Fintech review – Twisto bez Wirecardu a placení pomocí dlaně

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Revolut už funguje i na počítači. Webová verze je ale zatím hodně omezená (Živě.cz). Revolut bylo doposud možné spravovat pouze z mobilní aplikace, nyní spustil webovou stránku, která nabízí přístup k účtu i na počítači. Ovládání účtu vlastně zatím přes webovou aplikaci možné není, stránka app.revolut.com umožňuje klientům pouze kontrolu zůstatků v různých měnách, přehled posledních transakcí a blokaci karet, dá se však předpokládat, že společnost bude webovou verzi dále vyvíjet.
  2. Půjčky od Spořitelny lze nově spravovat v Georgi (Peníze.cz). Nová funkce do George přichází chvíli poté, co aplikace přišla s podporou správy investic, hypoték a penzijka. Klienti nyní mohou v aplikaci měnit výši a datum splátek nebo změnit účet, ze kterého chtějí splácet.
  3. Twisto ukončí karty od Wirecard. Klienty včas přemigrovalo na jiné od Marqeta (Měšec.cz). 14. listopadu přestanou fungovat původní bílé karty a platební náramky. Ty totiž pro Twisto vydával Wirecard, který teď ukončuje činnost. Všechny nové karty zajišťuje společnost Marqeta, klienti se starou kartou si mohou o novou zažádat na webu Twista.
  4. Ke službám eGovernmentu se už přihlásíte i pomocí svého účtu u služby MojeID (Lupa.cz). MojeID je soukromý projekt sdružení CZ.NIC, který získal potřebnou akreditaci letos v srpnu. Nový způsob přihlášení nabízí zejména flexibilitu ve volbě druhého faktoru ověření, kdy si uživatel může vybrat, zda použije třeba otisk prstu, hardwarový token nebo jinou z nabízených možností. Dále přibyla možnost přihlásit se zahraničním elektronickým dokladem, v současnosti jsou podporovány elektronické ID prostředky vydané ve Slovensku a Německu.
  5. Švédi prakticky přestali platit hotově. Je to riskantní, varuje šéf centrální banky (E15.cz). Ve Švédsku tvoří hotovost v oběhu jen asi jedno procento HDP, což je víc než desetkrát méně než v zemích eurozóny. Guvernér tamní centrální banky Stefan Ingves se obává, že v případě kybernetického útoku by společnost mohla být ochromena. Nejen, že je v oběhu málo fyzické měny, podle Ingvese je dokonce možné, že by nejmladší generace vůbec nedokázala hotovost používat.
  6. Maďarský PeasyPay chce s biometrií do Evropy (FintechCowboys.cz). PeasyPay přichází se zajímavým způsobem placení, který při platbě u obchodníka nevyžaduje přítomnost karty ani mobilu. Stačí si stáhnout aplikaci, vyfotit si obličej a dlaň, propojit aplikaci s platební kartou a pak je možné platit právě pomocí zmíněných dvou částí těla. Trošku složitější je situace pro obchodníky, ti si musí pořídit speciální terminál, který umí obličeje a dlaně fotit. Maďarský fintech v současnosti testuje provoz u 25 obchodníků ve Španělsku a u vjezdu na letiště v britském Glasgow, dále se chystá pilotní provoz ve slovinských restauracích.
  7. Amazon přijme 100 tisíc lidí, aby udržel krok s obřím nárůstem poptávky. Letos nabírá už počtvrté (iRozhlas.cz). Amazon v Americe pořádá letos už čtvrtý hromadný nábor zaměstnanců. Společnost se tak snaží držet krok s rostoucí poptávkou. Růstu společnosti, která meziročně zdvojnásobila zisk, napomáhá i koronavirová pandemie, během které lidé častěji nakupují na internetu.
  8. Věrnostní program Lidlu dorazil i do Česka. Láká na slevy na míru (Aktuálně.cz). Věrnostní program Lidl Plus je dostupný jako aplikace pro Android a iOS. Zákazníkům nabídne slevové kupony, které si mohou sami aktivovat a ovlivnit tak platnost a segment nabídky. Zároveň se ke každému nákupu, při kterém zákazník naskenuje QR kód z aplikace, uloží elektronický opis účtenky.
  9. Tesco bude v Irsku rozvážet nákupy pomocí dronů. Lidé se bojí hluku (iDnes.cz). Tesco bude zkoušet nový způsob doručování objednávek v irském hrabství Galway. Nákupy chce pomocí dronů doručovat do hodiny, využije k tomu stroje od společnosti Manna, které unesou až čtyři kila a uletí až 80 kilometrů.
  10. Analytici: Propad cen technologických akcií je návratem k normálu (InvestičníWeb.cz). Propad amerických technologických titulů je návratem k normálním cenám po období nevázaného optimismu a nákupů. Shodují se na tom čeští analytici. Cenné papíry společností Amazon, Alphabet, Facebook a Microsoft se propadly od začátku září o desetinu, akcie firmy Apple o více než 15 % a cenné papíry Tesly dokonce zhruba o čtvrtinu.

 

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,5 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Co je ETF?

Co je ETF?

ETF (z anglického Exchange Traded Funds) jsou burzovně obchodované fondy, které se snaží co nejpřesněji

Psychologie a investování

Investování na akciových trzích může být obchod s vysokým rizikem a zároveň vysokou odměnou. Zatímco někteří investoři o