Search
Close this search box.

Fintech review – týden ve znamení brexitu

britská vlajka

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Britský parlament zamítl dohodu o brexitu (ct24.ceskatelevize.cz). Britští poslanci v úterý 15. ledna podle očekávání odmítli dohodu o brexitu. Pro dohodu hlasovalo pouhých 202 členů sněmovny. Naopak proti hlasovalo 432 členů. Výsledek hlasování představuje historicky nejvýraznější porážku vlády v Dolní sněmovně. Proti své vládě hlasovalo mimo jiné i 118 poslanců Konzervativní strany a všech deset zástupců severoirské Demokratické unionistické strany. Opozice bezprostředně po zamítnutí dohody podala návrh na vyslovení nedůvěry vládě.
  2. Mayová ustála hlasování o nedůvěře. Zajištění brexitu považuje za svou povinnost (ct24.ceskatelevize.cz). Ve středečním hlasování si vláda britské premiérky Theresy Mayové udržela i nadále důvěru parlamentu. Premiérka Mayová Brity ujistila, že její kabinet udělá vše proto, aby naplnil vůli lidu vyjádřenou v referendu a aby se jí podařilo vyvést zemi z Evropské unie.
  3. Co dál s brexitem? Mayová představí nový návrh, hlasovat se bude 29. ledna (Info.cz). Novým důležitým datem v otázce brexitu se tak stává úterý 29. ledna. Dva měsíce před naplněním lhůty pro odchod Británie z EU představí Theresa Mayová svůj tzv. plán B. O něm budou poslanci celý den debatovat a následně i hlasovat.
  4. Základní příjem by mohl v budoucnu nahradit i penzijní systém. Jak by to dopadlo v Česku, ukazuje simulace (iHned.cz). Reforma penzijního systému je bolestivá záležitost a pro většinu politiků záruka ukončení jejich kariéry. I proto tento ožehavý problém žádná strana s větší razancí neřeší. Odkládat tento problém však nejde do nekonečna. Český důchodový systém se bez potřebných reforem do několika desítek let zhroutí. Jedním z méně bolestivých řešení, proveditelných na poslední chvíli, je zavedení základního příjmu. Jak by zavedení dopadlo v Česku ukazuje simulace Hospodářských novin.
  5. Netflix v Americe zdražuje předplatné. Akcie na to reagovaly růstem (Connect.živě.cz). Americká streamovací platforma Netflix zdražila své měsíční předplatné. Důvodem je získání kapitálu pro tvorbu vlastního obsahu a také pokus dostat se ze záporných čísel. Cena nejoblíbenějšího tarifu vzrostla o 18 procent z $10,99 měsíčně na $12,99 (290 Kč). Akcie společnosti Netflix reagovaly na zprávu pětiprocentním nárůstem. Změna cen se (alespoň prozatím) netýká uživatelů v Česku.
  6. Start-up Twisto vyrostl za rok trojnásobně, zprostředkoval platby za téměř miliardu (E15.cz). Přes 1,3 milionu plateb a neuvěřitelný 300% růst. Tak by šla ve zkratce shrnout bilance Twista za uplynulý rok. A i přesto, že tento český start-up stále není v černých číslech, chystá na tento rok množství novinek. Jednou z nejdůležitějších je spuštění služby Apple Pay, které Twisto chystá na začátek tohoto roku a bude tak mezi prvními na českém trhu.
  7. Přelet dronu obral britské letiště o čtvrtinu loňského růstu (iDnes.cz). Ztráty v řádech stovek milionů korun způsobil prosincový přelet dronu na britském letišti Gatwick. Zdánlivě nevinná zábava přerušila provoz na letišti na 36 hodin a zhatila cestu více než 150 tisíc lidí. Mezi poškozené krom letiště patří i letecké společnosti, obchody, hotely a taxi služby.
  8. Slack za pár měsíců vstoupí na burzu. K dispozici má téměř miliardu dolarů a přestává pálit peníze (Czechcrunch.cz). Komunikační platforma Slack má namířeno na burzu. Dle posledních informací by na ní mohla vstoupit již začátkem druhého kvartálu 2019. Součástí přípravy na vstup je povinnost uveřejňovat své finanční výsledky. Podle těch má za sebou Slack velmi úspěšné období, podtrhnuté více než 75% růstem v roce 2018 oproti roku 2017. Hodnota Slacku se pohybuje okolo sedmi miliard dolarů. Se vstupem na burzu by se hodnota mohla přehoupnout přes 10 miliard dolarů.
  9. Které jsou nejlevnější a nejdražší americké akcie na začátku roku 2019 (Peak.cz)? Zajímavý rozbor nejlevnějších a naopak nejdražších akcií na americkém trhu. Z těch největších firem s tržní kapitalizací nad 20 miliard dolarů se mezi nejdražší americké akcie zařadil například Amazon nebo Netflix. Mezi nejlevnější tzv. blue-chips patří například Micron nebo General Motors.
  10. Ředitel TV Barrandov zakládá nové hnutí. České politické vody se chystá rozvířit List Jaromíra Soukupa (iHned.cz). Vlastník, ředitel a moderátor řady pořadů na TV Barrandov se chystá založit novou politickou stranu. Nově založené politické hnutí ponese jméno Jaromíra Soukupa. Zatím není jasné, zdali strana zasáhne do květnových evropských voleb. Do europarlamentu se shodou okolností snažil Jaromír Soukup probojovat již před deseti lety s Demokratickou stranou zelených, která nakonec získala 0,62 procenta hlasů. Od voličů v roce 2009 obdržel 72 preferenčních hlasů.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Dlouhodobý investiční produkt Portu

Dlouhodobý investiční produkt (DIP) plánuje využít až třetina Čechů

Téměř polovina Čechů (47,5 %) má poměrně jasné představy o trávení důchodu, ať už je to poklidná domácí atmosféra, péče o vnoučata, vila u moře nebo cestování. Tyto plány ale něco stojí a spolehnout se pouze na státní důchod nelze. Proto už dnes 62 % dotázaných Čechů odkládá na důchod do spořicího produktu a 57,5 % k tomu využívá nějakou formu investice.

Jakou cenu pro vás má Facebook?

Díky masovému rozšíření internetu máme k dispozici nepřeberné množství služeb, které si za zefektivnění či zpříjemnění našeho každodenního