Search
Close this search box.

FinTech review – stablecoin vázaný na euro je tady a další FinTech novinky

Telefon zobrazuje příjem digitálního eura

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇

Finská fintechová společnost Membrane Finance spustila EUROe

Co se stalo:
Jde o první (a doposud jediný) Evropskou unií regulovaný full-reserve stablecoin (FRDC). Mince EUROe je vázána na euro – jedno EUROe je vždy jedno euro a za každé vydané EUROe existuje v evropské finanční instituci nebo bance nejméně jedno fiat euro oddělené od Membrane Finance.

Co to znamená:

Podle finského finančního regulátora Fin-FSA je krypto EUROe jedinou kryptoměnou stablecoin oficiálně řízenou Evropskou unií. EUROe umožňuje transparentní a téměř okamžité platby po celém světě s takřka nulovými náklady. Díky tomu mohou jednotlivci, podniky i vlády používat EUROe a zároveň se vyhnout rizikům a problémům spojeným s převodem a placením v nestálých kryptoměnách.

Další FinTech zprávy

Investiční gramotnost Čechů se zlepšuje. Zvýšila se o 4,5 %. Navzdory lepším výsledkům si ale v investování Češi stále nevěří.Za poslední půlrok se v investiční gramotnosti nejvíce zlepšili mladí lidé, čím dál lépe si také vedou ženy. Průzkum potvrdil, že investiční sebevědomí neodpovídá investičním znalostem. Téměř polovina lidí v ČR (44 %) se považuje za nepříliš zkušené a znalé, v investiční gramotnosti jsou však nadprůměrní.

Stát prodal dluhopisy za 15,6 miliardy. Zájem byl však více než dvojnásobný. Ministerstvo financí ve čtvrtek 23.02. podle plánu prodalo státní dluhopisy za 15,6 miliardy korun. Průměrný výnos všech prodaných dluhopisů se pohyboval mezi 4,8 a 5 procenty. Největší zájem byl o dluhopisy se splatností v roce 2028. Celkem letos podle Strategie financování a řízení státního dluhu chce resort prodat krátkodobé a střednědobé dluhopisy za 400 až 500 miliard korun.

Silicon Valley Accelerator znovu otevírá startupům cestu na globální trh. České i slovenské startupy se mohou do 10. března hlásit do bezplatného akceleračního programu Silicon Valley Accelerator. V jeho závěru stráví sedm nejlepších dva rozvojové týdny přímo v americkém Silicon Valley pod taktovkou českých odborníků z Unicorn Attacks i amerických mentorů z akcelerátoru USMAC.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Jak se japonská whisky stala symbolem luxusu

Japonská whisky si v posledních letech vybudovala unikátní postavení na mezinárodním trhu s alkoholem. Její popularita je důsledkem vzácné kombinace kvality, řemeslného zpracování a jedinečných chuťových profilů, které oslovují milovníky whisky po celém světě.

Den otevřené garáže do třetice…

… ale ne naposled! V sobotu 20. května se konal již třetí Den otevřené garáže Portu Gallery v Litoměřicích, kde je pečováno o sbírku automobilů Portu Gallery.