Fintech review – Stravenka v mobilu a mobil v autě

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. V Německu zadrželi bývalého šéfa společnosti Wirecard (ČeskéNoviny.cz). Finanční společnost Wirecard čelí skandálu s neexistujícími účty v hodnotě přibližně 1,9 miliardy eur. Ihned po provalení podvodu se šéf firmy Marcus Braun vzdal své funkce, tento týden byl zadržen policií.
  2. Apple Car Keys nahradí klasický klíč od auta. Funguje to i s vybitým iPhonem (MobilMania.cz). V první řadě omezení – novou funkci budou zatím podporovat jen vozy BMW vybraných řad vyrobené po prvním červenci a jen iPhony XR a novější. A teď to zábavné – auta půjdou odemknout i nastartovat použitím NFC čipu, který bude v mobilu fungovat i několik hodin po vybití zařízení. Virtuální klíč bude uložený v Apple Wallet, dostane se mu tedy stejného zabezpečení jako platebním kartám uloženým v mobilu.
  3. Třicet dní poté. Jak Češi utrácejí měsíc po otevření restaurací, obchodů, hotelů i kin (Forbes.cz). Zdá se, že tam, kde hynou vlci, se Čech přizpůsobil. Celkově totiž kartové transakce dosáhly meziročního nárůstu kolem pěti procent, a třeba i tuzemské ubytovací služby, které pochopitelně během karantény zažily obrovský pokles poptávky, teď díky omezenému cestování dostávají zásadní pomoc od Čechů, kteří si chtějí užít dovolenou alespoň v našich luzích a hájích.
  4. Aplikaci Můj vlak používají stovky tisíc lidí. České dráhy nyní zásadně zrychlily nákup jízdenky (CzechCrunch.cz). Můj vlak je v Česku jedna z nejpopulárnějších mobilních aplikací. Není se čemu divit, jde o kvalitní a uživatelsky přívětivou appku, možná tu nejlepší, kterou státní podniky a úřady nabízejí. V novém updatu České dráhy výrazně zjednodušily proces nákupu jízdenky, byť zatím stále nepřišla podpora Google Pay.
  5. mBank nově umí založit účet přes mobilní aplikaci (Měšec.cz). K založení účtu stačí občanka a druhý doklad totožnosti, mobilní aplikace a foťák v mobilu. Pro potvrzení identity musí kromě pořízení fotek dokladů klient vyfotit sám sebe a natočit videa dle instrukcí. Následuje potvrzení SMS kódem a potvrzovací platba ze současného běžného účtu.
  6. Do Apple Pay si můžete nahrát i eStravenku (Peníze.cz). Elektronickou stravenku od společnosti Up ČR si mohou zákazníci nahrát na iPhone či Apple Watch. Společnost již podporuje Google Pay. Obě Pay služby již podporuje i konkurenční společnost Edenred, další konkurence v podobě firmy Sodexo má zatím jen vlastní aplikaci na Android.
  7. Jihokorejci už nemusejí nosit v kapse řidičák. Mají ho přímo v mobilu (Živě.cz). V Česku jistě existuje snaha o digitalizaci identity. Ve srovnání s Jihokorejci je však naše občanka s čipem spíše k smíchu. Východoasijská země totiž svým občanům umožňuje nástroje k ověření identity vložit do mobilní aplikace Pass, ta tak slouží k identifikaci, digitálnímu podpisu či potvrzování plateb, to vše samozřejmě s mnoha bezepčnostními prvky. Nově si mohou Jihokorejci do appky nahrát i řidičský průkaz, v kombinaci s iPhonem a novým BMW jim tak teoreticky k jízdě bude stačit mobil.
  8. Rohlik.cz v Bulharsku investuje milion eur do potravinového e-shopu eBag.bg (Lupa.cz). Investice je součástí evropské expanze Rohlíku, který již otevřel pobočku v Maďarsku a letos chystá pobočky v Rakousku a Německu. Bulharský eBag.bg má společnost v plánu do budoucna úplně převzít.
  9. Fenomén Robinhood: Drobní investoři vytvářejí akciové bubliny (FXstreet.cz). V současnosti mohou v mobilních aplikacích obchodovat s akciemi i nezkušení nováčci. Tato možnost přináší nebývalé investiční příležitosti široké veřejnosti, zároveň však podle odborníků způsobuje výkyvy na trzích, které se dají srovnat s bublinou dot.com na přelomu tisíciletí.
  10. Radim Krejčí (Portu): Pozice ve zlatě již nenavyšuji, letošní růst má kov nejspíše za sebou. Preferuji ETF, ne fyzický kov (InvestičníWeb.cz). Cenu zlata letos podpořil nástup koronavirové krize. Úroveň 2 000 USD za trojskou unci nejspíše někdy padne, na letošní další posilování zlata bych ale nesázel. Zlato mám v portfoliu zastoupené skrze ETF, které preferuji pro jejich likviditu a nízké náklady, uvedl v rámci debaty z cyklu ABCD investora Radim Krejčí, zakladatel investiční platformy Portu.

 

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

chlap

Těžké pondělí Marka Zuckerberga

Markovi Zuckerbergovi, zakladateli sociální sítě Facebook, se v pondělí ráno moc dobře nevstávalo. Měl k tomu dobrý důvod.

Rok po pádu na dno trhy slaví

Obchodní seance 23. března 2020 na newyorské burze končí opět špatně, index S&P padá o téměř 3 procenta