Search
Close this search box.

Fintech Review – Stát spouští Tečku a české Terap.io na vzestupu

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa FinTech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Stát spustil covidové aplikace Tečka a čTečka, usnadní cestování a společenský život (seznamzpravy.cz). Ministerstvo zdravotnictví uvedlo dvě nové aplikace, díky kterým lidé snadno prokážou, že jsou očkovaní/testovaní či po prodělaném covidu. Certifikát či potvrzení se do aplikace Tečka nahraje i s příslušným QR kódem platným v celé EU, aplikace čTečka pak rychle vyhodnotí, jestli je doklad platný. Cílem je kontroly maximálně usnadnit oběma stranám – jak občanům, tak provozovatelům a kontrolním úřadům.
  2. Česká online psychoterapie Terap.io má již 4 000 klientů (czechcrunch.cz). Český startup provozující online terapeutická sezení zaznamenal s covidovou pandemií velký zájem. Hlavní výhodou je komfort klientů, kteří mohou zůstat v pohodlí domova a s terapeuty komunikovat buď přes videohovory, nebo prostřednictvím zpráv. V následujícím roce by chtěl startup nabrat další investice, doplnit službu o nové funkce a expandovat do zahraničí. V Česku v této oblasti působí také neméně úspěšná platforma Hedepy.
  3. Air Bank znemožňuje zasílat peníze na kryptoburzy (penize.cz). Klienti Air Bank již nemají možnost zasílat ze svých účtů peníze na zahraniční burzy s kryptoměnami. Její korespondentská banka, Raiffeisen Bank International, přes kterou veškeré zahraniční platby jdou, totiž přijata rozhodnutí o dalším neprovádění veškerých plateb souvisejících s virtuálními měnami. Transakce s kryptoměnami považuje spolu s legislativou ČR za rizikové.
  4. Do Simplea nově pomocí BankID (fintechcowboys.cz). Pojišťovna Simplea nyní umožňuje klientům využívat jejich služby pomocí totožných údajů jako do jejich internetového bankovnictví. Stala se tak prvním českým insurtechem, který zavedl využívání bankovní identity. Pojišťovna patří do skupiny Partners, na český trh pak vstoupila v roce 2019 s nabídkou jediného produktu – životního pojištění.
  5. Alternativní investování zažívá boom (e15.cz). Zájem investorů o kvalitní vína, vzácné whiskey či mince je v současné době nebývale vysoký. Za zvýšeným zájmem o alternativní investice stojí koronavirová pandemie a finanční pomoc vlád a centrálních bank na obnovu ekonomiky. Důležitým faktorem je také kolísavost na finančních trzích a strach z inflace, což investory vede k větší diverzifikaci portfolií.
  6. Crypto.com se spojuje s americkou UFC (czechrunch.cz). Platforma crypto.com, která klientům nabízí komplexní služby v oblasti kryptoměn, využívá neustále se zvyšující zájem veřejnosti o virtuální měny a nově se spojuje s UFC, nejprestižnější organizací bojových umění na světě. Společnost se tak stala prvním globálním sponzorem, jehož logo budou mít zápasníci na dresem a bude taktéž vyobrazeno uvnitř oktagonu. Od spolupráce s organizací, jejíž zápasy sleduje 650 milionů fanoušků ze 175 zemí světa, si slibuje propagaci s ještě větším dosahem.
  7. Substack roste, má již půl milionu čtenářů (finmag.penize.cz). Substack je platformou, na které si může čtenář předplácet texty různých autorů, mnohdy zvučných jmen. Je možné ji využívat také k rozesílání newsletterů nebo jako osobní blog. Platforma byla spuštěna v říjnu 2017, má momentálně přes půl milionu předplatitelů a každý měsíc její stránky navštíví na 12 milionů lidí. Odběr jedno uživatele (autora) vyjde na 5-10 dolarů měsíčně (100-200 Kč), většina obsahu nicméně zůstává zdarma. Substack používají hlavně američtí novináři, objevuje se tam však i pár českých jmen.
  8. Automobilový průmysl předpokládá nedostatek čipů až do konce roku (investicniweb.cz). Pandemie omezila logistické možnosti a prudce přitom zvýšila poptávku po elektronice a digitalizaci. Původně se očekávalo, že se výroba klíčových součástek obnoví během letních měsíců, problém bude ale pravděpodobně pokračovat až do zimy. Čipy jsou pro automobilový průmysl je pro výrobce čipů významný segment, nicméně tvoří pouze desetinu celkové poptávky, žádná zvýhodnění tedy není možné čekat. Automobilky tedy budou i nadále nuceny přerušovat provoz svých závodů.
  9. Finanční marketplace Zaloto posiluje (fintree.cz). Zaloto, finanční tržiště, které v tuzemsku patří mezi špičku v oboru hypotečních poptávek, se rozroste o Radka Melichara, který v minulosti vedl oblastní ředitelství Fincentra a podílel se na budování poradenské společnosti 4fin. Na pozici Key Account Managera bude mít na starosti zkvalitnění obchodního cyklu a rozvojem podniku na slovenském trhu. Od počátku fintech obsloužil na 90 tisíc klientů, kterým pomohl vybrat vhodného finančního poradce.
  10. Český maloobchod v květnu stoupl o téměř 6 %, pomohlo rozvolnění opatření (investicniweb.cz). Tržby v maloobchodě v květnu stouply o 5,8 %, v dubnu to bylo dokonce 7,2 %. Dle ČSÚ tržby kladně ovlivnilo postupné rozvolňování protipandemických opatření, ke kterému došlo po 4 měsících uzavření. Nárůst tržeb o 41 % zaznamenaly prodejny s oblečením a obuví, dařilo se také obchodům s drogistickým zbožím. Dvouciferný růst si udržel prodej zboží přes internet a zásilkové služby. Naopak propad o necelá 2 % zaznamenaly prodejci výrobků pro kulturu, sport a rekreaci.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

1 mld. eur Portu

Portu spravuje svým uživatelům více než miliardu eur

Po letošních pátých narozeninách, prvenství v soutěži Zlatá koruna a čerstvému titulu Fintech roku 2023 v Portu slavíme další důležitý milník, a to překročení hranice 1 miliardy eur pod správou.