Search
Close this search box.

Fintech review – Ukrajinský plán a BankID ve firmách

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Česká e-commerce platforma Retailys byla novou investicí oceněna na sto milionů (Lupa.cz). Retailys dosáhla stomilionové valuace po obdržení investice ve výši necelých 40 milionů korun. Společnost provozuje platformu, která umožňuje vytvářet lokalizované e-shopy pro různé trhy a nabízet zboží na online tržištích jako Amazon, eBay či Mall. Firma již má pobočky v Londýně a Singapuru, má v plánu přidávat další a do konce roku chce ztrojnásobit počet zaměstnanců na 60.
  2. Saxo Bank povolí investorům obchodovat v bitcoinu, ethereu a litecoinu (FintechCowboys.cz). Novinku banka nazvala Crypto FX a prozatím ji uvedla na trh jen pro region MENA (Blízký východ a severní Afrika). Není známo, zda se spuštění služby chystá i pro Evropskou unii, v našem regionu však nedávno oznámila možnost obchodování s bitcoiny německá Boerse Stuttgart.
  3. S těžbou bitcoinů na Ukrajině pomohou jaderné elektrárny (E15.cz). Ukrajina má díky své historii nadměrné množství elektráren a její ekonomika je závislá právě na energetice a těžkém průmyslu. To se nyní snaží stát změnit. Pomoci mají právě kryptoměny, jejichž těžba může využít momentálních přebytků elektrické energie. Například u největší evropské jaderné elektrárny Záporoží tak má vzniknout datové centrum za 700 milionů dolarů.
  4. mBank má nové internetové bankovnictví. Budí spíš rozpaky (Živě.cz). Update internetového bankovnictví mBank přináší hlavně zpřehlednění uživatelského rozhraní a vylepšení prohlížení historie transakcí. Klienti banky si však přehlednost nového rozhraní, kde mají být všechny funkce dostupné na dvě kliknutí, moc nepochvalují.
  5. Bitstock mění název na Bit.plus a přináší digitalizované fyzické zlato (Fintree.cz). Bitstock patří mezi největší tuzemské obchodníky s bitcoiny a nově mění své jméno na Bit.plus. Tento strategický krok se rozhodla společnost provést z důvodu expandování na evropském trhu. Bit.plus také nově zavádí k nákupu digitalizované fyzické zlato. S tím je možné digitálně obchodovat, ale také si ho fyzicky vyzvednout na několika místech v Praze.
  6. SMS už nepřijde. Raiffka mění kód pro online platby (Peníze.cz). Raiffeisenbank přestane od prvního července zasílat klientům SMS kódy pro potvrzování online plateb. Kódy klienti nově najdou v mobilním nebo internetovém bankovnictví, případně si mohou aktivovat RB klíč, který již funguje jako součást aplikace Mobilní eKonto.
  7. Platba pouze kartou. Mezi ČNB a úřady vypukl spor, zda pokutovat odmítání hotovosti (Aktuálně.cz). Na tom, zda můžou obchodníci odmítat hotovostní platby, se Česká národní banka neshodne s Ministerstvem financí. Podle ČNB není možné hotovost odmítat, zatímco MF tvrdí, že záleží na dohodě mezi smluvními stranami. Povinnost přijímat hotovost každopádně není vymahatelná jakýmikoliv sankcemi, což by se podle Rady vlády pro lidská práva mělo změnit.
  8. CZC.cz vyrostlo o třetinu na 5,5 miliardy korun. Stejně jako jeho mateřská Mall Group hlásí překlopení do zisku (CzechCrunch.cz). I známá dvojka CZC.cz se, podobně jako Alza a další hráči na poli e-commerce, během koronavirové pandemie vyhoupla do krásných čísel. CZC tak kromě 30% nárůstu tržeb na 5,5 miliardy korun také hlásí zisk – jeho výši však zatím sdělit odmítá.
  9. Ověření totožnosti nebo vyřízení hypotéky. Bankovní identitu nabízejí první firmy (Měšec.cz). BankID od prvního června nasadila desítka společností, zhruba dvojnásobné množství již má podepsanou smlouvu, ale ještě dokončuje implementaci. Bankovní identitu pro firmy zatím nabízí jen Česká spořitelna a ČSOB, v příštích měsících se mají přidat další tři (pravděpodobně ty, které už teď umožňují přihlašování ke státním institucím) a do konce roku má službu podporovat deset bank.
  10. Role bitcoinu v diverzifikovaném portfoliu podle jednoho z největších hráčů na Wall Street (InvestičníWeb.cz). S analýzou bitcoinu jako součásti běžného investičního portfolia přišla společnost Goldman Sachs. Závěry? I malá (5%) alokace bitcoinu ve standardním portfoliu složeném z 60 % z akcií a ze 40 % z dluhopisů by od roku 2014 významně zvýšila rizikově očištěné výnosy celého koše investic. Bohužel (a pochopitelně) však zatím nikdo nedokáže říct, jak se kryptoměna bude chovat dlouhodobě.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Rozumíte riziku?

Rozumíte riziku?

Přestože neexistuje obecně uznávaná definice slova riziko, dal by se tento výraz definovat jako pravděpodobnost,

crypto-nl-19-tiny

#19 – Býci bez dozoru

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události

Portu novinky

Novinky na Portu. Co chystáme v nejbližší době?

Za poslední rok jsme pro vás na Portu představili řadu novinek a velké plány máme i pro rok následující. K našim mikrofonům jsme si proto přizvali Radima Krejčího, Martina Jaroše a Martina Luňáčka, aby nám shrnuli, co je nového a co plánujeme do budoucna.

cryptocurrencies

#2 – Bitcoin za 145 tisíc

Vítejte u druhého newsletteru ze světa Portu Crypto. Sektor kryptoměn nikdy nespí a my vám zasíláme přehled nejdůležitějších novinek,

Kouzlo tichého bohatství

V jednom z nedávných článků jsme představovali hnutí FIRE, jenž usiluje o finanční nezávislost v co nejnižším věku.