Přinášíme Vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇
FCA vydává varování před gamifikací tradingových aplikací
Co se stalo:
Britský úřad Financial Conduct Authority (FCA) varoval provozovatele aplikací pro aktivní obchodování na burze neboli trading, aby zkontrolovali designové části svých aplikací, včetně těch s herními prvky (gamifikacemi). Ty totiž mohou vést spotřebitele k jednání proti jejich vlastním zájmům.
Gamifikace je praktika, při které tvůrci aplikací využívají různých herních prvků k tomu, aby přiměli uživatele k určité akci. Příkladem z oblasti tradingu může být časté zasílání oznámení s nejnovějšími zprávami z trhů a poskytování bodů, odznaků a oslavných zpráv za uskutečněné obchody.
Úřad FCA zjistil, že spotřebitelé používající aplikace s tímto druhem funkcí častěji investovali do produktů, které přesahovaly jejich ochotu podstupovat riziko.
Co to znamená:
Přesto že gamifikace může být použita k pozitivnímu zapojení uživatelů, úřad FCA zjistil, že se gamifikace používá způsobem, který může spotřebitele uvádět v omyl nebo vést ke špatným výsledkům.
Aplikace, které využívající herní prvky, a které zároveň slouží k aktivnímu obchodování na burzách, se staly velmi populární hlavně v období pandemie Covidu-19. Odborníci často zmiňují například americkou aplikaci Robinhood, podobných prvků využívají i aplikace umožňující obchodování kryptoměn. Tyto aplikace často umožňují tzv. pákové nákupy. Právě ty mohou být hrozbou pro velkou ztrátu.
Další FinTech zprávy
Startup GloriFi, který se zabývá „anti-woke“ bankovnictvím, skončí. „Anti-woke“ FinTech, za kterým stojí mimo jiné Peter Thiel, končí několik týdnů po spuštění své aplikace poté, co se mu nepodařilo získat financování. Firma to uvádí v oznámení na svých stránkách. Společnost GloriFi se chtěla zaměřit na Američany, kteří si myslí, že Wall Street je příliš liberální.
Regulátoři upřednostňují FinTechy, které pomáhají finanční inkluzi. Nedávná společná studie Cambridgeského centra pro alternativní financování (CCAF) při Cambridgeské univerzitě a Světové banky zjistila, že finanční regulatorní orgány upřednostňují FinTech obchodní modely, které přispívají k finanční inkluzi a podporují místní ekonomiky, zejména na rozvíjejících se trzích a v rozvojových ekonomikách.
Rusko chce spustit národní krypto burzu ve snaze kontrolovat kryptoměny. Dolní komora ruského Federálního shromáždění, známá také jako Státní duma, začala pracovat na předpisech pro vytvoření oficiální ruské krypto burzy. Národní platformy pro obchodování s kryptoměnami má tuto třídu aktiv podřídit státnímu dohledu.
OECD pracuje na projektu o FinTechu v ČR. Cílem projektu je uvolnit potenciál FinTech firem a zvýšit využívání dat. Projekt bude zahrnovat studii o možném zřízení sandboxu v České republice, který umožní FinTech inovace na základě sdílení a využívání dat. Zatím je k dispozici report o stavu českého FinTech ekosystému. Na našem Twitteru najdete shrnutí těch nejzajímavějších informací.