FinTech review – Španělské banky testují digitální euro a další FinTech novinky

fintech-review-10-13-tiny

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇

Španělské banky testují posílání digitálních eur na stávajících platebních infrastrukturách

Co se stalo:

V návaznosti na testy, které byly zahájeny v listopadu 2022 a do nichž se zapojilo 30 bank, španělský bankovní sektor připravil návrh, podle něhož by se při zavedení digitálního eura využila stávající platební infrastruktura. Testy zahrnovaly různé příklady využití plateb pomocí digitálního eura, včetně transakcí mezi běžnými uživateli z účtu na účet a plateb v obchodech prováděných jak online tak i fyzicky.

Co to znamená:

Propojit v Evropě platební systémy tak, aby byly přeshraniční platby rychlejší, je dlouhodobým cílem Evropské centrální banky. ECB by měla ještě během letošního října dokončit svůj výzkum týkající se zavedení digitálního eura.

Podle ECB má být digitální euro elektronickým ekvivalentem hotovosti. Doplňovalo by bankovky a mince a dávalo by lidem další možnost volby, jak platit. Jako peníze emitované centrální bankou by se měly od „soukromých peněz“ lišit. Digitálními eury by se mělo ale dát platit i kartou nebo telefonní aplikací.

Další FinTech zprávy

Apple Wallet zobrazí zůstatky na běžných účtech. Společnost Apple spouští novou funkci aplikace iPhone Wallet, která využívá rozhraní API Open Banking ve Velké Británii. Aplikace Wallet bude nyní schopna zobrazit aktuální zůstatek na účtu uživatele z jeho banky a také historii vkladů a plateb.

Výpadek japonské sítě mezibankovních plateb. V důsledku celodenního výpadku neproběhlo 1,4 milionu peněžních převodů provedených klienty. Výpadek postihl 11 největších bank v zemi. Tamní systém zpracovávající platby provede za den i 6,5 milionu transakcí v hodnotě 81 miliard dolarů. Jedná se o první takový výpadek, který systém postihl za 50 let od jeho vzniku v roce 1973.

Kryptoměnové karty zprostředkovaly platby v hodnotě více 1 miliardy dolarů. Používání kryptoměn jako platebního prostředku za nákup běžnách věcí, jako je šálek kávy v kavárně, stále není běžné. Karetní společnost Visa uzavřela v roce 2021 partnerství se 75 největšími kryptoměnovými burzami, aby jim umožnila vydávat platební karty. V roce 2021 díky tomu pomocí těchto karet proběhly transakce ve výši 1 miliardy dolarů.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,5 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Investovat v Americe, nebo Evropě?

Legendární Warren Buffett měl na letošním on-line setkání akcionářů své Berkshire Hathaway pro investory prostý

Investováním si plníme sny

Proč začít investovat?

Pracovat zdarma, odmítnout hezkou večeři a zříct se letní dovolené. Děláme to rádi, nebo si ani neuvědomujeme, že

Co je index?

Důležitými nástroji ke sledování vývoje trhů jsou indexy. Někomu možná přijde podstata indexu triviální, je však důležité, abychom

Seriál o českém fintechu: Invester

Kromě toho, že se vám vytrvale staráme o investiční portfolia, tak také sledujeme českou fintech scénu. Momentálně nás