Search
Close this search box.

FinTech review – TikTok dostal pokutu od EU a další FinTech novinky

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇

TikTok dostal v EU pokutu 345 milionů eur za porušení ochrany osobních údajů

Co se stalo:

Irský úřad pro ochranu údajů (DPC), hlavní regulační orgán v EU, tento týden udělil technologickému gigantu TikTok pokutu ve výši 345 milionů eur za porušení zákonů o ochraně osobních údajů. Jako důvod pokuty v prohlášení DPC uvedl nakládání platformy s osobními údaji dětí.

V období od 31. července 2020 do 31. prosince 2020 TikTok údajně neověřil, zda je uživatel při propojení prostřednictvím funkce „rodinného párování“ skutečně rodičem nebo opatrovníkem daného dětského uživatele. Kromě toho byly účty uživatelů mladších 16 let ve výchozím nastavení nastaveny jako veřejné.

Co to znamená:

Tato zpráva přichází pouhých šest měsíců poté, co generální ředitel TikToku Shou Zi Chew vystoupil před americkým kongresem, když firma čelila intenzivní kontrole a rostoucím výzvám k zákazu v USA kvůli podobným tvrzením, že čínští inženýři měli přístup k americkým datům.

TikTok tento týden oznámil spuštění TikTok Shop v USA. V rámci online obchodu mohou nově lidé nejen najít, ale také nakupovat různé produkty.

Další FinTech zprávy:

Revolut spouští vyzyvatele Swift RevTag. Ekosystém pro okamžité a bezplatné platby RevTag poskytuje firmám možnost vyplácet mzdy zaměstnancům a dodavatelům ve více než 150 zemích po celém světě. Cílem nové služby je konkurovat společnosti Swift, která stojí za většinou mezinárodních plateb.

Digitální euro nebude sloužit ke sledování uživatelů. Podle jejich zástupců nemá Evropská centrální banka zájem sledovat ani nijak uchovávat soukromé informace uživatelů, kterí budou využívat digitální euro. Ačkoliv konečné rozhodnutí o vydání digitálního eura ještě nepadlo, ECB se zabývá zkoumáním možností jeho případného zavedení. To by mohlo nastat nejdříve v roce 2026.

Počet nehotovostních plateb dosáhne na 1,3 bilionu. Svět do konce letošního roku provede celkem 1,3 bilionu bezhotovostních plateb. Meziročně jde o 16,6% nárůst a číslo stále poroste. Peněžní hodnota firemních platebních transakcí celosvětově přesáhla hodnotu plateb v rámci retailového bankovnictví, a to v poměru 56 % oproti 44 % celkové hodnoty transakcí.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Co je ETF?

Co je ETF?

ETF (z anglického Exchange Traded Funds) jsou burzovně obchodované fondy, které se snaží co nejpřesněji