Search
Close this search box.

Fintech review – Twisto bez Wirecardu a placení pomocí dlaně

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Revolut už funguje i na počítači. Webová verze je ale zatím hodně omezená (Živě.cz). Revolut bylo doposud možné spravovat pouze z mobilní aplikace, nyní spustil webovou stránku, která nabízí přístup k účtu i na počítači. Ovládání účtu vlastně zatím přes webovou aplikaci možné není, stránka app.revolut.com umožňuje klientům pouze kontrolu zůstatků v různých měnách, přehled posledních transakcí a blokaci karet, dá se však předpokládat, že společnost bude webovou verzi dále vyvíjet.
  2. Půjčky od Spořitelny lze nově spravovat v Georgi (Peníze.cz). Nová funkce do George přichází chvíli poté, co aplikace přišla s podporou správy investic, hypoték a penzijka. Klienti nyní mohou v aplikaci měnit výši a datum splátek nebo změnit účet, ze kterého chtějí splácet.
  3. Twisto ukončí karty od Wirecard. Klienty včas přemigrovalo na jiné od Marqeta (Měšec.cz). 14. listopadu přestanou fungovat původní bílé karty a platební náramky. Ty totiž pro Twisto vydával Wirecard, který teď ukončuje činnost. Všechny nové karty zajišťuje společnost Marqeta, klienti se starou kartou si mohou o novou zažádat na webu Twista.
  4. Ke službám eGovernmentu se už přihlásíte i pomocí svého účtu u služby MojeID (Lupa.cz). MojeID je soukromý projekt sdružení CZ.NIC, který získal potřebnou akreditaci letos v srpnu. Nový způsob přihlášení nabízí zejména flexibilitu ve volbě druhého faktoru ověření, kdy si uživatel může vybrat, zda použije třeba otisk prstu, hardwarový token nebo jinou z nabízených možností. Dále přibyla možnost přihlásit se zahraničním elektronickým dokladem, v současnosti jsou podporovány elektronické ID prostředky vydané ve Slovensku a Německu.
  5. Švédi prakticky přestali platit hotově. Je to riskantní, varuje šéf centrální banky (E15.cz). Ve Švédsku tvoří hotovost v oběhu jen asi jedno procento HDP, což je víc než desetkrát méně než v zemích eurozóny. Guvernér tamní centrální banky Stefan Ingves se obává, že v případě kybernetického útoku by společnost mohla být ochromena. Nejen, že je v oběhu málo fyzické měny, podle Ingvese je dokonce možné, že by nejmladší generace vůbec nedokázala hotovost používat.
  6. Maďarský PeasyPay chce s biometrií do Evropy (FintechCowboys.cz). PeasyPay přichází se zajímavým způsobem placení, který při platbě u obchodníka nevyžaduje přítomnost karty ani mobilu. Stačí si stáhnout aplikaci, vyfotit si obličej a dlaň, propojit aplikaci s platební kartou a pak je možné platit právě pomocí zmíněných dvou částí těla. Trošku složitější je situace pro obchodníky, ti si musí pořídit speciální terminál, který umí obličeje a dlaně fotit. Maďarský fintech v současnosti testuje provoz u 25 obchodníků ve Španělsku a u vjezdu na letiště v britském Glasgow, dále se chystá pilotní provoz ve slovinských restauracích.
  7. Amazon přijme 100 tisíc lidí, aby udržel krok s obřím nárůstem poptávky. Letos nabírá už počtvrté (iRozhlas.cz). Amazon v Americe pořádá letos už čtvrtý hromadný nábor zaměstnanců. Společnost se tak snaží držet krok s rostoucí poptávkou. Růstu společnosti, která meziročně zdvojnásobila zisk, napomáhá i koronavirová pandemie, během které lidé častěji nakupují na internetu.
  8. Věrnostní program Lidlu dorazil i do Česka. Láká na slevy na míru (Aktuálně.cz). Věrnostní program Lidl Plus je dostupný jako aplikace pro Android a iOS. Zákazníkům nabídne slevové kupony, které si mohou sami aktivovat a ovlivnit tak platnost a segment nabídky. Zároveň se ke každému nákupu, při kterém zákazník naskenuje QR kód z aplikace, uloží elektronický opis účtenky.
  9. Tesco bude v Irsku rozvážet nákupy pomocí dronů. Lidé se bojí hluku (iDnes.cz). Tesco bude zkoušet nový způsob doručování objednávek v irském hrabství Galway. Nákupy chce pomocí dronů doručovat do hodiny, využije k tomu stroje od společnosti Manna, které unesou až čtyři kila a uletí až 80 kilometrů.
  10. Analytici: Propad cen technologických akcií je návratem k normálu (InvestičníWeb.cz). Propad amerických technologických titulů je návratem k normálním cenám po období nevázaného optimismu a nákupů. Shodují se na tom čeští analytici. Cenné papíry společností Amazon, Alphabet, Facebook a Microsoft se propadly od začátku září o desetinu, akcie firmy Apple o více než 15 % a cenné papíry Tesly dokonce zhruba o čtvrtinu.

 

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Šachové figurky

Obchodní války prezidenta Trumpa

Prezident USA Donald Trump vydal na začátku března prohlášení o chystaném zavedení dovozních cel na ocel (25 %)