájmem ale jsou hlavně nové memecoiny a NFT.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

stock split

Jak funguje dělení akcií?

Dělení akcií, v angličtině označované jako Stock Split, je přesně to, co si pod tímto pojmem představíte. Tak

portu-crypto

#18 – Bitcoin stále vede

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn